Prihláste sa cez svoj facebookový účet
Čas čítania: 14 minut
Ruleta je bez debaty kráľovnou hazardných hier v klasických aj online kasínach. Prečo? Hypnotická rotácia guľôčky, čakanie na výsledok či vysoká miera náhody ľudí jednoducho fascinuje. Čas stráca svoj význam a vo vašom vnútri sa rozlieva pocit vzrušenia a radosti z hry.
Ruleta je hra čisto o náhode. Ak hľadáte stratégiu, ktorá by v dlhšom časovom horizonte zvýšila vašu šancu na úspech, máte jednoducho smolu. Najdôležitejším faktorom ostáva vždy len vaša „šťastná ruka“. Nevadí, má to aj svoje výhody. „Vypnete strategický rozum“, uvoľníte sa a hru si aj spolu s dobrým drinkom kráľovsky užijete.
Ruleta je kráľovnou hazardných hier. Nakoľko stávkové pomery sú stále vo Váš neprospech môžete s trochou šťastia taktiež vyhrať. V jednočíslových stávkach je vyplácaná výhra 35:1 lákavá. Skutočný matematický pomer je vo francúzskej rulete 36:1, čo dáva kasínu zaručený podiel 2,7%. Aj tak je ruleta veľkým zdrojom zábavy, ktorú sa mnoho hráčov snaží poraziť.
Ruleta sa stala doslova symbolom pre mnoho systémov, ktoré hráči neustále vyvíjajú a snažia sa zváriť matematickú výhodu kasína na svoju stranu. Ruleta doslova láka skúšať rôzne stávkové varianty, dokonca aj pár najúžasnejších mozgov histórie bolo ruletou fascinovaných. Chceli by sme Vás upozorniť, že ruletovým systémom je na webe venovaná celá sekcia, ktorá ich testuje. Nasledujúca sekcia Vás s ruletovými systémami stručne zoznámi.
Najskôr by sme Vás chceli upozorniť, že existuje niekoľko odlišných typov rulet.
Hracie pole je rozdelené na 38 častí. Okrem čísel od 1 do 36 je tu ešte nula (0) a dvojitá nula (00). Rozdiel medzi nimi je jednoduchý: pokiaľ padne nula (0), vráti sa hráčom 1 stavenej čiastky (a to aj keď nemá na nulu vsadené), zatiaľ čo pri dvojitej nule sa nevráti nič (pokiaľ nemá na dvojitú nulu vsadené).
Hracie pole je rozdelené na 37 častí a to čísla od 0 do 36. Pri nule sa 1 čiastky vsadené na červenú/čiernou (párnu/nepárnu;1-18/19-36) vrátia a druhá povolica je „uväznená“. Z väzenia ju môže oslobodiť vyhraná stávka na červenú/čiernu (párnu/nepárnu;1-18/19-36) v ďalšom spine. Pokiaľ uväznenú čiastku neoslobodíte, prepadá kasínu.
Ruleta je hra ponúkajúca širokú škálu možností a techník stávkovania. Ruleta sa hrá pri stole pre ruletu s ruletovým kolesom a guličkou – zjednodušene povedané – Vašou úlohou je staviť na číslo alebo farbu políčka na ktorom sa gulička zastaví. Minimálna a maximálna výška stávky sa môžu líšiť, takže si ich skontrolujte vo svojom internetovom kasíne. Výška výhry závisí na typu Vašej stávky, pričom existuje mnoho rôznych možností. Môžete napríklad staviť na párne alebo nepárne čísla, na červenú alebo čiernu farbu (alebo na zelenú „nulu“), na skupiny čísel alebo aj na stĺpce a riadky.
Viac o stávkach si prečítate v článku s pravidlami rulety.
Ruleta je jednou z najobľúbenejších hier s veľkým množstvom hráčov po celom svete. Stôl s ruletovým kolesom a známou „šachovnicou“ určenou pre stávky sa nájde snáď v každom kasíne na svete. Ruleta sa preto stala terčom podvodníkov, ktorí od nepamäti vymýšľajú rôzne spôsoby, ako predpovedať či ovplyvniť výsledok hry. Finančná motivácia je silná, takže niektoré nápady sú naozaj zaujímavé a len tak kohokoľvek by nenapadli.
V tomto článku vám priblížime zopár úspešných, či menej úspešných podvodov, o ktoré sa ľudia v rôznych kútoch sveta pokúšali. Jedna skupina podvodníkov si dokonca mohla po svojom odhalení vyhrané peniaze ponechať!
V roku 2012 sa darilo New Yorkskému kriminálnemu gangu profitovať na rulete v rôznych kasínach v štáte Ohio. Svoje podvody vykonávali vo veľkých skupinách a nikto poriadne nevie, koľko ich bolo a koľko na tom zarobili.
Títo podvodníci využili chybu kasín spočívajúcu v tom, že žetóny rovnakej farby mali na rozdielnych ruletových stoloch rozličnú hodnotu. Niektorí členovia gangu hrali na stoloch s minimálnymi stávkami a teda aj nízkymi hodnotami žetónov, ktoré si schovali do vrecka kým bol krupiér rozptýlený inými hráčmi. Hráč so schovanými žetónmi odišiel od stola a tajne predal žetóny inému hráčovi, ktorý hral na stole s vyššími hodnotami žetónov, z kade nakoniec odišiel a nechal si svoje žetóny preplatiť podľa hodnoty na novom stole.
V súvislosti s týmto podvodom boli zatknutí štyria ľudia, ktorí sa k svojmu činu priznali. Do dnes sa však nevie, v akom rozsahu títo podvodníci konali. Dokonca je možné, že iní členovia gangu stále brázdia iné kasína a využívajú chybu, ktorej je ťažké vôbec uveriť. Ako je možné, že v modernom svete existujú takéto bezpečnostné chyby v amerických kasínach?
Tento technologicky veľmi zaujímavý podvod sa udial v roku 1973 v jednom z francúzskych kasín. Zúčastnil sa na ňom ruletový krupiér, ktorý bol zároveň rádioamatérom a jeho sestra so svojim manželom.
Krupiér vytvoril rádiovysielač, ktorý sa zmestil do krabičky od cigariet, a prijímač, ktorý následne používal ako guličku na ruletovom stole. Jeho švagor bol v pozícií hráča tváriaceho sa, že o ničom nevie, pričom sestra držala cigaretovú krabičku a nenápadne stláčala tlačidlo na vysielači. Vysielač ovplyvnil guličku natoľko, že dopadla na skupinu šiestich vybraných čísel s neuveriteľnou 90-percentnou úspešnosťou.
Tento trojčlenný tím dokázal za jediný týždeň vyhrať 5 miliónov frankov, čo bol v danej dobe v prepočte zhruba jeden milión dolárov, čo nepochybne zaujalo vedenie kasína. To bolo podozrievavé, no nevedeli prísť na spôsob, akým to celé funguje. Preverovali každý možný scenár, od pokazeného kolesa na rulete, až po skorumpovaného krupiéra.
Čo týchto podvodníkov dostalo, bola krása krupiérovej sestry, o ktorú sa začal zaujímať majiteľ kasína. Snažil sa ju zaujať, no bol veľmi rýchlo odmietnutý. Zakrátko však začal vnímať spojitosť medzi jej prítomnosťou v kasíne počas veľkých výhier na ruletových stoloch. Podozrenie padlo na ovplyvňovanie rádiovými vlnami, špeciálny tím prehľadal celé kasíno a trio podvodníkov bolo odhalené.
Ďalší podvod odohrávajúci sa na ruletových stoloch tiež súvisí s technológiami, a tento krát s ešte vyspelejšími. Ako aj v predchádzajúcom podvode, aj londýnske Ritz kasíno bolo v roku 2004 podvedené trojicou páchateľov, ktorí pri svojom podvode použili laserovú technológiu.
Trio snímalo ruletové koleso a guličku na nej, a pomocou zložitých výpočtov sa snažili predpovedať oblasť, kde s najvyššou pravdepodobnosťou gulička skončí. Skupina používala laserové snímače vo svojich telefónoch pripojených k počítaču, ktorý vykonával výpočty a predpovedal čísla s vyššou pravdepodobnosťou výhry. Snímač dokázal posúdiť rýchlosť guličky a podľa toho predpovedať výherné čísla. Samozrejme museli byť výpočty vykonávané dostatočne rýchlo na to, aby skupina stihla po samotnom roztočení kolesa umiestniť svoje stávky.
Najzaujímavejšie však je, že táto metóda nie je považovaná za podvádzanie, takže aj napriek ich zatknutiu nebudú na nich uvalené žiadne žaloby a svoju výhru vo výške 1,3 milióna libier si môžu nechať.
Vyššie popísané podvody boli naozaj zaujímavé či už použitou technológiou, či čímkoľvek iným. Nie všetky kasínové podvody sú však hodné filmového spracovania. Niekedy sa jedná o jednoduché kradnutie žetónov.
V Londýne bol odhalený 37-ročný podvodník iránskeho podvodu, ktorý pri ruletových stoloch podvádzal jednoducho tým, že po zapadnutí guličky na výsledne číslo rýchlo odobral svoje stavené žetóny zo stolu, či tam pridal ďalšie. Dokonca zašiel tak ďaleko, že kradol žetóny ostatným hráčom pri stole.
Tento podvodník nebol v kasínach nováčikom. Už v minulosti mu bol zakázaný vstup do všetkých veľkých kasín a na hranie musel použiť viaceré falošné identity. Jeho dolapenie tiež nebolo ničím zaujímavé, jednoducho ho zachytila bezpečnostná kamera.