AnyGamble

17. 8. 2018
Výherné automaty

Ako prestať hrať automaty

Patologická závislosť na hraní automatov, respektíve akejkoľvek inej hazardnej hry, môže človeku a jeho okolí priniesť celú radu serióznych problémov. Poradíme vám, ako rozpoznať problémové hranie a ako prestať hrať na automatoch, keď bude situácia zlá.

Udáva sa, že na Slovensku má nejaké problémy s hazardom takmer 50 tisíc ľudí. Ročně sa ich lieči iba okolo tristo, ale každým rokom sa počty pacientov, čo sa lieči zo závislosti na hazardu zvyšuje.

Ako spoznať závislosť na hazarde

Podľa odbornej literatúry, ktorá vychádza z práce s patologickými hráčmi, je možné definovať 10 pozorovateľných vzorcov chovania, ktoré sa všetky, alebo takmer všetky, môžu prejaviť u závislých hráčov:

 • Časté premýšľanie o hre a stávkovaní, plánovanie ďalšieho hrania a premýšľanie nad tým, kde vziať na hazard peniaze.
 • Postupné zvyšovanie stávok na dosiahnutie rovnakej úrovne vzrušenia z hry.
 • Časté a neúspešné pokusy s hraním prestať alebo ho aspoň obmedziť.
 • Zažívanie podráždenosti a neschopnosti sa sústrediť pri týchto pokusoch.
 • Využívanie hrania hazardných hier ako úniku od reality.
 • Vracanie sa nasledujúci deň k hraniu v snahe vyhrať prehrané peniaze.
 • Klamanie ľudom okolo seba v snahe zakryť hranie hazardných hier.
 • Nezákonné chovanie za účelom získania peňazí na hranie.
 • Strata alebo významné oslabenie rodinných alebo partnerských vzťahov.
 • Požičiavanie si peňazí od rodiny alebo priateľov.

Ak pociťujete sami na sebe niektoré z vyššie popísaných príznakov, je možné, že sa u Vás prejavila, alebo sa čoskoro prejaví, závislosť na  hazarde. V takom prípade je lepšie začať vzniknutú situáciu čo najskôr liečiť.

Liečba gamblerstva

Gamblerstvo v akejkoľvek podobe, či už hráte automaty alebo inú hazardnú hru, je závislosť ako každá iná a je k nej potrebné pristupovať s maximálnou zodpovednosťou. Obecné sa dá povedať, že liečba závislosti sa skladá z niekoľkých fáz.

1. fáza – Uvedomenie si problému

Nedokážete prestať hrať a každodenne na hrách prehrávate značnú čiastku peňazí? V prvom rade je najlepšie si uvedomiť, že vlastne máte problém, ktorý je nutné aktívne riešiť. Pokiaľ vy sami vaše hranie ako problém nevnímate, samotná liečba nebude mať nikdy zmysel.

2. fáza – Vyhľadanie odbornej pomoci a liečba

Podľa výskumov je zbavenie sa akejkoľvek závislosti bez vyhľadania pomoci prakticky nemožné. Často je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Existujú viaceré možnosti:

 • Telefonická pomoc. Existujú viaceré telefonické krízové linky, ktoré sú určené na pomoc širokej verejnosti. Predstavujú skvelý spôsob, ako začať, no neposkytujú dlhodobé riešenie.
 • Ambulantná liečba predstavuje najbežnejšiu formu liečby gamblerstva. Hráč je zaradený do liečebnej skupiny a dochádza na pravidelné stretnutia s terapeutom. Táto forma liečby je ideálna pre hráčov, ktorí majú dobré rodinné a spoločenské zázemie a sú motivovaní k spolupráci.
 • Ústavná liečba. Ak nepomáhajú vyššie uvedené formy liečby, hráč môže byť umiestnený do psychiatrickej liečebne. Táto možnosť je vhodná pre hráčov, ktorí jednoducho nedokážu prestať hrať. Jedná sa o veľmi intenzívny spôsob liečby, ktorá však prepustením z ústavu nekončí, ale pokračuje ambulantným spôsobom.
 • Svojpomocná liečba. Hráči chodia na stretnutia s ľuďmi s podobnými skúsenosťami, ako napríklad Anonymní gambleri. Patria sem aj verejne dostupné informácie na internete alebo v príručkách.

3. fáza – Návrat do spoločnosti

Akonáhle závislý človek s úspechom ukončí nejakú formu liečby a už nehrá, začína sa opäť zapájať do spoločnosti. Buduje si vzťahy s rodinou a najbližšími. Pokiaľ prišiel v dôsledku hrania alebo liečby o prácu, hľadá si aj zamestnanie. V optimálnom prípade už nikdy nebude hrať. Celý proces liečby a zapojenia späť do spoločnosti môže trvať aj niekoľko rokov.

Ako si nastaviť sebaobmedzujíce opatrenia v online casine

Takmér všetky online casina ponúkajů novo registrovaným možnosť takzvané sebaregulácie. Jedná sa o súhrn krokov, vďaka ktorým by malo aspoň čiastočne zaistené bezpečia hráčov. Každý hráč si tieto opatrenia nastavuje pri registrácii, ale kedykoľvek sa k nim môže v priebehu stávkovanie vrátiť a prenastaviť. Samozrejme platí, že obmedziť možno jednoducho a naopak zrušiť tieto opatrenia je zložitejšia.

GamStop a Spelpaus

Istou nevýhodou je, že toto sebaobmedzenie je nutné urobiť v každom kasíne zvlášť. Existuje teda pomerne reálna možnosť, že aj keď si tieto obmedzenia hráč nastaví, vylúči sa z hry len v jednom už zaregistrovanom kasíne. Stále sa teda môže zaregistrovať a ísť hrať inam. V Británii a vo Švédsku majú projekty, ktoré riešia aj tento problém.

Ak sa chcete vylúčiť z hazardu a prestať hrať automaty v online svete a ste občanom Veľkej Británie alebo Švédska, môžete sa zaregistrovať v GamStopu (Veľká Británia) alebo Spelpaus (Švédsko). Tie pod sebou združujú viac kasín, takže ak sa zaregistrujete GamStopu alebo Spelpaus, vylúčite sa zrazu vo všetkých kasínach, ktoré majú tamojší licenciu.

Na vlastnom projekte zvanom CRUKS už pracuje aj Holandsko. Dokonca aj MGA (Malta Gaming Authority) na Malte pracuje na celoeurópskom systéme sebaobmedzenie z online hazardu.

Ako funguje funkcia zodpovedného hrania

Nehovorme iba vo všeobecnej rovine, pozrime sa na kontrétné prípady, ako môžu hráči kontrolovať ich hru:

 1. Limit vkladov
 2. Limit prehier
 3. Limit pretočení
 4. Limit prihlásenie do účtu
 5. Dĺžka hry
 6. Časové upozornenie
 7. Prístup do hernej histórie
 8. Pauza / blokácie účtu

1. Limit vkladov

Zvoľte si maximálnu výšku vkladov za deň, týždeň alebo mesiac. Akonáhle raz vo vami danom časovom úseku limit naplníte, nebudete môcť až do konca obdobia na váš kasíno účet vkladať žiadne finančné prostriedky.

2. Limit prehier

Tu si zvolíte maximálnu sumu, ktorú môžete denne, týždenne alebo mesačne prehrať. Tento limit môžete kedykoľvek znížiť. Žiadosť o opätovné zvýšenie však nadobudne platnosť až po siedmich dňoch.

3. Limit pretočení

Podobne ako u limitu prehier si tu nastavíte sumu, ktorú môžete denne, týždenne alebo mesačne pretočiť. Taktiež platia pravidlá pre zmeny limitu. Znížiť ho s okamžitou platnosťou môžete kedykoľvek, jeho navýšenie trvá 7 dní.

4. Limit prihlásenie do účtu

Tu si nastavíte, koľkokrát za deň / týždeň / mesiac sa môžete prihlásiť do vášho hráčskeho konta.

5. Dĺžka hry

Funkcia dĺžka hry vám umožňuje regulovať dobu, ktorú strávite prihlásenie na vašom kasíno účte. Opäť platí, že zníženie tejto doby je platné okamžite a naopak navýšenie trvá 7 dní.

6. Časové upozornenie

Funkcia časovej upozornenie je tip nášho portálu, ktorý rozhodne odporúčame nastaviť ako minimum pre zodpovedné hranie. Pri aktivácii tejto funkcie potom každú hodinu dostávate upozornenie, že hráte už hodinu. Okrem toho vám budú LeoVegas Casinom zaslané informácie o zmene bilancia vášho hráčskeho účtu. Túto funkciu je možné využitie len keď hráte na stolnom počítači alebo notebooku.

7.Prístup do hernej histórie

Prístup do vašej histórie je ďalší z veľmi užitočných funkcií, ktoré vám pomôžu pri správnom money managementu. Vďaka prístupu okamžite získate prehľad o všetkých vašich vkladoch a výberoch. Súčasný stav vášho herného účtu máte neustále zobrazený hore na webovej stránke.

8. Pauza / blokácie účtu

Okrem všetkých vyššie popísaných eventualít máte tiež možnosť dočasne alebo úplne uzavrieť váš účet.

Všetky tieto vyššie spomenuté samoregulačných opatrení si môžete veľmi jednoducho nastaviť po prihlásení vo vašom profile. Na ľavej strane potom vo výberovom paneli zvolíte jeden alebo viac limitov a jednoducho manuálne upravíte a potvrdíte zmeny.

Problémové hranie riešte s odborníkom

Ak cítite, že s hraním máte problém a chcete vedieť viac o tom, ako prestať hrať automaty, obráťte na niektorú z poradenských skupín alebo si nechajte poradiť od vášho obvodného lekára.

Užitočné odkazy:

Príčiny gamblerstva

Príčiny problémového hranie môžeme nájsť vo dvoch rovinách. V prvej rade je možné nájsť prvotné impulzy práve v hraní ako takom. Samotný akt stávky peňazí s vidinou výhry tvorí v mozgu nadbytočné množstvo neurotransmiterov a hormónov ako serotonín, dopamín, adrelanína endogénne opioidy.

Práve tieto látky spôsobujú, že sa človek cíti doslova šťastný a vzrušený. Keď sa tieto látky z tela vyplavia, začnú, zjednodušene povedané, človeku chýbať. Práve toto je vedecké vysvetlenie pre vznikanie závislosti. Samozrejme to však neznamená, že každý človek hrajúci hazardné hry sa zaručene stane patologickým hráčom.

Gamblerstvo

K tomu sa často nabaľujú sociálne a emocionálne problémy, ktoré z hrania robia skutočný problém. Práve tieto sociálne a emocionálne problémy sú v živote často spúšťačom deviantného chovania. Týmto spúšťačom môže byť strata zamestnania, tehotenstvo partnerky alebo nešťastie v rodine.

Rozdiely sú taktiež viditeľné medzi jednotlivými pohlaviami. Zatiaľ čo u mužov sa gamblerstvo prejavuje už v dospievaní, ženy začínajú hrať neskôr, prevažne v strednej časti života. Podľa výskumov sú najohrozenejšou skupinou nezadaní muži vo veku okolo 30 rokov z veľkých miest.

Najčastejšie poruchy kognitívnych funkcií spojených s hazardom

Ľudí tiež často podnecuje k hraniu nedokonalosť ľudského mozgu. Konkrétne sa jedná o pozorovaní javov (ako napríklad výsledky točenie automatu) a nesprávny proces jeho chápanie. Zaujímavé je, že tieto klamy mozgu prebiehajú na nevedomej úrovni, človek je teda musí poznať a racionálne pochopiť, aby bol schopný sa im reálne vyhnúť.

Klam hazardného hráča

Zrejme najznámejší je takzvaný hráčsky klam alebo tiež klam hazardného hráča. Ten predpokladá, že medzi jednotlivými javmi existuje príčinná súvislosť, hoci tam žiadna nie je. Najlepším príkladom sú výsledky rulety. Keď padne 4x po sebe čierna, môže byť zdanlivo logické predpokladať, že pri piatom točení rulety je vyššia šanca, že padne červená.

V skutočnosti tomu tak samozrejme nie je. Výsledky jednotlivých hracích kôl sú na sebe nezávislé, a teda na predchádzajúcich výsledkoch nezáleží. Aj keby padla 100x po sebe čierna aj po 101. bude pravdepodobnosť, že padne červená presne 48,65% u európskej rulety a 47,37% u americkej rulety.

Tesná prehra

Klam tesnej prehry / výhry je najčastejšie spájaný s hraním automatov, ale dá sa samozrejme aplikovať aj na ďalšie hazardné hry. Spočíva jednoducho v tom, že keď na valcoch neutvorí výherné línie vďaka tomu, že je jeden symbol o polia mimo, hráč môže nadobudnúť dojem, že k výhre stačilo len málo, a teda v ďalších bude mať vyššiu šancu na výhru. To je samozrejme nezmysel. Ako už bolo napísané, výsledky jednotlivých kôl sú na sebe nezávislé.

Ilúzia kontroly

Niektorí hráči iracionálne veria, že majú väčšiu kontrolu, alebo vôbec nejakú kontrolu nad hrami riadenými generátory náhodných čísel. Títo hráči si teda myslí, že kladné výsledky sú spojené s faktom, že hru už hrajú dlho a získali v něj tak zručnosť. Príkladom tak môžu byť hráči, ktorí stláčajú tlačidlá na automatoch v určitých časových limitoch, alebo hráči kociek, ktorí hádže silnejšie, aby im padlo vyššie číslo. Oboje je samozrejme nezmysel.

Selektívne pamäť

Ďalším klamom, ktorý ťahá ľudí k hazardným hrám, je výberová, čiže selektívna pamäť. Tento jav je už znám dosť dlho a opisuje fakt, že ľudia si lepšie pamätajú situácie, ktoré hodnotia ako pozitívné. Hráči hazardných hier, si tak viac vybavujú výhry než prehry, vďaka čomu môžu získať dojem, že v minulosti skôr vyhrávali, aj keď to reálne nemusí byť pravda.

Šťastná ruka

Tento klam je veľmi podobný už popísanému klamu hazardného hráča. Ľudia vďaka nemu veria, že keď 4 po sebe idúcich roztočení na automate vyhrali, pri piatom točenie majú tiež šancu na výhru vďaka tomu, že majú šťastnú sériu. Opäť to nie je pravda!

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení