AnyGamble

7. 6. 2021
Hry

House edge čiže výhoda casina

Kasína nepotrebujú podvádzať svojich zákazníkov. Každá z poskytovaných stávok má v sebe zabudovanú výhodu pre kasíno.

Niektorí hráči stále nerozumie pojmu house edge, čiže výhode kasína. Pritom je to úplne jednoduchá vec. House edge je percentuálny rozdiel medzi skutočnou pravdepodobnosťou výhry a ponúkaným výplatným pomerom. Kasíno si vždy príde na svoje.

Výhoda kasína sa u väčšiny hazardných hier pohybuje pod hranicou 6%. Ale ako u všetkého aj tu nájdeme výnimky.

  • Remíza u baccarate - 14,36%
  • Big Six $ 5 stávka - 22,22%
  • Big Six Joker / Logo - 26,07%
  • Keno - 24% až 29%
  • Hracie automaty - 2% až 15%

Ako vypočítať house edge čiže výhodu kasína

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, výpočet house edge je pomerne zložitý. Teda u väčšiny hier. Spravidla sa používa ekonomický vzorec pre očakávanou hodnotou (expected value - EV):

Najjednoduchšie sa dá vypočítať u rulety, tak si to poďme ukázať na príklade. Povedzme, že chcem staviť jeden žetón na číslo 5 u európskej rulety. Európska ruleta obsahuje celkom 37 čísiel a za konkrétne číslo vypláca 1 ku 35.

  • Výhra: 35 mincí
  • Šanca na výhru: 1/37
  • Prehra: 1 mince
  • Šanca na prehru: 36/37

house edge u rulety

Výsledok je EV = -0,02703. Ten vynásobíte 100 a dostaneme sa do percent. Očakávaná hodnota zisku pre stávku v rulete je -2,703%.

Výpočet výhody kasína pre ostatné hry je o niečo komplikovanejšia a dajú sa pre neho použiť iné metódy. House edge pre výherné automaty už napríklad bez špeciálneho softvéru nespočítate.

Ako na výhode zarába casino

Niečo je ale u všetkých hazardných hier rovnaké. Čím vyššiemu riziku sa vystavujete, tým vyššie vás čaká odmena. Veľmi veľa hráčov, ktorí sa stali vďaka hazardu multimilionára, vsádzali práve na stávky, u ktorých bola šanca na úspech veľa proti nim.

Akonáhle sa dostanete k otázke house edge, veľmi veľa ľudí vám povie, že kasíno je biznis a musí zákonite zarábať. A v tomto majú úplnú pravdu. Kto by chcel podnikať a pritom nezarába? Kasína sú tu preto, aby svojim investorom a akcionárom prinášala zisk. Okrem tohto sú veľmi dôležitá aj pre ekonomiku danej krajiny, pretože poskytujú množstvo pracovných miest a spolupracujú aj s inými sektormi podnikania. House edge, čiže výhoda kasína, je definovaná ako priemer peňazí, ktoré stratí každý hráč z jednej stávky. U video pokeru a blackjacku nie je house edge implementovaná priamo do hry, ako je tomu u iných hazardných hier. Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie, pretože je tu rozhodne veľa vecí, ktoré si zaslúžia objasnenie.

House edge nie je len pomer toho, čo stratíte, s tým, čo ste stavili. Je to rozdiel medzi skutočnými šancami (to, čo by vám malo kasíno vyplatiť) a tým, čo vám kasíno oplatí. Existuje ale aj niekoľko hier, u ktorých nájdete nulovú výhodu kasína. A práve tieto hry označujú kasína ako najvýhodnejšia hry pre hráčov. Aby ste ale dosiahli na 100% priemernú návratnosť, musíte hrať presne podľa základnej stratégie a k týmto hodnotám sa rovnako dostanete len z dlhodobého hľadiska - presne tak, ako stanovujú podmienky generátor náhodných čísel.

Každá hra má inú house edge

Koncept house edge si môžeme krásne vysvetliť na rulete. Ruleta s jednou nulou má 37 čísel, s dvoma nulami (0 a 00) má 38 čísel. Jednoduché počty nám povedia, že šance sú v prvom prípade 1 ku 37, v druhom potom 1 ku 38. Ale je tu jeden jasný dôkaz: ak vyhráte, kasíno vám neoplatí výhru podľa skutočných šancí. Pri oboch druhoch rulety dostanete vyplatenú výhru len v pomere 35 ku 1. Práve tento rozdiel dáva kasíne u americkej rulety s dvoma nulami výhodu 5,26% a u európskej potom 2,7%. Rovnaké je to napríklad aj u kociek. Tam tiež nedostanete vyplatenú výhru podľa skutočných šancí.

Názov hry Stávka / pravidla house edge
Baccarat Bankár 1,06 %
  Hráč 1,24 %
  Remíza 14,36 %
Blackjack   cca 0,5 %
Craps Pass/Come 1,41 %
  Don´t pass/Don´t come 1,36 %
Keno   25 až 29 %
Ruleta Európská 2,70 %
  Americká 5,26 %
Video Poker Jak or Better 0,46 %
Online automaty   2 % až 15 %

Video poker a blackjack vzdorujú house edge

Blackjack je ale v tomto smere úplne odlišnú hrou. House edge tu nerobí rozdiel medzi skutočnými šancami a výplatou. Šance sa totiž počas hry neustále mení. Akonáhle je rozdaná karta z shoe (a to je úplne náhodný výber), zmení sa šance. Tie sa mení s každou ďalšou rozdanú kartou. A práve toto je dôvod, prečo sú schopní Counteri kariet vyhrávať obrovské peniaze. Video poker je na tom veľmi podobne.

Akonáhle totiž dokážete u blackjacku odhadnúť, kedy máte výhodu na vašej strane, môžete začať vsádzať vysoké stávky. Pre blackack aj ruletu platí, že aby ste porazili house edge, musíte sa naučiť používať takzvanú optimálnu stratégiu.

Ako sa líši house edge u rôznych hier

Pripomeňme si, že výhoda kasína nie je rozhodne len pomer očakávané straty a pôvodné stávky. To by bola veľmi nepresná informácie a navyše veľa zaujatá proti kasíne. Poďme si to trochu zjednodušiť a objasniť si niektoré problémy.

Ak hráč vsadí u blackjacku stávku za $ 50, je práve táto suma pôvodná stávka. Ak je u hry výhoda kasína 0,5% (príklad) môžeme očakávať - ​​podľa štatistickej pravdepodobnosti - že hráč stratí $ 0,25 za každú $ 50 stávku.

Dôvodom, prečo nemôžeme zahŕňať sekundárne stávky do výpočtu house edge je fakt, že nasledujúce stávka má svoju vlastnú pravdepodobnosť. V hrách ako blackjack alebo rôznych variantoch video pokeru, môžu hráči prihadzovať, ak chcú. Akonáhle je house edge stanovená, má vplyv len na pôvodnú stávku. Aby sme boli úprimní, toto je naozaj veľmi jednoduchá metóda výpočtu house edge, ktorú zvládne každý hráč a navyše mu dá celkom dobrý prehľad o tom, ako je jeho hra výhodná a akú môže očakávať stratu za jedno kolo.

Je tiež celkom ťažké odhadnúť priemerný počet stávok za hru, pretože tento počet je určený kartami, ktoré išli a použitú stratégií hry.

Pokiaľ sa ale bavíme o house edge a jej definíciu, zistíme, že môže viesť k niekoľkým mylným predstavám. Napríklad u Caribbean Stud Poker je house edge stanovená na 5,22%. To môže viesť k tomu, že hráč verí tomu, že z každých $ 10 môže očakávať stratu $ 0,522%. Avšak, v skutočnosti je pomer priemernej straty a priemernej výšky stávky len 2,56%, čo je na prvý pohľad ďaleko menej. To je práve dôvod toho, že vzhľadom na zisk / stratu, je ruleta ďaleko riskantnejšie hra, než Caribbean Stud Poker. Vo veľkom percente prípadov sa do týchto počtov nezahŕňajú remízy.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení