AnyGamble

1/3
Časť
2. 8. 2017

Ako fungujú hracie automaty

author Peter S.

Zaujíma vás, ako fungujú hracie automaty a ako sú všetky výherné automaty naprogramované? Dnešná dostupnosť v podobe online automatov napomohla nielen popularite týchto hier, ale dalo vzniknúť mnohým mýtom a poverám, hoci ako fungujú automaty nie je zahalené takým tajomstvom, ako by sa mohlo zdať. Teraz objasníme najčastejšie otázky a detailne všetko zodpovieme.

Aké existujú typy automatov?

Predtým mohol človek naraziť na hracie automaty v každej krčmičke. Neskôr ste na ne narazili v miestnej nonstop herni, ktorá bola z vonku osvietená poriadnym neónom.

A ak sa pozrieme do sveta veľkého hazardu, sú celého radu týchto "jednorukých banditov" (ľudové označenie v USA) neoddeliteľnou súčasťou každého kasína v Las Vegas.

Od troch do deviatich valcov

Ak ste v tomto druhu hazardu našli zaľúbenie alebo sa ešte len chystáte hrať, mali by ste mať na pamäti, že nie je "bedňa" ako bedňa. Existuje niekoľko typov hracích automatov a je veľmi dôležité si vybrať ten ideálny. Medzi najbežnejšie druhy patrí:

  • Klasické automaty - sú pôvodné 3 valcové automaty odeté v digitálnom kabátu. Tieto mašinky boli vytvorené v 21. storočí a obsahujú najnovšie technológie. Majú niekoľko výherných línií a perfektný old school vzhľad vrátane typického cvakanie.
  • Video automaty - svojou prepracovanou grafikou pripomínajú skôr hru na playstation. Mávajú zvyčajne 5, 7 a niekedy aj 9 valcov. Počet výherných línií môže byť až +100, obsahujú špeciálne bonusové kolá a zatočenie zdarma.
  • Progresívne automaty - patrí k legendárnym automatom a sú obľúbené predovšetkým v zahraničí. Objem všetkých stávok sa sčíta a vytvára obrovský jackpot. Akonáhle niekomu padne špeciálnej kombinácie symbolov, môže si začať užívať svoj milionársky sen.
  • 3D automaty - sú podobné video automatom, ale ešte viac sa zameriavajú na vaše pocity. Všetko sa odohráva v 3D realite.

Prečo sú výherné automaty tak populárne?

Príbeh automatov začína na prelome 20. storočia, keď nemecký imigrant August Fey postavil železnú krabicu s tromi otáčajúcimi valcami v San Franciscu. Tieto tri valce obsahovali rôzne symboly vrátane zvončekov. Keď sa tieto tri zvončeky zišli v jednej rade hlavného okienka, hráč vyhral hlavnú cenu. Celú históriu automatov si môžete pozrieť v prehľadnej infografice: Evolúcia výherných automatov

K najväčšej popularite automatov prispel v polovici 70. rokov nástup video automatov. Vďaka tomu, že sú video automaty založené na počítačovom programe a nemajú mechanické valce, sú do nich schopní vývojári implementovať viac výherných línií, symbolov a sádzacích možností.

Vedľajším produktom tejto situácie je fakt, že kasína vďaka väčšiemu počtu línií a sádzacích možnosťou môžu ponúkať väčšie jackpoty. Od tejto doby tak môžu hráči stretnúť po celom svete jackpoty, ktoré majú až 6 až 7 cifier. Trend zvyšujúcich sa jackpotov stále pokračoval a niektoré kasína mala jackpoty aj v hodnotách desiatok miliónov. To všetko vygradovalo v roku 2013, keď jeden nemenovaný Nór vyhral neuveriteľný jackpot v hodnote € 17,861,813.

Ako fungujú hracie automaty vnútri?

Budeme vychádzať z už dokázaného všeobecného záveru, že nielen online herné automaty sú riadené počítačom. Tie fyzické sú dnes doslova počítačom – teda žiadnym náhodným mechanickým koliečkom, ktoré sa točí, ako náhoda volá. Počítač, či presnejšie motherboard, ktorý zaisťuje „spravodlivý“ systém výplat, sa po anglicky krátko nazýva „GCB“ (Gaming Control Board). Tento zásadný technický prvok, ktorý obsahuje každý slot (a je tak prirodzene súčasťou aj online automatov), podlieha samozrejme prísnemu auditu zo strany štátnej kontroly.

Vzhľadom k nedostačujúcej dokumentácií o príjmoch jednotlivých kasín sa k určeniu odhadovaných príjmov kasína väčšinou používajú analytické metódy. To v praxi znamená porovnanie teoretickej výnosnosti automatu s aktuálnou. Vzniknutá odchýlka je potom prisudzovaná technickým nedostatkom slotu či nastaveniu výplatného pomeru a je následne prešetrovaná.

Je zaujímavé si priblížiť, ako taká kontrola automatu prebieha, respektíve aké aspekty sa pri kontrole sledujú. Za prvé je to správna funkčnosť mincovníka (pri fyzických automatoch). Táto funkcionalita sa kontroluje približne raz za týždeň. Porovnanie zmienenej odchýlky medzi skutočnou a reálnou výnosnosťou automatu sa kontroluje zhruba raz mesačne. Raz za mesiac sa tiež kontrolujú reporty manažérov kasín. Prípadné zistené odchýlky majú byť riešené v čo možno najkratšom čase – teda v časových možnostiach úradníkov. To len tak na okraj.  Tieto kontroly sú naviac prevádzkované samotnými kasínami! Vo chvíli, kedy sa nezhodujú s výsledkami z oficiálneho testu GCB, môže kasíno prísť o svoju licenciu. 

RNG jako mozok automatu

Mozgom všetkého je generátor náhodných čísel.  Po známom procese, kedy automat overí pravosť a hodnotu mince a stlačení tlačidla pre začatie hry –si generátor vylosuje číslo, ku ktorému je priradený určitý symbol na reele a na tomto základe sa brzdný systém automatu postará o jeho zastavenie.

Napríklad taký 32bitový generátor vyberá z čísel medzi 0 a 4 294 967 396. Následne je toto číslo porovnané s pamäťovým zariadením v počítači zvaným EPROM (angl. Erasable Programmable Read Only Memory), ktorý následne vypíše výsledok pre valce č. 1, 2 a 3. Až po dokončení tejto logickej operácie sa jednotlivé reely začnú točiť! Známe „tlačenie reelu očami“ teda nemá v oblasti herných automatov žiadne reálne opodstatnenie.

Reel S1 sa roztočí, obvykle po dobu jednej sekundy, aby vykonal nútenú otáčku o minimálne jedno kolo – až do chvíle, kedy sa virtuálna zastávka, priradená k určitému symbolu, priamo na onom symbole nezastaví, to všetko vďaka „krokovému“ motoru, ktorý reel poháňa a vie ho „bezpečne“ zastaviť na požadovanej pozícií. Medzitým sa samozrejme točí aj druhý reel a po dopredu danom počte otáčok (čo trvá taktiež približne jednu sekundu) sa aj on zastaví na požadovanom symbole. Analogicky rovnaké je to aj s reelom číslo tri. Presného zastavenia sa docieli pomocou elektrického signálu, ktorý každý fyzický symbol vydáva, v prípade, kedy sa signál zhoduje s požadovaným, to počítač vyhodnotí a následne mechanicky zastaví motorček reelu.

Ako funguje v automatoch generátor náhodných čísel

jadrom každého automatu je generátor náhodných čísel. Z pomerne jednoduchého dôvodu sú všetky dnešné automaty riadené počítačom, nech už tie fyzické či tie dostupné v online forme. A jednou z funkcií tohto počítača je generovať náhodné čísla.

Čo je však dôležité si uvedomiť, je fakt, že počítače nie sú náhodné v žiadnom aspekte svojej funkcionality. Vždy nasledujú pevne daný sled inštrukcií, ktorý je predvídateľný. Za predpokladu, že počítač dostane rovnaké vstupné podmienky, bude vždy generovať rovnakú sekvenciu náhodných čísel.

Čo všetko je náhodné?

Stačí sa zamyslieť - v reálnom svete je len veľmi málo vecí, ktoré sú skutočne náhodné. Vezmite si napríklad Geigerovo počítadlo, ktoré vyprodukuje impulz vždy, ak príde k rádioaktívnemu rozpadu. Je vedecky preukázané, že medzičas medzi rozpadmi sa ráno mierne zrýchľuje a k večeru sa naopak spomaľuje. Existujú tak nenáhodné javy, ktoré môžu byť pri znalosti dát o pôvodných podmienkach zneužité. A to aj v prípade generátoru náhodných čísel.

Generátory sú totiž orientované ako nepredpovedateľné „smerom zľava“ – teda tak, že na základe predchádzajúcich výsledkov nie je možné odhadnúť nasledujúce číslo. „Smerom doprava“ – predpovedanie predchádzajúcich výsledkov generovania na základe výsledkov neskorších je ale teoreticky možné. V týchto systémoch je zmieňovaný problém ošetrený pomocou neustáleho generovania náhodných čísel. A to nech už je automat v prevádzke (reely sa točí a vy vsádzate) alebo nie. Nikto tak nevie, v ktorom časovom úseku bolo vygenerované ktoré číslo. Avšak táto sekvencia čísel má jasne definovaný čas, za ktorý proces prebehne a začne sa opakovať. Ak v slote beží generátor náhodných čísel tisíckrát za sekundu (zhruba tak je tomu v bežnej praxi), potom trvá jedna sekvencia 50 dní a potom začne generovanie čísel od začiatku.

Existujú tri základné typy generátorov náhodných čísel:

  1. Hračky. Tieto úplne jednoduché generátory náhodných čísel, ktoré sú programovateľné v takmer akomkoľvek jazyku, bývajú používané iba pre malé počítačové simulácie ako je napr. „loading line“ apod.
  2. O niečo lepšie  32bit a 64bit generátory, ktoré sú používané práve v slotoch a videohrách
  3. Skutočné generátory náhodných čísel, ktoré používajú elektronické obvody k overeniu prírodných zákonitostí. Tieto generátory sa väčšinou používajú vo výskume (od kalkulácií s ľudskou psychikou, cez vojenstvo až po špekulácie na finančných trhoch).

Ako sme už uviedli v našom predchádzajúcom článku o princípe fungovania automatov, (online) automaty mávajú okolo 20 „stopovacích polôh“ na každom reele. Pre náš príklad používame automat, ktorý má 22 takýchto stopovacích polôh, respektíve fyzicky má 22 polôh. V praxi je vygenerovaných 2 na tridsiatu druhú či na šesťdesiatu štvrtú mocninu čísel, ktoré sú následne priradené počítačom k jednotlivým stopovacím polohám, ktoré sú vďaka počítaču tiež navyšované na 64, 128 či až 256 stopovacích polôh.

Uvažujme teraz taký automat, čo má celkom 128 virtuálnych stopovacích polôh.

Prax pri hre je taká, že počítač vygeneruje náhodné číslo, ktoré je rovno priradené k  danej stopovacej polohe reelu, kde sa následne zastaví. Neverte teda hráčskym poverám, že sa dá reelu pomôcť ľudovo povedané „dotlačením očami“. Vo chvíli, kedy vhodíte mincu a „roztočíte“ automat, je vybraných tri (päť) pseudonáhodných čísel z množiny vygenerovaných čísel. Rozpätie týchto čísel sa nachádza niekde medzi jednotkou a 4,3 miliardy. Pri rozdelení tohto rozsahu medzi 128 virtuálnych zastávok, získame cca 34 miliónov náhodných výsledkov príslušných k jednej zastávke na každom reele. Je takmer nemožné "trafiť" číslo, ktoré si zvolíte, aj keby ste vedeli, že má akurát nasledovať. Obzvlášť ak uvážite, že generovanie prebieha rýchlosťou 1000 a viac čísel za sekundu.

Praktický príklad

Pre názornejšie predstavu je dobré si predstaviť rozložený valec s jednotlivými zastávkami. Takýto môžete vidieť napravo. Má celkom 22 zastávok. Áno, dokonca aj prázdne políčka sú zastávky. Na prvý pohľad to môže pôsobiť, že ak máte 11 symbolov a 11 prázdnych políčok, máte 50% šancu na strefení sa do jedného zo symbolov a pravdepodobnosť 1:22, že trafíte jackpot. Omyl! Prax je taká, že máme virtuálny valec s oveľa väčším počtom napr. So 128 symbolmi. Počítač teda vyberie číslo od 1 do 128. Každé z nich je priradené ku konkrétnej zastávke.

Zvolené číslo Zvolený symbol Celkový počet symbolů
1-73 Prázdné 73
74-78 Cherry 5
79-94 Bar 16
95-107 Double Bar 13
108-118 Triple Bar 11
119-126 Red 7 8
127-128 Jackpot 2

Povedzme, že generátor náhodných čísel vyberie číslo 53. V takom prípade padne na prázdne políčko. V prípade, že vyberie 127, padne jackpot. Ako je vidieť, niektoré symboly majú jednoducho väčšiu pravdepodobnosť "objavenie sa", ako iné. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ich počet na valci s výhernými symbolmi je úplne vyvážený. Bohužiaľ, čo je veľmi dôležité si uvedomiť, je skutočnosť, že celkovo 73 z 128 symbolov je nevýherných. Máte teda 57% šancu, že jeden z nich trafíte.

Keď už sme pri nevýherných (prázdnych ak chcete) symbolov, tiež vám príde, že niektoré symboly majú tendenciu padať o niečo častejšie, než iné. Ako by boli "Cinknuté"? A čuduj sa svete! Je to tak! Keď sa pozorne zadívate na nasledujúcu tabuľku, zistíte, akým spôsobom môžu byť jednotlivé symboly cinknuté.

Stop Symbol Padlé číslo Míra pravděpodobnosti
1 cherry 1-2 2
2   3-7 5
3 8-12 5
4   13-17 5
5 7 18-25 8
6   26-30 5
7   31-35 5
8   36-41 6
9   42-43 2
10   44-49 6
11 == 50-56 7
12   57-62 6
13 cherry 63 1
14   64-69 6
15 = 70-75 6
16   76-81 6
17 82-87 6
18   88-93 6
19   94-104 11
20   105-115 11
21 jackpot 116-117 2
22   118-128 11

Štvrtý stĺpček v predchádzajúcej tabuľke zobrazuje práve ono "cinknutie". Niektoré symboly sú zvýhodnené. Všimnite si, akým spôsobom sú prázdne symboly blízkosti jackpotu (a iných hodnotných symbolov) Cinknuté. Rozmiestnenie množstvo virtuálnych zastávok okolo hodnotných symbolov je veľmi početné. Pravdepodobnosť, že sa vám podarí trafiť do číselného rozmedzí týchto nevýherných zastávok je tak veľmi vysoké. Navyše to v danú chvíľu spôsobí ľúbivý "tesne-vedľa efekt", ktorý hráča psychicky podporí v hre. Môže vám to pripadať, ako by na symboloch v okolí jackpotu boli pripevnené magnety. V skutočnosti ste však neboli jackpotu ani trochu blízko, bola to skutočná ilúzia.

Ako fungujú hracie automaty s progresívnymi jackpoty

U online výherných automatov, kde sú výplaty na rôznych úrovniach ľubovoľné, sú hodnoty len zriedka kedy zverejnené. Aj tu ale existujú výnimky, ale vo väčšine prípadov sú šance neznáme. V tomto ohľade si tak môžeme len tipnúť. A prečo? Pretože jednoducho nie sme schopní na jednom automate odohrať toľko hier, aby sme zistili jeho frekvenciu. Ak nám teda padne jackpot, je to len čistá náhoda. Hra, ktorá vyzerá pre jedného hráča ako veľmi nádejná, je pre iného hráča nezaujímavá.

Sprievodná tabuľka, ktorá nám udáva, že náš automat má priemernú návratnosť 92,61%, nám poslúži iba k tomu, že zistíme, že v krátkodobom hľadisku na túto hodnotu nikdy nedosiahneme a skrýva skutočné vlastnosti slotov.

Ak berieme do úvahy všetky možné kombinácie zastavenia jednotlivých valcov, jednotlivá hra má 373 248 možností, ako vytvoriť finálovú kombináciu. Hráč by teda musel odohrať viac než 373 248 hier, aby získal relevantné výsledky finálových kombinácií.

Naše skutočné šance na jackpot

Napríklad vo 373 248 hrách, ktoré môžeme nazvať cyklom, padne jackpot, ktorý je vyplácaný v pomere 833 ku 1 priemerne v 8 prípadoch. Keď vezmeme do úvahy, že jedno kolo trvá päť sekúnd, odohráme 130 hier za hodinu. Naše šance na zásah jackpotu sú v túto chvíľu 13,96 percent. Kým šanca na netrefení žiadneho jackpotu sú ďaleko menšie, a to presne 0,03 percenta. Naše šance na osem jackpotov sú teda 45,30 percent, respektíve 40,74 percenta.

Pravdepodobnosť a prínos vzhľadom k percentu návratnosti online hracích automatov.

Dajme tomu, že hráte 4 hodinovú session. Dodržiavate tempo a odohráte jednu hru za 5 sekúnd. Celkovo teda odohráte 2880 hier. Všetko šanca na netrefení jackpotu sú teda celých 94,01 percenta. To znamená, že ho trafíte v celkom slušných 5,80 percentách hier. Nezúfajte, je to síce málo, ale lepšie ako nič!

Nechajme najvyšší jackpot s výplatou 833 ku 1 plávať a pozrime sa na naše šance zásah druhého najvyššieho. Jeho výplata je 320 ku jednej a v 78,12 percentách nám nepadne. V tom prípade ale máme skvelú šancu 19,29 percent na zásah jackpotu. Dva od každého nám potom padnú v 2,38 percentách prípadov.

Malý verzus veľký jackpot

Všimnite si, že najvyšší jackpot (833 ku 1, to znamená 2500 kreditov za stávku 3) je všeobecne považovaný za nízky. Mnoho ostatných online automatov ponúka ďaleko výhodnejšie výplaty. Tu ale musíte byť na pozore. Čím vyššia možná výhra, tým nižšie sú vaše šance na jej dosiahnutie.

Dajme tomu, že náš obľúbený automat vypláca jackpot v pomere 3333 ku 1 (10000 za 3 kredity). Naše podmienky sú rovnaké ako v minulom príklade. Teraz nám padnú 2 jackpoty za 319928 hier av 319928 hrách prehráme. Percento návratnosti by bolo teda rovnaké, až na dve desatinné miesta.

U výplaty 3333 ku 1 nám v 98,47 percentách prípadov zo 2880 hier jackpot nepadne. Naše šance na úspešné kolo je teda obyčajné 1,52 percenta. Na to, že nám padnú 2 alebo viac jackpotov sú naše šance len 0,01 percenta.

Ďalším ukazovateľom je percento efektívneho výnosu v prípade, že netrafíte jackpot. V oboch prípadoch prispieva šanca na zásah jackpoty 1,78 percentom na návratnosť. Takže miesto 92,61 percent vám nedôjde jackpot len ​​v 90,83 percentách prípadov. Ak ste nikdy netrafili ale druhý najvyšší jackpot, sú vaše šance ešte horšie.

Ostatné hazardné hry majú ďaleko menej možných výsledkov. Keďže je u nich menej možností, je potreba k hre pristupovať ešte dômyselnejšie. Na to nikdy nezabúdajte, čím laxněji budete hrať, tým väčšiu výhodu bude mať kasíno.

Nasledujúce otázka je naporúdzi. Aká je teda šanca, že trafíte jackpot? Ako sme už uviedli skôr, šanca na jackpot je 2 ku 128 na jednom valci. Pravdepodobnosť, že trafíte tri jackpoty na troch valcoch je daná nasledujúcim logickým výpočtom: 2/128 x 2/128 x 2/128, číselne vyjadrené 1: 262 144. Pre lepšiu predstavivosť je dobré uviesť príklad z praxe. Ak budete hrať osem hodín denne a stihnete tak veľmi slušných 800 spinov za hodinu, mal by vám jackpot padnúť približne každých 41 dní.

Výplata

Už vieme, aká je šanca na jackpot. Teraz nás ešte zaujíma, aká je pravdepodobnosť výplaty. Teda koľko automat vracia pri nekonečnom počte točení. Samozrejme, že v praxi si nemôžete dovoliť hrať tak dlho. Avšak čím dlhšie budete hrať, tým sa viac priblížite nastavenej dlhodobé výplate automatu.

Dajme tomu, že výplatný tabuľka nášho stroja je nasledujúci. Aby sme sa dopracovali konečnému výpočtu výplaty automatu, musíme vynásobiť pravdepodobnosti jednotlivých výherných točenie a všetky ich sčítať, nakoniec vydeliť celkovým počtom roztočení.

Celková výplata u tohto stroja je teda celkom 96,30%. Za každú korunu, ktorú do automatu hodíte, dostanete v dlhodobom horizonte celkovo 96,3 haliera späť. Je pomerne zaujímavé pozrieť sa, ktoré symboly sa podieľa na celkovej výplate späť k hráčovi. Najštedrejší sú "cherry" alebo "any bar". Jackpot sa podieľa celkovo necelým 1% výplaty.

Bonusy
tsars147x103
Exclusive
Tsars Casino
150 % až 300 €
Kód sa nevyžaduje
rich-palms-147x103
Rich Palms Casino
250 % až 2 500 USD
Kód sa nevyžaduje
24VIP
$25 Bez vkladu
Kód sa nevyžaduje
tsars147x103
Tsars Casino
50 % až 300 €
Kód sa nevyžaduje
Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení