AnyGamble

11. 4. 2022
Stratégia

Desat najdôležitejších pravidiel hazardných hier

Za posledných pätdesiat rokov si gambleri, respektíve hráci hazardných hier, vyslúžili mnoho prívlastkov. Mnohé z nich boli pritom väcšinou nelichotivé. Autor píšuci o hazardných hrách, Dr. Edward O. Thorpe, síce svetu ukázal, hráci môžu vdaka využívaniu hlavy a zrucností v blackjacku pravidelne vítazit, ale na zmenu verejnej mienky to nestacilo. Akceptovanie hazardných hier ako bežnej formy zábavy naštartovalo až rozšírenie online pokru a nepreberné množstvo televíznych relácií zameraných na hazard ako World Poker Tour, WSOP, Poker Dome a Poker After Dark.

Skutocnost, že v súcasnosti existujú na celom svete tisícky kasín, je scasti odrazom toho, že sa v rôznych kasínach uplatnuje iný prístup a rôznia sa aj niektoré pravidlá. Hráci by si však napriek tomu mali pamätat, že existujú isté štandardy, hrácske kréda alebo mottá, ktoré by mal mat každý hrác vžité. Držte sa preto nasledujúcich desiatich pravidiel a váš život kasínového hráca bude ovela bohatší. A pri troche štastia bude bohatšia aj vaša penaženka!

Pravidlo c. 1: Naucte sa hrat hry, ktoré hráte

Táto rada znie možno hlúpo, ale najviac penazí prehrávajú hráci, ktorí sa danú hru ucia hrat takpovediac za pochodu. Je pritom zrejmé, že ovela úspešnejší budete, ak sa najskôr naucíte aspon základné pravidlá hry, kým v nej budete riskovat peniaze! Ak by ste sa teda s priatelmi vybrali do kasína, naucte sa aspon to, ako hrat blackjack, ktorý nájdete vo väcšine kasín, kedže ide o najpopulárnejšiu stolovú hru. Ovela väcšiu šancu na úspech budete mat už vtedy, ked si vycleníte aspon zopár minút na naštudovanie základných pravidiel.

Pravidlo c. 2: Urcte si ciastku, s ktorou budete hrat

Ak ste sa už naucili základné pravidlá jednej alebo dvoch kasínových hier, je nacase sa rozhodnút, kolko penazí môžete na svojom výlete riskovat. Hranie kasínových hier je zábava, nie zamestnanie, urcte si preto primeranú sumu, s ktorou môžete hrat a držte sa jej. Pochopitelne, naucit sa rozumne hospodárit s peniazmi je nárocné, ale žit bez potravín je ešte komplikovanejšie. Preto sa držte svojho financného plánu, aj keby ste prehrali svoj denný penažný prídel hned na zaciatku.

Pravidlo c. 3: Nepodvádzajte

Toto by mohlo byt pravidlom císlo jeden, ale najskôr sa musíte dostat do kasína, naucit sa nejakú hru a urcit si maximálnu ciastku na hru. Hned na to však treba pripomenút, že je velmi dôležité dodržiavat pravidlá a nepodvádzat! Nielenže vás kvôli tomu môžu z kasína vyhodit, ale môžu vás aj právne stíhat. A trávit cas vo väzení pre stávku za 5 eur predsa nemá zmysel. A co ak hráte iba s priatelmi? Ked zistia, že ich skúšate podviest, už pravdepodobne nebudú vašimi dobrými priatelmi. Okrem toho, ludia, ktorí podvádzajú, trávia obrovské množstvo casu plánovaním dalšieho podvodného kroku, namiesto toho, aby sledovali hru, využívali mozog a hrali v medziach pravidiel. Z dlhodobého hladiska nakoniec aj tak prehrávajú, takže to nerobte.

Pravidlo c. 4: Nepožiciavajte si peniaze na hru

Toto pravidlo ide ruka v ruke s radou držat sa vopred vymedzenej ciastky na hru. Požiciavanie si penazí je obvykle prvým krokom k totálnemu prepadnutiu hazardu a následne úplnému financnému zruinovaniu. Ak si teda práve nemôžete dovolit hrat, ostante doma a venujte sa radšej študovaniu hry, ktorú ste si chceli zahrat a zlepšite svoje šance na výhru do budúcnosti, ked si návštevu kasína budete môct dovolit. Ak by ste si náhodou zabudli penaženku doma a nakoniec by ste sa k pôžicke predsa len uchýlili, uistite sa, že svoj dlh dokážete splatit. Peniaze, ktoré ste si požicali, musíte vrátit co najskôr.

Pravidlo c. 5: Používajte hrácske karticky so základnými pravidlami a stratégiami

Neraz som pocul hrácov povedat nieco ako: „Používanie hrácskej karticky mi prináša smolu.“ Alebo: „Zabudol som si hrácsku karticku doma, ale to nevadí.“ Znie mi to podobne, ako keby som pocul nieco podobné: „Tento mesiac nechcem zarobit žiadne peniaze, budem pracovat zadarmo.“ Zamyslite sa nad tým a urobte rozumnú vec. Vezmite si so sebou karticky so základnými pravidlami a stratégiami a používajte ich!

Pravidlo c. 6: Vyhraté peniaze nie sú fiktívne, ale skutocné

Ak máte pri oblúbenej hre štastie a na vašom stole sa zrazu objavia žetóny, uvedomte si, že hráte stále s reálnymi peniazmi. Ak je niekto v znacnom pluse a nahraté peniaze bezhlavo stávkuje, ako keby mu nepatrili, istým spôsobom sa zároven zmieruje s tým, že môže pokojne prehrat. Nechápte ma zle. Dúfam, že pri najbližšej návšteve herne nakopete personálu kasína skvelou hrou zadok, ale budme realisti. Ak vyhráte, je to skvelé, ale peniaze si radšej odložte bokom na váš další výlet do kasína.

Pravidlo c. 7: Akceptujte iba tie stoly, ktoré ponúkajú výhodné podmienky

Pri návšteve kasína dbajte na to, aby ste pri jednotlivých hrách využívali stoly s najvýhodnejšími pravidlami. Neuspokojte sa s mizernými podmienkami stávok a vyplácania, ako je to napríklad pri 6/5 blackjacku (pri niektorých stoloch sa blackjack vypláca v pomere šest k piatim namiesto výhodnejšieho kurzu tri k dvom). Chcite to najlepšie!

Pravidlo c. 8: Verte matematike

Hráci hazardných hier sú vecní optimisti, co celkom chápem, zároven však treba verit matematike. Nechodte proti dílerovi s ocividne horšími kartami len preto, lebo máte nejaké tušenie. Držte sa základných stratégií podoprených presnou matematikou a v dlhodobom horizonte budú vaše výsledky ovela lepšie.

Pravidlo c. 9: Majte pod kontrolou vaše emócie

Toto je velmi tvrdý oriešok, ale ak chcete byt úspešný, musíte hrat hlavou, nie srdcom. Ako sme už naznacili, mali by ste sa vyvarovat rozhodnutiam na základe predtúch . Správne rozhodnutia sú založené predovšetkým na faktoch, matematike a samozrejme aj na pochopení hry, nie na aktuálnom emocionálnom rozpoložení. Ak teda práve nie ste v najlepšej psychickej kondícii, dajte si na chvílu pauzu a zájdite si na nejaký pekný film, alebo si užite dobré jedlo. Samozrejme, kasína, ktoré lemujú Las Vegas Strip, tam sú hlavne preto, lebo sú voci hrácom v dlhodobom horizonte v matematickej výhode, ale k ich obohateniu znacne prispievajú aj samotní hráci hrajúci srdcom. Hrajú za každú cenu, aj ked sa na to práve necítia, prekracujú vopred urcenú ciastku na hru a hrajú príliš dlho. Vy budte rozumnejší. Svoju kasínovú hru si rozhodne užite, ale pokúste sa držat vlastné emócie na uzde. Iba tak môžete robit správne rozhodnutia.

Pravidlo c. 10:

Hazard so sebou prirodzene prináša isté riziko. Nebudte preto príliš úzkostlivý a nevyužívajte v hrách poistenie príliš casto. Ak vám príde na ruku napríklad blackjack, poistením sa zriekate polovice výplaty! Poistenie je zlou stávkou aj vtedy, ked v blackjacku využívate pocítanie kariet. Rovnako mizernou stávkou je vtedy, ked je v pokri podaná ešte iba základná stávka („big hand“). Díler by si tak z výhry zobral minimálne 15%. Preco vyhodit do vzduchu tak vela penazí, ked ste práve vo výhode?

Športoví stávkari by sa zas mali vyhnút stávkam na polcas, aby si tak poistili svoju pôvodnú stávku na konecný výsledok. Stávkovat štýlom, aby ste v prípade neúspešnej stávky boli aspon na nule, je totiž šialenstvo.

Hrácom kociek je adresované varovanie, aby sa nechytili do pasce podávania stávok už pri prvom hode kociek („come-out roll“). Takisto sa vyhnite podávaniu stávok na akýmkolvek spôsobom hodenú hodnotu sedem („any seven“), ak ste už podali niekolko stávok na inú hodnotu („place bets“). V týchto prípadoch je totiž kasíno voci vašim stávkam v ovela väcšej výhode.

Pri iných hrách ako bakarat alebo vojna platí, že ked je kasíno v obrovskej výhode, nie je múdre využívat stávku na remízu. V tomto prípade je rozumnejšie držat sa štandardných stávok.

Bonusové pravidlo c. 11: Vyhnite sa bonusovým stávkam

Bonusové stávky ako Lucky Ladies a Pair Plus robia hry ovela vzrušujúcejšími, v týchto stávkach je však kasíno zároven v omnoho väcšej výhode v porovnaní so štandardnými stávkami. Zatial co stávka Pair Plus dáva v trojkartovom pokri proti sedempercentnej výhode kasína šancu na výhru iba sotva, pravdepodobnost výhry v Lucky Ladies s dvadsatpätpercentnou výhodou kasína je už takmer utopická. Prijímanie doplnkových stávok je teda obycajne pomerne nákladnou záležitostou. Ak ste na to doteraz sami neprišli, je cas prehodnotit vašu stratégiu.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení