AnyGamble

7. 4. 2022
Výherné automaty

Čo sú falošné výhry u automatov

Gratulujeme, prehrali ste! Tiež ste z tejto frázy zmätení? Takto to však dnes u niektorých online automatov chodí. Výhry častokrát nedosahujú ani na výšku stávky a aj keď sa tak zdá, že ste niečo vyhrali, vo výsledku ste po otočke vlastne v mínuse. Ako také automaty rozpoznať a má na nich cenu vlastne hrať?

Moderné online automaty sú ďaleko vzdialené od pôvodných trojvalcových slotov, ako bol napríklad slávny Jednoruký bandita. V dnešnej dobe sú sloty viac podobné klasickým online hrám alebo herným aplikáciám. Automatu v priebehu rokov však neprešli len zmenou grafického dizajnu. Mení sa tiež pravidlá hry.

Ako vznikajú falošné výhry u automatov

Pri klasických mechanických slotov máte väčšinou fixne dané 1, 3 alebo 5 výherných radov a neexistoval tu viac menej rozdiel medzi stávkou a celkovou stávkou. V súčasnosti je to pri online automatov inak. Teraz si v niektorých prípadoch sami môžete nastaviť počet výherných radov. Celková stávka, ktoré sa vám odpočíta z vášho sa účtu, sa potom rovná Počet výplatných radov x Základná stávka.

Ale pozor! Keď sa potom vypočítavajú výplaty z výherných línií, nepoužíva sa pre výpočet celková čiastka, ale iba Základná stávka. A to podľa vzorca Čiastka za výplatné líniu x Základná stávka. Veľmi jednoducho tak môže nastať situácia, kedy "výhra" nedosahuje na celkovú stávku.

Falešné výhry u automatů 2

Na obrázku z online hry Treasures of the Pyramids jasne môžete vidieť, že za celkovú stávku (Total Bet) 200 mincí pri vytvorení línie low symbolov o troch znakoch je výhra len 25 mincí! To sa stáva častejšie ako myslíte.

Priemerný počet týchto falošných výhier môžeme tiež vidieť na výskume, ktorý publikovali Mike J. Dixon, Kevin A. Harrigan, Rajwant Sandhu, Karen Collins a Jonathan A. Fugelsang vo svojej knihe Addiction. Tí analyzovali automat Lobstermania. Nasledujúca tabuľka zobrazuje koľko výsledky z viac ako 250 miliónov hier.

Počet výherných radov Riadne výhry Falošné výhry Prehry
1 5,1 % 0 % 94,9 %
2 8,6 % 0 % 91,4 %
3 8,1 % 3,8 % 88,1 %
4 10 % 4,9 % 85 %
5 11,9 % 6 % 82,1 %
6 8,7 % 10,7 % 80,6 %
7 10 % 10,9 % 79,1 %
8 11,1 % 12,4 % 76,5 %
9 12,2 % 13,7 % 74,1 %
10 13,3 % 13,8 % 72,9 %
11 11,1 % 17,1 % 71,8 %
12 12,1 % 17,3 % 70,7 %
13 12,9 % 17,6 % 69,5 %
14 13,9 % 17,6 % 69,5 %
15 14,2 % 18,4 % 67,4 %

Legenda

  • Riadne výhry: výhra z točenie> stávka
  • Falošné výhry: výhra z točenie <stávka
  • Prehry: nevytvorenie žiadne výherné línie

Na tabuľke môžete nádherne vidieť, ako rastie počet falošných výhier s rastúcim počtom výherných línií. Rastie tiež samozrejme počet skutočných výhier, čo je len logické vyústenie faktu, že stúpa počet príležitostí na výhru. Rovnako tak klesá počet spinov, ktoré boli úplne nevýherné.

Ako rozpoznať automat s falošnými výhrami

Počet falošných výhier však s počtom výherných línií stúpa s trochu iného dôvodu. Ak automat vypláca výhry podľa vzorca:

  • Výhra = Základná stávka * výhra za líniu

A celková stávka vypočítava ako:

  • Celková stávka = Základná stávka * počet herných línií

Potom k tomu aby sme získali skutočnú výhru, musí platiť:

  • Základná stávka * výhra za líniu> Základné stávka * počet herných línií

Znalým v algebre je už teda jasné, že výhra za líniu symbolov musí byť vyšší ako počet stavených línií. Poďme sa pozrieť na príklad.

Falešné výhry u automatů

Na obrázku vidíme výplatnej tabuľku opäť z hry Treasures of the Pyramids. Tento automat ponúka maximálne 40 výherných línií. Výplaty za jednotlivé symboly musia teda byť viac ako 40 mincí. Ako možno na prvý pohľad vidieť, nie je tomu zďaleka u všade. Napríklad u low symbolov akou sú A, K, Q, J alebo 10 musíte utvoriť rad cez všetkých päť valcov, aby ste skutočne niečo vyhrali.

Riešením by potom samozrejme mohlo byť ponížiť počet výherných línií pod hranicu najnižšou výplaty (v našom prípade, by to bolo 5). V takom prípade však opäť narážame na rapídne zníženie všetkých, teda aj tých skutočných výhier.

Sú automaty s falošnými výhrami skutočne tak nevýhodné?

Aj keď sa falošné výhry zdajú na prvý pohľad ako veľmi neférová vec, automaty s nimi v skutočnosti nemajú nijako výrazne nižšiu návratnosť pre hráčov (RTP) než ostatné bežné online automat. Napríklad automat Lobstermania, ktorý pri nastavených 15 výherných línií má viac falošných výhier ako tých skutočných, má RTP 96,52%. Čo je veľmi pekné.

Nízke výhry v hlavnej hre sú totiž u moderných online automatov kompenzované množstvom bonusových funkcií a ďalšími hernými funkciami ako napríklad zatočení zdarma za scatter symbly alebo wild symboly s multiplikátorom výhier. V čom sú teda automaty škodlivé?

Falošné výhry totiž vyvolajú u automatu rovnakú reakciu ako výhry pravé. Na valcoch sa vyznačí výherné línie, automat začne blikať a spustí tiež zvuk oznamujúci výhru. Ľudský mozog tak podvedome zaznamená výhru, aj keď je vlastne v mínuse. Časom si tak hráč vytvorí mentálnu poznámku, že takéto automaty sú viac výherné, než je tomu v skutočnosti a často na nich prehrajú viac, než chcú, pretože "minule to predsa tak dávalo!"

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení