AnyGamble

13. 1. 2022
Zaujímavosti

10 tipov pre vývoj novej hazardné hry

Tí z vás, ktorí sa v oblasti kasín pohybujú už dlhšiu dobu, si iste všimli, že sa čas od času objavia zbrusu nová hra. Nehovoríme tu pritom o online automatoch, ktorých je vydaných niekoľko do mesiaca, ale o skutočne novej hre s novými pravidlami. Myslíte si, že vás nejaká napadla? Poďme sa pozrieť, čo všetko pre to musíte splniť.

Ešte pred 50 rokmi malo priemerne veľké kasíno v Las Vegas asi 200 automatov, 20 hracích stolov, bingo a Keno. Kocky, ruleta, blackjack a baccarat boli zďaleka najpopulárnejší a najhranejšie hry. Vtedy si ťažko niekto mohol predstaviť, že tomu bude inak. Všetko sa však zmenilo v 90. rokov 20. storočia, kedy Progressive Games, Inc prišli s revolučným nápadom Caribbean pokeru.

Práve Caribbean poker bola prvá nová hra, ktorej sa podarilo preraziť do kasín po celom svete. Vzápätí ju ďalej nasledovali nové kartové hry ako Casino War alebo Let It Ride.

Inšpirovanie týmto úspechom každoročne stovky ľudí pracujú na nových kasínových hrách. Kasína o ne totiž majú záujem. Nové hry prilákajú nových hráčov k stolom a zvyšujú tiež prestíž kasína. Ak aj vy chcete prispieť s príslovečnou troškou do mlyna, pripravili sme pre vás 10 základných pravidiel, ktoré by vaša nová hra mala spĺňať, ak chcete mať aspoň malú nádej na úspech. Konkurencia je totiž veľká a prerazí len tí najlepší.

Desatoro pre vývojárov hazardných hier

Základné pravidlo 30 sekúnd

Pravidlá vašej novej stolové hry by mala byť vysvetliteľná priemerne šikovnému človeku do 30 sekúnd. Toto je veľmi dôležité pravidlo. Pre hráča je totiž oveľa jednoduchšie novú hru nehrať, než sa ju učiť za pochodu pri hracom stole. Dôležité je tiež, aby stratégia a celkový koncept hry boli intuitívne.

Počet vedľajších stávok

Hra by mala obsahovať maximálne jednu vedľajšiu stávku. Mnoho vývojárov-začiatočníkov vymyslí základnú hru a potom ju zbytočne preplácať množstvom vedľajších stávok. Ich predstava je taká, že keď hráča nebude baviť hlavné hra, možno to kompenzovať množstvom stávok. Takéto hry však príliš úspechu nežnú.

Rozloženie hry

Rozloženie hry by opäť malo byť jednoduché a intuitívne. Vývojár by mal vždy skôr myslieť na to, ktoré prvky môže odstrániť tak, aby si hra aj naďalej udržala pôvodnú myšlienku. Celý projekt by tiež mal využívať pozitívny "power words" ako napríklad výhra, bonus, šťastie a pod.

House edge

Hry by mala mať podobnú house edge ako ostatné jej podobné hry. Pre základné kartovú hru sa odporúča nastaviť výhodu kasína niekde medzi 2% - 6%. Ak hra obsahuje vedľajšiu stávku, jej výhoda kasína by mala byť variabilná podľa potrieb kasína.

Názov hry

Názov hry a vlastné hra by mala obsahovať slová, ktoré vychádza z kultúry danej krajiny a hazardu.

Jednoduché pravidlá

Okrem hráčov by nová hra mala byť ľahko naučiteľná tiež pre zamestnancov kasína. Rozloženie hry na stole a pravidlá musia byť vytvorená tak, aby samoúčelne minimalizovala chyby dílerov a čas na pochopenie pravidiel. Dokumentácia k hre by mala byť maximálne zjednodušená a pokiaľ možno zábavná.

Držte sa u kariet a kociek

Hra by nemala využívať pomôcky, ktoré sa už v hazardu bežne nevyužívajú. Kocky a karty sú postačujúce. Používanie nového nástroja v hre totiž vyžaduje špeciálny tréning zamestnancov kasína. Už len tento fakt stačí kasínam k odmietnutiu nové hry.

Kvalitný výskum

Pred vytvorenie novej hry si urobte prieskum trhu. Každoročne je napríklad predstavených niekoľko desiatok nových Hold'em Poker hier. Z toho môžete vyvodiť, že o pokrovej hry je záujem, ale konkurencia je vysoká.

Pozor na chyby v hre

Hra musí byť, ako sa hovorí, nepriestrelná. Ako designer si musíte uvedomiť, že sa vždy nájdu hráči, ktorí sa budú snažiť nájsť legálne cestu, ako zneužiť chyby v hre k vlastnému zisku. Toto môže byť oveľa ťažšie, než sa na prvý pohľad zdá. Vynaliezavosť tých, ktorí sa snažia takto obísť hru, v mnohých prípadoch ďaleko presahuje schopnosti vývojárov alebo kasín. Pozri MIT Blackjack team a ich systémy na počítanie kariet.

Dajte tomu čas

A posledná rada na záver. Buďte skromní. Kasína môžu mesačne platiť za prenájom jedného stola vašej novej hry aj niekoľko tisíc dolárov alebo korún. To je však podmienené tým, že hra bude populárny a budú na nej hrať high roller. To spravidla nejaký čas trvá.

Kde novú hazardnú hru predstaviť?

Ak vymyslíte novú hru, musíte ju v prvom rade priblížiť kasínam. K tomuto účelu môžete využiť Global Gaming Expo organizované American Gaming Asociation. Ide o najväčší veľtrh hazardných hier na svete a pravidelne sa od roku 2001 organizuje v Las Vegas. Okrem toho sa tiež paralelne organizuje Global Gaming Expo Asia v Maccau.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení