AnyGamble

1. 9. 2022
Zaujímavosti

Ako funguje pozorovací systém v kasínach

V knihe George Orwella 1984 opisuje autor totalitný spoločnosť, ktorá je pod neustálym dohľadom Veľkého brata. Jedným z miest, kde sa z tejto utopické vízie stáva skutočnosťou, je vnútro land-base kasína. Doslova každý centimeter podlieha dohľadu kamier a technické vybavenie väčších kasín si to nezavdá s vybavením štátnych informačných služieb. S čím všetkým sa teda môžete v kasínach stretnúť?

V prvom je potrebné pripomenúť, že sa tu nebudeme baviť o menších kasínach s pár zamestnancami, ale o obrích kasínach s vlastným hotelom, ktorých čistý zisk sa bude pohybovať v miliónoch dolárov ročne. Určitý stupeň zabezpečenia iste vždy využívajú aj menšie kasína, ale ako už to tak v živote býva, tie najväčšie deti sa hrajú s tými najlepšími hračkami.

V prvom rade sa na pieskovisku týchto detí stretnete s pokročilým kamerovým systémom. Tieto kamery vyzerajú ako malé sklenené bubliny a nájdete ich nad každým hracím stolom. Snímajú všetko v uhle 360 ​​stupňov a tie lepšie z nich dokážu zaostriť až na čísla na bankovkách. Všetky dáta z kamerou sú samozrejme na nejaký čas ukladané.

Monitorovanie hráčov

Zábery z kamier sleduje v reálnom čase ako bezpečnostný tím, ktorý má za úlohu identifikovať podozrivé osoby, tak i technológie pre rozpoznávanie tvárí, ktorá môže byť napojená na centrálnu databázu aj niekoľkých pridružených kasín. V databáz sú evidovanie podvodníci a tí nejpropálenější card counter. Niekto z legendárneho MIT Blackjack teamu si tak ťažko môže len tak nakráčet do kasína.

Tie najlepšie kasína využívajú tiež špeciálnu technológiu NORA (Non-Obvious Relationship Analysis), ktorú vyvinula americká tajná služba pre boj s veternými mlynmi našej doby, terorizmom.

Účelom tohto softvéru je identifikovať spolupáchateľa práve chyteného podvodníka. Máloktorý zločinec totiž pracuje sám, a špeciálne tí, ktorí sa snažia obrat kasíno. NORA tak prehľadáva všetky dostupné online databázy a snažia sa nájsť spoločné faktory medzi zlodejom a napríklad zamestnanci kasín alebo ďalšími návštevníkmi.

Môže ísť napríklad o spojitosti ako rovnaká stredná škola, podobné bydliska, bývalé zamestnanie alebo aj účet v tej istej banke.

Monitorovanie zamestnancov kasína

Kasína si tiež samozrejme strážia svoje vlastné zamestnancov. A majú na to rozhodne pádny dôvod. Niektoré tie najväčšie podvody na kasína boli priamo zinscenované niektorými zamestnancami.

Ďalším dôvodom, prečo kasína sledujú svojich zamestnancov, je ten, že títo ľudia väčšinou nemôžu podľa interných smerníc hrať v kasíne, kde pracujú. A niekedy sa tento zákaz nevzťahuje len na priamo zainteresované osoby. Napríklad najväčší a najznámejší progresívny automat Mega Moolah od vydavateľa Microgaming, majú zakázané hrať ako zamestnanci spoločnosti, tak aj ich rodinní príslušníci.

Posledný dôvod je tiež najpraktickejšie. Manažér kasína vždy ihneď vie, čo robia jeho podriadení a kde je v prípade potreby nájde. Týmto ľuďom tak definitívne odzvonilo zašívanie sa na záchode a prechádzajú sociálnych sietí.

Monitorovanie hracích stolov

Jedny z najsledovanejších miest kasín sú však samotné hracie stoly. Tam sa totiž odohráva všetka akcie. Tu kasína monitorujú všetko vyššie popísané a pridávajú sa ďalšie ochranné prvky.

V prvom sú opäť sledovanie hráčmi. Pomocou technológie pre rozpoznávanie tvárí sú hľadanie známi podvodníci a bezpečnostní experti tiež vyhodnocujú stávkové vzory, ktoré sú typické pre počítanie kariet. Sledujú sa aj díleri a krupiéri, či medzi nimi a hráčmi neprebieha skrytá konverzácie.

Kasína si však stráži stoly aj pomocou iných technológií. Jednou z takýchto vymožeností je napríklad špeciálne topánka na karty, ktorá dokáže rozpoznať karty označené "neviditeľným atramentom" alebo inými, okom nezistiteľnými, prostriedky.

Posledný technológiou, pomocou ktorej si kasína strážia stolov, sú paradoxne antisledovací zariadenia. Existujú totiž prístroje, ktoré dokážu po vhodení guličky do ruletového cylindra odhadnúť pole vplyvu. Tieto programy využívajú podobné algoritmy, ktoré vyvinula NASA, keď sa snažila približne určiť dráhu a miesto nárazu predmetov, ktoré prechádza atmosférou.

Monitorovanie hracích žetónov

Podobne ako centrálna banka, alebo iný subjekt s emisným právom, vkladá ochranné prvky na bankovky a mince, tak aj kasína si svojím spôsobom chráni hracej chipy. Ak vynecháme unikátny grafický dizajn a ďalšie prvky uľahčujúce detekciu falzifikátov, kasína tiež do chipov s vysokou nominálnou hodnotou vkladajú takzvané RFID vysielača.

Keď potom hráči pri odchode z hracej plochy mení žetóny za peniaze, chipy sú pretiahnuté cez RFID čítačku, ktorá bezpečne určí, že sú žetóny pravé. Táto technológia je tiež prakticky využiteľná v prípade, že niekto vykradne kasíno. RFID chipy sú v takomto prípade deaktivované a už sú naďalej bezcenné.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení