AnyGamble

7/8
Časť
25. 2. 2021

Ako fungujú hazardné hry

author Luke Seidel

Kasína dlhodobo patrí medzi najziskovejšie podniky na celom svete. Ako je ale možné, že tieto spoločnosti každoročne vykazujú zisky, hoci výhra či prehra sú v hazardnej hre dielom predovšetkým náhody? To si popíšeme v tomto článku, kde sa dozviete, ako fungujú hazardné hry a ako je možné, že kasíno vždy vyhrá.

Najprv sa poďme pozrieť na to, čo sú vlastne hazardné hry. Všeobecne existuje niekoľko definícií hazardné hry. Ak túto definíciu veľmi zjednodušíme, môžeme povedať, že hazardná hra je taká hra šancí alebo zručností, ktorej výsledok závisí čiastočne alebo úplne na náhode.

Hry náhody

Náhodné sú napríklad automaty alebo ruleta. U týchto hier hráč nijako nemôže ovplyvniť, či vyhrá alebo prehrá. Výsledok je dielom náhody, tipujúci hru iba sleduje a čaká, kedy bude mať šťastie.

Skill games
Do skill hazardných hier radíme napríklad blackjack, poker alebo video poker. Pomocou vedomostí alebo zručností tu hráč môže zvýšiť svoje šance na výhru. Medzi tieto zručnosti patrí napríklad techniky počítania kariet alebo znalosť optimálnych stratégií pre vybrané hry.

Ako vidíte, prvok náhody je u casino hier kľúčový. Ako ale kasína zaisťujú náhodnosť výsledkov? V land-based kasínach sa o náhodnosť postarajú mechanické prístroje, ako napríklad elektronické miešačky kariet alebo priečky pri rulete, ktoré odráža guličku na náhodné miesto alebo fyzický hod kockami. V elektronických a online hier to má na starosti takzvaných generátor náhodných čísel.

Ako funguje generátor náhodných čísel

Ešte predtým, než sa pozrieme na to, ako funguje generátor náhodných čísel u hazardných hier, je treba si ujasniť rozdiel medzi pravým generátorom a takzvaným generátorom pseudonáhodných čísel.

Pravý generátor náhodných čísel

Sú to systémy, ktoré vytvára radu náhodných čísel z fyzikálnych procesov. Ide spravidla o tepelné, elektrické alebo atmosférické šumy, rádioaktívne rozpad zdroje žiarenia alebo fotóny prechádzajúce polopriepustným zrkadlom. Veľmi dobrý generátor náhodných čísel je tiež človek, u ktorého sa napríklad počíta oneskorenie medzi jednotlivými kľučky na klávesnici alebo pohyb myši po obrazovke.

Generátor pseudonáhodných čísel

Číselné rady čísel v tomto prípade generujú počítačové algoritmy. Nejedná sa tak o skutočne náhodné reťazca čísel, pretože ak poznáte algoritmus, možno si tieto čísla odvodiť. V čom sú teda tieto čísla náhodná? U naozaj dobrých algoritmov totiž nemožno štatistickými metódami rozpoznať postupnosti či zákonitosť.

Práve generátory pseudonáhodných čísel sú používané u online hazardných hier, čím zaručujú férovosť hry. A ako to funguje u hazardných hier? Poďme sa pozrieť na online automaty.

Predstavme si jednoduchý automat s jednou výherný línií a troma valcami. Každý z týchto valcov obsahuje 9 polí, na ktorých sú 3 × 3 symboly. Jednotlivé polia sú očíslované od 1 do 9.

Generátor čísel v automate produkuje čísla neustále, a akonáhle hráč dá povel k hre, proces sa zastaví a prístroj vyberie 3 čísla v rade od jednej do 9. Jedno číslo pre každý valec. Na základe týchto vybraných čísel potom priradí symbol do poľa na valci. Ak sa zobrazí 3 rovnaké symboly, hráč vyhráva.

Jedná sa samozrejme o veľmi zjednodušený príklad. Moderné online automaty majú viac valcov a až stovky alebo dokonca tisíce výherných línií. Princíp však zostáva rovnaký.

❓ Keď sú výsledky náhodné, ako to, že sú kasína dlhodobo v zisku?

Pravdepodobnosť a šanca na výhru

Teraz, keď vieme, ako sa technicky určujú výsledky jednotlivých kôl. Poďme sa pozrieť na ďalší faktor, ktorý stanovuje, či vyhráte, či prehráte. Tou je vaša šanca na výhru. Túto pravdepodobnosť výhry vypočítame veľmi jednoducho, a to cez vzorec

Počet výherných udalostí / počet udalostí celkom

Jedna hra môže ponúkať niekoľko typov stávok, u ktorých máte rozdielnu pravdepodobnosť výhry. Dobrým príkladom je ruleta. Európska ruleta má celkom 37 čísel (0-36). Ak ste niekedy ruletu hrali, viete, že si môžete staviť napríklad na červenú. Ruleta obsahuje celkom 18 červených čísel, 18 čiernych čísel a zelenú 0. Ak stavíte na červenú, existuje celkom 18 výherných udalostí a 37 udalostí celkom. Vaše šance na výhru sú preto:

18/37 = 48,6%

Vaša šanca na výhru je necelých 49%. Čo nie je tak zlé. Staticky je tak takmer každá druhá stávka na farbu výherné. Vzhľadom k tomu, že výsledky jednotlivých herných kôl sú náhodné, môže sa stať, že vyhráte / prehráte aj niekoľko hier po sebe. Pravdepodobnosť sa totiž viac prejavuje v dlhom období.

💡 Pozrite sa na to, ako sa počíta pravdepodobnosť u hazardných hier.

Tým sa dostávame k skutočnému tajomstvo hazardných hier a odpovede na otázku "Ako to, že kasína vždy vyhrajú?". Tou odpoveďou je Výhoda Kasína, čiže nastavenie výplat, ktoré nezodpovedajú skutočnej pravdepodobnosti.

House Edge kasíno hier

House edge je matematická výhoda kasína nad hráčom vyjadrená v percentách. Čo je síce krásna definícia, ale nič moc vám to asi nepovie, že? V podstate ide o to, že kasíno nemá nastavené rovné výplatné pomery vzhľadom k pravdepodobnosti. Práve house edge by mala najviac zaujímať každého pravidelného návštevníka kasín. Udáva nám totiž, koľko v priemere pripadne ako zisk kasína z každej stávky. A zisk kasína je hráčovho strata.

Je dôležité povedať, že výhoda kasína a šanca na výhru sú dve veľmi rozdielne veci. Dalo by sa povedať, že house edge je šanca na výhru upravená o výplatné pomery. To znamená, že aj keď máte šancu na výhru 50%, rovnako vo výsledku prehráte.

Ukážeme si na príklade hodu s mincí.

Každá minca má iba dve strany. Ak padne orol, vyhráva hráč, ak padne hlava, vyhráva kasíno. Spomínate si na výpočet pravdepodobnosti Počet výherných udalostí / Počet udalostí celkom? Počet výherných udalosti tu máme 1 (orol) a počet udalostí celkom sú dve (orol a hlava). Pravdepodobnosť výhry bude teda ½ = 0,5, v prepočte teda 50%. Znamená to teda, že čím dlhšie budete hrať, tým viac sa výsledky budú rovnať. Ak by ste každý stavili rovno stávku, v dlhom období nikto nevyhrá ani nevyhrá.

Ako by taká hra ale prebiehala v kasíne? Predstavte si, že prídete ku stolčeku, kde na vás čaká krupiér v bielych rukavičkách a veľkú mincí. Vy si vsadíte. Ak prehráte, dáte kasíne jednu korunu. A ak vyhráte, dostanete od kasína len 75 halierov. Aká teda bude house edge tejto stávky?

EV = (0,75 * 0,5) + (- 1 * 0,5)

EV = -0,125

Vidíme výpočet očakávané hodnoty, ktorý sa využíva na určovanie ziskovosti investícií. Táto hodnota vychádza -0,125. Čo je dá preložiť ako priemerná strata hráčov z každej stávky 12,5%. A to nie je málo.

To, že kasína majú nastavené výplatné pomery tak, aby im zaručovali v dlhom období zisk, nie je žiadne tajomstvo. Všetci profesionálni hráči sa týmto číslom riadi a vyberajú si podľa neho hry. A mali by to robiť aj začiatočníci. Jedna zo základných poučiek hazardu znie: "nevsádzajte stávky s vysokou výhodou kasína, vo výsledku prehráte viac". A aká je teda House Edge pre jednotlivé hry? Nemusíte nič počítať, vypočítali sme to pre vás.

Výhoda kasína hazardných hier a stávok

Názov hry Stávka / Pravidlá Hodnota house edge
Baccarat Bankář 1,06 %
  Hráč 1,24 %
  Remíza 14,36 %
Blackjack   cca 0,5 %
Craps Pass/Come 1,41 %
  Don´t pass/Don´t come 1,36 %
Keno   25 až 29 %
Ruleta Európska 2,70 %
  Americká 5,26 %
Video Poker Jack or Better 0,46 %
Online automaty   2 % až 15 %

Návratnosť pre hráča u automatov

U niektorých hazardných hier, ako sú napríklad automaty, sa používa prevrátená hodnota. Preto tu hovoríte o Návratnosti pre hráčov. To nám naopak hovorí, koľko v priemere vráti hráči z jednej stávky. Výpočet návratnosti pre hráča je automatov prakticky nemožný, pretože nám chýbajú znalosti o rozložení symboloch na valcoch. Dobrá správe však je, že všetky online automaty túto návratnosť udávajú. Človek len musí hľadať.

Všeobecne môžeme povedať, že online automaty ponúka o niečo vyššiu návratnosť než elektronické a mechanické automaty. Je to tým, že hry online hrá v jednej chvíli oveľa viac ľudí a online kasína si nemusí nastavovať tak vysokú ziskovosť. V priemere sa návratnosť online automatov pohybuje od 95% do 98%. Tie mechanické, obzvlášť tie staršie, môžu mať návratnosť iba 80% až 90%.

Hry s návratnosťou vyšší ako 100%

Každého určite v tejto chvíli zaujíma, či existujú hry, pri ktorých by bol hráč dlhodobo takzvane "v pluse". A áno, existujú!

Vybrané video pokrami

Video poker ako Deuces Wild alebo Double Bonus majú návratnosť vyššia ako 100%. Má to ale háčik. Hráč musí používať takzvanú optimálnu stratégiu navrhnutú práve pre tieto konkrétne hry. Podobné video pokrami nájdete aj v land-based kasínach. Prekvapivo je kasína neschovávajú, ale majú ich vystavené a osvetlené. Jedná sa o vábničku na hráča. Väčšina hráčov totiž optimálnu stratégiu nepozná. Strata pre kasíno je tak minimálna.

Hry s progresívnymi jackpoty

Progresívne jackpoty sú také jackpoty, ktoré narastajú do doby, než ich niekto nevyhrá. U hier, ktoré tieto jackpoty ponúka, dochádza k takzvanému bodu zvratu. V tomto bode, je bonus tak vysoký, že preklopí návratnosť na stranu hráča. Platí to však iba pre hru, kedy je hráč kvalifikovaný pre maximálnu výhru jackpotu. (Napr. Musia splniť podmienku maximálne stávky a pod.)

Blackjack - počítanie kariet

Počítanie kariet u blackjacku je jednou z najznámejších stratégií, s ktorou možno reálne poraziť kasíno. Vďaka týmto technikám je hráč schopný určiť, kedy je pre neho hra priaznivá, a podľa toho zvýšiť alebo naopak znížiť stávku. Hoci je počítanie kariet legálne, kasína to nemajú rada a ak vás chytí, nenechajú vás pokračovať v hre.

Volatilita hazardných hier

Volatilita je pojem z ekonómie, ktorý sa definuje ako: "Volatilita označuje mieru kolísania hodnoty majetku alebo jeho výnosovej miery." Všeobecne možno povedať, že sa pojem volatilita používa na opis rizikovosti a ziskovosti investície. Čím vyššia je volatilita, tým je tiež vyššie riziko, ale vyššiu návratnosť. A naopak, čím nižšia je volatilita, tým je tiež nižšie riziko.

Pojem volatilita sa uchytil aj u hazardných hier.

🔺Hry s vysokou volatilitou vypláca výhry menej často, ale o to vyššia. Patrí sem napríklad automaty s menším počtom výherných línií, stávka na číslo u rulety, poistné stávky a ďalšie.

🔻 Hry s nízkou volatilitou vypláca výhry viac často, ale to to nižšia. Do tejto skupiny patrí napríklad automaty s vysokým počtom výherných línií, stávka na farbu rulety, stávka na bankára u baccarate a ďalšie.

Na house edge, a poťažmo aj na návratnosť pre hráčov, nemá volatilita vplyv. Či už hráte akúkoľvek hru dostatočne dlho, vždy skončíte na nule. Záleží teda na volatilite? Áno. Pri hraní hier s vysokou volatilitou máte vyššiu šancu na väčšie výhry. A to aj za predpokladu, že vkladáte malé stávky. Na druhú stranu sa s rastúcou volatilitou zvyšuje šanca na prehru vášho celého bankrollu. Vo výsledku potom záleží na vašich preferenciách, ako chcete hrať. Vyhovuje vám agresívnejší hra s vidinou veľké výhry alebo si chcete radšej užiť dlhšiu hru s nižším rizikom?

V tabuľke vidíte výsledky analýzu troch herných situácií:

  • Hráč vsádza €5 na farbu
  • Hráč vsádza €5 na konkrétne číslo
  • Hráč vsádza €2 na konkrétne číslo

Vo všetkých prípadoch začína s €100 a vsádza, kým neodohrá 100 hier alebo jeho bankroll neklesne na nulu.

Veľkosť stávky Typ stávky % víťazov Víťazov so ziskom 100 až 200 € % vítězů se ziskem 200 Kč až 500 Kč % vítězů se ziskem více než 500 Kč Šance na odehrání 100 kol
5 Kč Barva 35,6 % 34,1 % 1,5 % 0 % 95,7 %
5 Kč Číslo 24,6 % 7,4 % 7,8 % 9,3 % 24,6 %
20 Kč Číslo 46,2 % 33 % 13 % 0,2 % 61,4 %

Zásady zodpovedného stávkovanie

Nech už ale hráte akokoľvek, majte na pamäti, že kasíno vždy vyhrá. Aj keď existujú techniky ako bonus hunting u online kasín alebo počítanie kariet u blackjacku, ktoré vám dávajú nad kasínom matematickú výhodu. Tieto techniky a stratégie sú extrémne časovo náročné na naučenie a zavedenie do praxe. Zďaleka tiež nie sú pre každého a platí, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude lepšie tento čas investovať do niečoho iného a pozerať na hranie kasíno hier ako na zábavu. Na zábavu, ktorá ale niečo stojí.

Hoci sú hazardné hry predovšetkým o náhode a šťastie, existuje niekoľko osvedčených tipov, vďaka ktorým sa zo stávkovania nestane problém, minimalizuje vaše prehry a nedostanete do nepriaznivej životnej situácie. Aj keď sa na prvý pohľad zdajú banálne, skutočne fungujú a oplatí sa nimi riadiť.

  • Nehrajte s peniazmi, ktoré nemôžete prehrať

Pravidlo číslo 1, ktorého sa drží všetci profesionálni hráči. Vytvorte si oddelený budget peňazí, ktoré môžete prehrať, bez vás to dostalo do finančných ťažkostí. Ako hovorí jedno krásne príslovie: "Je lepšie prejesť peniaze na stávkovanie, než prestávkovať peniaze na jedlo."

  • Dokonale sa pred hrou pripravte

Toto pravidlo sa týka predovšetkým začiatočníkov. Zistite si o hre všetky dostupné informácie, ako začnete hrať o skutočné peniaze. Aké sú možné stávky a výplatné pomery? Aká je house edge hry? Ponúka hra doplňujúce alebo poistné stávky? Existujú rôzne varianty tejto hry? A ak áno, ktorá je najvýhodnejšia? Vďaka neznalosti budete reálne prichádzať o viac peňazí, než musíte.

  • Naučte optimálna stratégia

Niektoré stolové kasíno hry ako blackjack a rôzne variácie na poker majú niečo, čomu sa hovorí optimálna stratégia. To znamená, že existuje "správne" rozhodnutie na každú situáciu, ktorá v hre nastane. S týmito stratégiami prišli štatistici a matematici a dosiahnete s nimi na maximálnu návratnosť danej hry. Ktorá je však aj tak stále záporná.

  • Nastavte si sebeobmedzujúce v online casine

Väčšina online kasína ponúka skvelú funkciu, vďaka ktorej obmedzíte stávkovanie, ako budete chcieť. Nastavíte počet prihlásenie za týždeň / mesiac, maximálna stávku, maximálnu výšku presadenie za týždeň / mesiac a tak ďalej. Práve toto je jedno z veľkých výhod hrania v online kasínach.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení