AnyGamble

10. 12. 2021
Zaujímavosti

Ako fungoval slávny MIT Blackjack team

Jedného dňa sa rozhodla skupinka študentov zo svetoznámej univerzity Massachusetts Institute of Technology, že sa pokúsi poraziť kasíno. A to pomocou veľmi obľúbené kartové hry, blackjacku. Vznikol teda slávny MIT blackjack team, ktorý pomocou počítanie kariet drvil kasína.

Prečo zrovna blackjack? Pretože zistili, že je to jediná hra, ktorú môžu poraziť. V 90. rokoch sa tak začal tím pravidelne vydávať na tripy do Las Vegas a vždy sa vracal s pekným úlovkom. Zloženie tímu sa samozrejme menilo, tak ako študenti prichádzali a odchádzali zo školy.

"Za jeden víkend si odviezli z kasín v Las Vegas cez $ 400000" hovorí Gordon Adams, člen tímu vyšetrovateľov.

Ich tím používal metódu, kedy hráči počítajú karty. To im pomáha zistiť, v akej sú situácii a tomu tiež prispôsobí svoje stávky. Tým, že vie, aké karty ešte zostávajú, vsádzajú buď vysoké stávky, keď zostávajú skôr 10 a nízke, ak zostáva viac nízkych kariet. Tie sú totiž výhodné pre dealera.

MIT Blackjack team v začiatkoch

Hráči z MIT neboli prvý, kto počítal karty. Využili však maximálne svoje znalosti a na to používali počítače a tak bola ich hra pre kasína naozaj devastujúce. Napísali si dokonca počítačové programy pre zistenie ideálne stratégie v daných situáciách, ktoré postupom času vylepšovali.

"Po návrate z tripu do Las Vegas sme si zapísali všetky informácie do počítača," spomína člen tímu MIT Semyon Dukach.

Noví členovia tímu boli týždne až mesiace trénovaní v MIT 's Cambridge, Mass., Školskom kampuse, potom začali získavať herné skúsenosti v bostonskej Chinatownu. Po tomto kompletnom výcviku sa ešte len mohli vydať do Las Vegas a začať postupovať v tímovej hierarchii.

V 90. rokoch navštevoval tím MIT Las Vegas každý víkend.

Akonáhle si vybrali nejaké kasíno, poslali tam najprv Counter, ktorý sledoval stôl a počítal karty. Keď sa blížila situácia, ktorá bola pre hráčov najvýhodnejšia, dal tajný signál spoluhráčom, ktorí zasadli k stolu a začali oberať kasíno.

Hráči začali ihneď vsádzať vysoké stávky, a to až do doby, kedy dostali zase signál, že situácia nie je tak dobrá.

Život na vysokej nohe

Počítanie kariet nie je ilegálne ani sa to neberie ako podvádzanie. Ale kasíno vás môže nechať vyviezť a následne vás už nepustí dnu. V kasíne nájdete aj mnoho zamestnancov, ktorí celý deň sledujú hráčov a hľadajú potencionálne Counter a cheatery. To samozrejme členovia tímu MIT vedeli a tak menili vzhľad i totožnosť.

Do kasína vždy chodili za high rollery, bohaté podnikateľov, ktorí na prvý pohľad v kasíne len bezhlavo rozhadzujú peniaze. Dukach navyše využil svoje východoeurópske predkov pre svoju rolu.

"V jednom z najlepších rokov som chodil do Caesar's Palace každý víkend ako Nikolai Nogoff, obchodník so zbraňami z Ruska" a dopĺňa. "Nikdy som ale nikomu nepovedal, že som obchodník so zbraňami, proste mi to prisúdili."

Svoje si tiež tím MIT užil na povestných cestách do Sin City. Zohnali si lístky na každú show a dokonca aj na vypredané boxerské zápasy. Potom trávili zvyšky nocí sa striptérkami. "Bola to bomba," hovorí Dukach.

Áno, je pravda, že v časoch svojej najväčšej slávy sa mali študenti naozaj veľmi dobre, ale všetko pekné raz končí, a tak skončil aj tím MIT, ktorý za dobu svojho pôsobenia obral kasína neonového Las Vegas o stovky miliónov dolárov.

Tu vám prinášame ukážku z najnovšieho filmu o počítanie kariet a tímu MIT, ktorý vznikol v roku 2008. Vo filme 21 obsadili hlavné úlohy Kate Bosworth a Kevin Spacey.

Ako fungoval slávny MIT Blackjack Team

The MIT Blackjack Team sa stal svetovo známy tým, že dokázal obehrávat kasína po celom svete. Poznajú ho aj ľudia, ktorí blackjack nevie hrať a to hlavne vďaka filmu Oko berie (21). To, čo vo filme však chýba, je skutočný príbeh študentov, ktorí počítaním kariet na blackjacku zarobili milióny.

Vznik MIT Blackjack tímu

Písal sa rok 1980 a absolvent Harvardu Bill Kaplan už 3 roky úspešne používal techniku ​​počítanie kariet, ktorú predstavil Edward Thorp vo svojej knihe Beat the dealer. Kaplan viedol niekoľko blackjackových tímov, ktoré mali úspechy v Lasvegaských kasínach. S rozvojom gamblingu v Atlantic City sa Bill Kaplan rozhodol vytvoriť tím aj na východnom pobreží. To, že sa volal MIT Blackjack Team bola vlastne len náhoda.

"JP Massari a pár jeho priateľov z MIT boli prví hráči, ktoré som trénoval a vzal do tímu" hovorí Kaplan. Jedným z ďalších hráčov bol John Chang. JP s Change boli kľúčoví členovia originálneho blackackového tímu na začiatku 80. rokov. Ten sa postupne rozrastal o ďalšie hráča. Väčšina bola z MIT, ale nie všetci. V tíme boli aj hráči z Harvardu a Princetone. Ako sa tím rozrastal, Kaplan naberal stále viac hráčov a dvaja z nich sa stali inšpiráciou pre knihu Bringing Down the House, podľa ktorej sa natáčal film Oko berie.

Film rozpútal vlnu kontroverzie medzi tými, ktorí poznajú skutočný príbeh MIT tímu. Vo filme sú všetci členovia belosi, zatiaľ čo väčšina naozajstných členov bola tvorená aziatov.

Jeff Ma a Mike Aponte

Jeff Ma pochádzal zo zámožnej rodiny. Chcel študovať medicínu na Harvarde, ale jeho zámer vyšumel, keď zistil, koľko peňazí sa dá zarábať blackjackom. Zatiaľ čo väčšina MIT tímu film kritizovala, Jeff Ma si v ňom dokonca zahral malú rolu dealera. Ten po skončení svojej blackjackové kariéry založil niekoľko webových stránok, ktoré boli neskôr odkúpené väčšími spoločnosťami ako Yahoo.

Jeff Ma a Jim Sturgess

Ďalším členom tímu bol Mike Aponte, Jeffův kamarát, ktorý ho blackjack naučil a priviedol do MIT tímu. Obaja priatelia išli za spoločným cieľom zarobiť čo najviac peňazí na blackjacku. Mike Aponte bol z vojenskej rodiny a často sa presúvali z miesta na miesto. Napriek tomu, že chodil do 11 rôznych škôl, maturoval s vyznamenaním. Keď na MIT študoval ekonómiu, tak sa od kamaráta dozvedel, že existuje skupinka študentov, ktorí si zarábajú počítaním kariet na blackjacku.

Aponte povedal, že sa pre blackjack nadchol, akonáhle stretol MIT tím. Netrvalo dlho, než si v tíme vydobyl pozíciu "Veľkého hráča". Veľký hráč bol člen tímu, ktorý mal najlepšie sebaovládania pri stole. Nemusel nutne mať najlepšie počítacie schopnosti. Ostatní hráči mu dali signál, keď bol dobrý stôl a on prisadol a začal hrať.

Mike Aponte bol tak dobrý, že sa časom stal v tíme managerom. Aponte bol zodpovedný za naberanie a tréning nových členov. Vo vedení pokračoval až do roku 2000 a pomohol mu k miliónovým ziskom. Potom, čo sa MIT tím rozpadol, Aponte pokračoval s profesionálnym počítaním kariet. V roku 2004 vyhral Svetový šampionát v blackjacku.

Organizácia MIT blackjack tímu

To, ako MIT tím fungoval, bolo dlho držané v tajnosti. Niektorí členovia tímu hrajú blackjack dodnes a veľmi by im neprospelo, keby boli všetky ich metódy odhalené. Dá sa však dohľadať dostatok informácií na základný popis, ako tím fungoval.

MIT Blackjack Team bol vedený tímovým manažérom. V tejto úlohe sa po väčšinu času striedali Bill Kaplan, JP Massaro a John Chang. Mike Aponte mal po krátku dobu dvojrolu manažéra a Veľkého hráča.

Tímový manažér nebol obvykle niekto, kto sa účastní fyzickej hry. Úloha manažéra spočívala v organizovaní hracích sessions a zabezpečenie, aby hráči mohli bezpečne premiestňovať svoje veľké bankroll z miesta na miesto. Na letiskách hráči často ukrývali veľké čiastky na svojich telách pod oblečením. Priznávanie veľkých obnosov u kontroly by vyvolávalo príliš veľa otázok. Začal by sa o ne zaujímať daňový úrad, ktorý by chcel vedieť, ako niekoľko vysokoškolských študentov prišlo k takým peniazom a či z nich platia dane.

Práca MIT blackjack teamu v teréne

Tím bol strategicky rozmiestnený v niekoľkých kasínach pod dohľadom manažéra, ktorý na celú operáciu organizoval. Ak mal nejaký člen tímu problémy, musel to manažér riešiť.

Druhým členom tímu bol signálník. Práca signálníka bola vyhľadávať dobré stoly. Signálník si sadol k stolu ako akýkoľvek iný hráč a sadil minimálne sumy. Ako hra pokračovala, počítal karty a dal signál ďalšiemu hráčovi, keď bol horúci stôl. Jedným z hlavných signálníků MIT tímu bola Jane Willis. Jane bola študentkou Harvarde a dnes je uznávanou advokátkou.

Keď bol stôl horúci, tak dal signálník signál veľkému hráčovi, ktorý prisadol a začal vsádzať veľké sumy. Keď stôl vychladol, dostal Veľký hráč pokyn od signálníka aby odsedl. Veľký hráč musel tiež rozumieť počítanie kariet, ale nebola to jeho primárna úloha. Veľký hráč musel vedieť kontrolovať svoje emócie. Prednosťou veľkého hráča bola sebadisciplína. Bez nej, by pokušenie gamblovat mohlo stať celý tím veľkú časť bankrollu. Veľký hráč musel byť navyše expertom v ukrývanie sa pred kasinovými odborníkmi na odhaľovanie počítačov kariet.

Životný štýl MIT blackjack Tímu

Vo filme Oko berie sú členovia tímu vykreslení ako high roller rozhadzujúc peniaze za prostitútku a šampanské. Nič nie je vzdialenejšie pravde. Po celú dobu fungovania tímu sa členovia museli snažiť byť čo najmenej nápadní. K tomu mali niekoľko dôvodov.

Hlavný dôvod strachu z chytenie bol, že by dostali zákaz vstúpiť do kasína. Kasína nikdy počítače kariet v láske nemali a verbovala špeciálny personál, ktorý ich mal chytať a tvrdo trestať. Keď vás chytí pri počítaní kariet v kasíne dnes, tak dostanete zákaz. V dobách MIT tíme to tak mierne nebolo.

V začiatkoch kasín v Atlantic City byť chytený pri počítaní, znamenalo výlet do miestnosti bez okien, kde bol vykonávaný výsluch. Tieto výsluchy boli často dosť brutálny. Blackjackové hráč, ktorý sa dostal do vypočúvaciu miestnosti, bol často rád, že opustil kasíno živý a na hranie blackjacku v kasíne do konca života ani nepomyslel.

Keby študentov z MIT tímu parili a hádzali okolo seba peniaze, tak by sa rýchlo dostali do hľadáčika kasínových šéfov. Riziko, že budú odhalení, by dramaticky vzrástlo. Bolo v ich najlepšom záujme byť ticho, urobiť svoju prácu a zmiznúť tak rýchlo, ako to ide.

Ďalším dôvodom pre skromný životný štýl bol, že väčšina tímu boli študenti na prestížnych školách, čo si vyžadovalo aj seriózne štúdium. Vyhodenie z kasína je jedna vec, ale vyhodenie zo školy je väčší problém. MIT tím pristupoval k hraniu blackjacku ako k biznisu a nieslo to výsledky.

Čo sa stalo s MIT tímom?

MIT tím bol veľmi úspešný až do svojho rozpustenia v roku 2000. Na rozpustenie tímu prispelo niekoľko faktorov.

Kasína sa stávali stále lepšie v identifikácii a chytanie počítačov kariet. Najväčším zárezom bolo zavedenie softvéru na rozpoznávanie tváre. Členovia tímu boli nútení nosiť prevleky, aby skryli svoju identitu. To fungovalo dobre v začiatkoch, ale ako sa softvér zlepšoval, prevleky prestávali fungovať.

Odmena sa Nešlo podstupovanému riziku. Navyše mnoho členov získalo tituly a s nimi aj dobre platené miesta v súkromnom sektore. Nikto si nechcel kaziť kariéru tým, že bude chytený pri počítaní kariet.

Niekoľko členov zostalo hrať blackjack aj po rozpustení tímu. John Chang bol jedným z nich. Počítaním kariet si zarobil slušné peniaze a v tejto kariére pokračuje dodnes. Chang bol v kasínach chytený mnohokrát a je nútený používať stále prepracovanejšie prevleky, aby sa vôbec do nejakého dostal. Niekoľko ďalších členov je stále zainteresovaný v hernom biznise, kde využívajú svoje skúsenosti z blackjacku.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení