AnyGamble

22. 7. 2021
Ruleta

7 zaujímavostí o rulete, o ktorých ste ešte nepočuli

Ruleta patrí jednoznačne medzi najznámejšie hazardné hry na svete. Niektorý z jej typov nájdete azda v každom väčšom či menšom kasíne. V tomto článku nájdete 7 faktov a zaujímavostiach a tejto svetoznámej, populárnej a elegantnej hre.

Ruleta, ako taká, je priemerne stará hazardná hra. Prvé ruletové koleso zostavil už v 17. storočí známy fyzik a matematik Blaise Pascal, ktorý sa pôvodne snažil vymyslieť a zostaviť jednoduché perpetuum mobile. Okrem vytvorenia prvej rulety sa Pascal preslávil aj tým, že položil základy pravdepodobnosti. To však samozrejme nie je tým najzaujímavejším, o čom sa v dnešnom článku dozviete.

1. Pôvodná ruleta mala 2 nuly

Dnes poznáme 2 typy rulety, americkú a európsku. Zatiaľ čo európska má na hracej ploche a na kolese iba jednu nulu, americká ruleta má nuly dve (0 a 00). Pôvodná verzia rulety však bola iba jedna a mala nuly dve.

Tento fakt vychádza z knihy „La Roulette ou le Jour“ z roku 1796, v ktorej je popis tejto hry možné nájsť. Potom dvojitú nulu odobrali až nemeckí vlastníci kasín, ktorí sa v 19. storočí snažili prilákať viac hráčov z Paríža tým, že im ponúkli ruletu s vyššou šancou na výhru. Ruleta s dvoma nulami potom cestovala cez oceán do Las Vegas a dnes sa už tradične označuje pomenovaním „americká“.

2. Najdrahšia ruleta na svete

Ruletový stôl rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Ruletové koleso aj s príslušenstvom sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. To však nie je nič oproti cene za najdrajšiu ruletu na svete. Celá ruleta je vyrobená zo 14 kilogramov zlata a striebra a v súčasnosti sa predáva za neuveriteľnéhopol milióna dolárov.

3. Pohnite s house edge

House edge je pri všetkých klasických stávkach rovnaká:

  • Európska ruleta – 2,7 %
  • Americká ruleta – 5,26 %

Existujú však stávky alebo pravidlá, ktoré môžu výhodu kasína zľahka pozmeniť. Dvomi z týchto pravidiel je napríklad La Partage alebo En Prison, s ktorými sa zriedkavo stretnete vo francúzskych kasínach. Pokiaľ padne zelená nula, pri La Partage máte možnosť získať polovicu svojej stávky späť, zatiaľ či pri En Prison máte možnosť nechať stávku na stole na ďalšie zatočenie. V takom prípade house edge padá na 1,35 %.

House edge môže však výnimočne aj stúpať. Skvelým príkladom je vôbec najhoršia stávka tejto hry, „Five Bet“. Hrať je ju možné pri stole s americkou ruletou a hráč vsádza na čísla 0, 00, 1, 2, 3. Táto stávka má ako jediná house edge 7,89 %.

4. Diablova hra

Ruleta je v niektorých krajinách a v niektorých starých písomnostiach nazývaná „diablova hra“ alebo „diabolská hra“. Je to jednoducho preto, že súčet všetkých čísel na kolese rulety je 666. Zaujímavé, nie?

5. Muž, ktorý hral o všetko

Zrejme najznámejšiu stávku za novodobú históriu rulety vsadil Ashley Revell. Anglický obchodník s realitami predal všetok svoj majetok v celkovej hodnote 76 840 anglických libier, odišiel do Las Vegas a všetky peniaze vsadil na červenú... A vyhral! Zaujímavé je, že podľa jeho slov až do poslednej chvíle nevedel, na ktorú z dvoch farebných možností všetok svoj majetok vsadí. Dnes už však vieme, že si našťastie vybral správne.

6. Viac než americká ruleta

Niektoré staršie americké rulety obsahovali iba čísla od 1 do 28, 0, 00 a pole s vyobrazenýmorliakom bielohlavým (po anglicky bald eagle), ktorý je štátnym symbolom USA a fungoval podobne ako 0 či 00. Za chvíľu však tieto rulety začali byť veľmi nepopulárne a prestalo sa na nich hrať. V dnešnej dobe sú tieto stoly raritnými kúskami v hodnote až niekoľko desiatok tisíc amerických dolárov.

7. Stávkové systémy

Aj keď sa hráči po celom svete snažia objaviť stávkový systém, ktorý by porazil house edge pri rulete, zatiaľ žiadny nebol vedecky dokázaný. Matematicky zatiaľ bolo vždy výhodnejšie vsádzať tzv. rovné stávky (even bets, stávky na farbu alebo na párne/nepárne číslo) s rovnakou čiastkou.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení