AnyGamble

6. 9. 2021
Zaujímavosti

Legendy hazardu – Nick the Greek

Nikos Dandolos, ktorý bol často nazývaný prezývkou „Nick the Greek“, bol veľmi známy hráč a high roller. Na začiatku 20. storočia sa tešil obrovskému úspechu v mnohých kasínach. Podobne, ako pri všetkých high rolleroch, je príbeh Nicka plný obrích výhier, neuveriteľného bohatstva, no aj nevyhnutného pádu.

Nikos Dandolos sa narodil v roku 1883 do veľmi bohatej rodiny, čo bolo v Grécku, podobne ako aj v dnešnej dobe, veľmi vzácne. Získal nadštandardné vzdelanie na evanjelickej škole, ktorú ukončil s titulom z filozofie. Po doštudovaní školy ho rodičia ako 18 ročného poslali do USA, kde si vôbec nežil zle. Týždenne dostával vreckové asi 150 dolárov, čo je po prepočte na dnešnú hodnotu približne 4000 amerických dolárov.

Po nejakom čase sa ale odsťahoval do Montrealu, kde sa prejavila jeho vášeň k hazardu. Najprv začal stávkovať na kone, v čom bol vo svojej dobe neskutočne dobrý. Za niekoľko málo mesiacov sa mu podarilo na dostihoch vyhrať pol milióna dolárov. Niekedy v tej dobe taktiež začína objavovať kúzlo kociek a ďalších hazardných hier. Nick si tak berie všetky svoje nazbierané peniaze a sťahuje sa späť do USA, kde začína jeho životná jazda.

Roky pokru v Las Vegas

Po príjazde do USA Nick najprv mieri do Chicaga, kde sa po prvý krát stretáva s profesionálnymi gamblermi. S nimi sa mu zatiaľ nedarí držať krok a postupne tak prichádza o všetky výhry z kanadských dostihov. Poučený Nick začína študovať pravdepodobnosť a podarí sa mu ovládať najslávnejšie hazardné hry tej doby, predovšetkým kocky a rôzne druhy pokru.

V roku 1931 štát Nevada legalizuje hazard a Nick mení trvalé bydlisko na Las Vegas. Vďaka jeho charakteristickej osobnosti, stávkovému štýlu a znalostiam pokročilej matematiky sa z Dandola stáva vyhlásený hráč a veľká atrakcia pre všetkých návštevníkov Las Vegas.

Zrejme najslávnejší bol jeho pokrový miniturnaj s jedným z najslávnejších pokrových hráčov, Johnym Mossom, ktorý je dodnes považovaný za praotca súčasnej Svetovej série v pokri. Tento duel medzi dvoma legendami sa mal údajne odohrať v Binnion kasíne a hoteli a trval celých päť mesiacov. Po necelom pol roku, keď Nick prehrával s Mossem 2 – 4 milióny dolárov, vstal jednoducho od stola a predniesol jednu z najznámejších pokrových hlášok vôbec:

„Mr. Moss, I have to let you go“

5 najznámejších legiend o Nickovi

Nick the Greek sa nestal slávnym iba vďaka obrovským výhram a prehrám, ale aj vďaka osobnému kúzlu a nefalšovanej láske k hazardu, ktorú bral ako svoj osobný svetonázor. Nemôžme sa teda diviť, že aj dnes o ňom stále koluje mnoho fantastických historiek.

Albert Einstein

Je pomerne dobre známe, že Nick the Greek niekoľkokrát sprevádzal slávneho Alberta Einsteina po Las Vegas. Podľa niekoľkých historiek ho svojim priateľom predstavoval ako „Malého Ala z Princetonu“, pretože veril, že takmer nikto v Las Vegas nebude poznať jeho prácu.

Texasan

O tom, že Nick bol hráča každým kúskom svojho tela, svedčí aj historka s neznámym hráčom z Texasu. Nick nad nim v ranných hodinách vyhrával asi 1 milión dolárov, no bol už veľmi unavený a chcel odísť od stolu. To sa však jeho protihráčovi vôbec nepáčilo. Nick teda zamiešal karty a dal svojmu protihráčovi na výber. Do banku da každý milión a kto si vytiahne vyššiu kartu, vyhráva. Túto stávku však hráč z Texasu odmietol.

James Bond

Okrem Nickovho pokrového duelo s Mossom je veľmi známa aj hra s istým Rayom Ryanom, v ktorej Nick prehral približne pol milióna dolárov. Neskôr však Nick zistil, že Ray podvádzal a prirodzene chcel svoje peniaze späť. Dokonca pri tom spolupracoval s mafiou a spoločne sa pokúsili Raya uniesť. Svoje peniaze však Nick nakoniec získal legálne po súdnom pojednávaní.

Všeobecne sa verí, že keď Ian Fleming písal jednu z prvých kníh o slávnom agentovi 007, vychádzal práve z tohto príbehu. Kniha sa potom dostala aj na filmové plátno s názvom Goldfinger.

10 dní fara

Ďalšia z neuveriteľných historiek tvrdí, že Nick raz vydržal hrať svoju obľúbenú hru faro 10 dní v kuse, bez toho, aby šiel spať. Predošlý preukázaný rekord v nespaní drží 17-ročný študent, ktorý v roku 1965 vydržal hore 11 dní. Po tejto dobe bol však experiment ukončený, pretože hrozilo celkové vyčerpanie organizmu.

Opasok s peniazmi

Pred tým, než sa Nick odsťahoval do Las Vegas, kde bol hazard legálny, mu neostávalo nič iné, než hrávať v ilegálnych herniach. V tých ho sem-tam zatkla polícia. Raz sa to stalo aj v roku 1920. Keď stál pred súdom za nelegálny gambling, mal vytiahnuť z opasku ukrytých 350 000 dolárov a zaplatiť kauciu za seba aj ostatných obžalovaných.

Nick the Greek a jeho pád

Ťažko uveriteľný príbeh tohto legendárneho hráča je veľmi podobný príbehu ďalšieho veľmi známeho hráča z Grécka, Archiho Karasa. Obaja slávni hráči niekoľkokrát za svoju kariéru vyhrali aj prehrali milióny. Podľa slov samotného Nicka sa mu podarilo dostať na vrchol a spadnúť až na dno celkom 73 krát.

Svoje posledné dni trávil Dandolos v hoteli v Beverly Hills, kde hrá poker s nízkymi stávkami. Z tade taktiež pochádza jeho posledná hláška, ktorá vstúpila do dejín. Raz sa ho protihráč spýtal, aký je to pocit, keď pred rokmi hrával o milióny a teraz vsádza iba 5 dolárov na jednu ruku. Nick mu odpovedal: „Hej, aspoň je to akcia, nie?“

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení