AnyGamble

25. 6. 2021
Zaujímavosti

História automatu Liberty Bell

3Každý ich poznáte, v Amerike sa nazývajú "slot" alebo tiež "coin machines" v Spojenom Kráľovstve sa nazývajú "fruit machines". V Kanade sú známe pod názvom "the slots" a v Austrálii je poznajú pod názvom "poker machines". Prečo toľko názvov? Pretože všetky z nich sú nejakým spôsobom spojené s historickým vývojom herných automatov.

Charles "otec" Fey

Začnime poporiadku. Vynálezcom prvého slotu je istý muž menom Charles Fey. Niekedy tiež nazývaný "otec hracieho automatu". Charles pochádzal z veľkej a chudobnej nemeckej rodiny. Narodil sa v roku 1862. Okolo štrnásteho roku života začal vyrazně prejavovať svoje zaujatie pre mechaniku. Cenných poznatkov z tejto oblasti nadobudol najmä v prvých elektro-mechanických továrňach vo Francúzsku a Spojenom Kráľovstve, kde niekoľko rokov pracoval. Avšak život zamestnanca v továrni ho príliš neuspokojoval a rozhodol sa preto odsťahovať do USA. Mal len 23 rokov, keď dostal prácu v americkej firme American electric companies. Tu sa zoznámil so svojím budúcim obchodným partnerom Theodorom Holtzom. Spoločne sa rozhodli zanechať práce v továrni a založili vlastný biznis na výrobu elektro-mechanických zariadení.

Narodený v San Franciscu

V roku 1895 tak uzrel svetlo San Francisca nový Feyov vynález.Šlo o prvý výherný automat v histórii s názvom Liberty Bell. Systém prístroja bol založený na slávnej dobové lotérii s názvom "Policy" a ponúkal prvý výherné kombinácie na svete. Prístroj sa veľmi rýchlo začal tešiť neskutočné obľube a počas roka sa Fey rozhodol otvoriť vlastnú továreň na ich výrobu. Za dobu existencie továrne sa podarilo vyrobiť viac ako 10 tisíc kusov Liberty Bell. Jeden taký (pôvodne sa vyrábali z liatiny) vážil okolo 45-tich kíl.

Automaty na cigara

Aby ste neboli na pochybách, na skutočne úplne prvých zariadeniach, ktoré by sa dali nazývať hernými automatmi, sa nedali vyhrať peniaze. Súťažilo sa na nich s pokrovými kartami (rozumejte: mohli ste hrať hi-card, neskôr poker draw, nie skutočný poker) a vyvinula je spoločnosť New York Company. Prístroje niesli názov Sittman a Pitt Company.Namiesto peňazí ste ale mohli vyhrať jedlo, pitie, žuvačky alebo najčastejšia cigarety. Práve v tom bol práve Liberty Bell výnimočný, pre šťastlivcov ponúkal peňažnú odmenu (celých 50 centov). Tým sa stal prvým peňažnom automatom histórie. Peňažné výhry však so sebou niesli rad problémov so zákonom, ale nepredbiehajme.

Ako to fungovalo

Prvý Liberty bell mal celkom tri oceľové Reely (pôvodne sa im hovorilo hoops). Na každom z nich bolo desať namaľovaných symbolov. Menovite zvony slobody, podkovy, piky, káry a srdce. Avšak so súčasnými hernými symbolmi nemali veľa spoločného. Aby sa stroj uviedol do prevádzky, musel hráč vhodiť niekoľko mincí a zatiahnuť za páku. Tým sa hra uviedla do prevádzky (reely sa začali točiť) a človek už len čakal, až sa reely zastaví. Výherné kombinácie bola vždy tvorená tromi rovnakými symbolmi v rade (na drobnú výplatu výnimočne stačili aj dva). Ak ste vyhrali, údajne sa rozezvonil zvon (odtiaľ názov). Výhra sa pohybovala asi okolo päťdesiat centom.

Výplatné línie vyzerali nasledovne:

  • 2 podkovy = .05 cents
  • 2 podkovy + 1 star = .10 cents
  • 3 káry = .20 centa
  • 3 kríže = .30 cents
  • 3 srdce = .40 cents
  • 3 Liberty Bells = .50 cents

Ako išiel čas

Logicky to trvalo niekoľko rokov, než sa hracie automaty premenili do podoby, ako vyzerajú dnes. Feyovho pokračovatelia vyvíjali nové sloty postupným pridávaním počtu reelov a symbolov na nich. Samozrejme sa postupne vyvíjal aj design. Dopyt bol v čase vzniku slotov skutočne nezvyčajne vysoko. Fey tak prenajímal svoje automaty lokálnom predajniam s tým, že poberal päťdesiatich-percentný komisný poplatok zo zisku do konca svojho života.

Na hrane zákona

Postupne však vznikali vážne problémy so zákonom, pretože automaty začali spadať do kategórie hazardných hier, ktoré boli zakázané. To v skutočnosti donútilo Feya inštalovať do niektorých svojich prístrojov opätovne aj hmotné výhry ako jedlo a pitie. Zdalo sa však, že osud nie je automatom priaznivo naklonený. Aspoň, čo sa zákonov týkalo. Súbežne s veľkou vlnou popularity sa totiž zdvihla aj vlna zákonodarná a hracie automaty boli v roku 1909 v San Franciscu a neskôr v roku 1910 v Nevade postavené mimo zákon. Ako veľké prekvapenie pôsobil zákaz slotov v roku 1911 v inak uvoľnenej Californii.

Evolúcia automatov

Fey ani jeho nástupcovia nikdy neprestali vynález vylepšovať. Väčšina vylepšení sa týkala dizajnu - Fey bol prvý, kto inštaloval do slotov osvetlenia a všeobecne vylepšoval dizajn takým spôsobom, aby sloty lepšie zapadli do prostredia, v ktorom vydržali v podstate do dnešných dní (bary, kaviarne a kasína). Sám Fey si uvedomoval, že je dôležité umiestniť slot blízko pri vchode, aby na seba hneď upozornil prichádzajúce návštevníkov. Ďalšie zmeny sa týkali predovšetkým materiálu. Pôvodné liatina bola vymenená za drevo. Niektoré vylepšenia prichádzala aj nedobrovoľne. Už za týchto časov sa objavili prvé nadšenci do podvádzanie a spoločne s ich falošnými mincami tak prišiel ďalší z vynálezov - oddeľovač mincí. Ten vedel bezpečne rozpoznať falošnú mincu a hru zastavil.

 Ako vznikol Operation Bell

Feyovho továreň vôbec nestíhala uspokojovať dopyt po zariadeniach, napriek tomu však Fey odmietal predať svoj patent na výrobu niekomu ďalšiemu. Ako už to tak v živote býva, v roku 1907 sa istý mechanik menom Herbert Mills z Chicaga rozhodol produkovať navlas rovnaké automaty pod vlastnou značkou - Operation Bell. Všetko zlé je však na niečo dobré, hovorí sa. A tak s príchodom Operation bell na scénu v roku 1910 sa sloty dočkali radu výrazných vylepšení zo strany Mills Novelty Company. V rámci tohto upgrade sa dočkali šikovnejšieho vstupu (husí krk) pre mince a predovšetkým zavedenie dodnes obľúbených "ovocných" symbol, ako sú čerešne, slivky alebo citróny.

Ako hlavný materiál sa tiež začalo používať drevo, čo podstatne zľahčil a hlavne zlacnelo výrobu.Zaslúžila sa o to opäť Mills Novelty Company zhruba v roku 1915. Vyrobila celkom vyše tridsať tisíc kusov drevených Operation Bell. V priebehu času tiež došlo k odstráneniu pôvodného výrazného rinčanie zvonu, ktorý oznamoval výhru. Stal sa totiž doslova neznesiteľným v priebehu hry. Ďalšou významnou inováciou od Mills Novelty Company bolo zavedenie dvojitého jackpotu. Hráč tak mohol vyhrávať častejšie a vyššie sumy.

Automaty v politike

Práve v čase, keď boli sloty od spoločnosti Mills Novelty Company na vrchole svojej popularity, v tridsiatych rokoch, sa stal gambling v Amerike veľkú politickou témou a občianska spoločnosť sa postupne začala k hazardu (a herným automatom obzvlášť) stavať veľmi odmietavo. Napriek tomu, sa s štyridsiatymi letami spája jeden známy príbeh. Istý Bugsy Siegel nechal inštalovať jeden výherný automat do svojho Falmingo Hilton hoteli v Las Vegas. Vraj z toho dôvodu, aby si mali partnerky bohatých hostí (návštevníkov hotelového kasína) s čím hrať. A tým začal jeden veľký, skutočne veľký, príbeh.

Späť do minulosti

Chceli by ste si zahrať na nejakom historickom automatu? Môžete. Stačí si zájsť od štátu Nevada a navštíviť tam Liberty Belle Saloon v meste Reno. Jedná sa o celé múzeum výherných automatov. Historických kúskov tu majú na dve stovky. Nájdete tu aj ďalšie kúsky z Feyovou dielne ako napríklad Draw Power, Three spinde a alebo Klondike. Koniec príbehu vynálezca, ktorý bol mimochodom tiež vynálezcom prvého poker draw slotu v roku 1901, končí za druhej svetovej vojny v roku 1944. Mimochodom v roku, kedy boli hracie automaty vyhlásené za najobľúbenejšiu hru v Las Vegas.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení