AnyGamble

22. 3. 2017
Kocky

Má zmysel vsádzať longshot stávky?

Niektoré výherné automaty alebo bonusové bočné stávky (sidebets) majú na stolných hrách extrémne vysokú návratnosť, ale veľmi malú pravdepodobnosť na úspech. Z tohto uhlu pohľadu ich radíme medzi longshoty (stávky, ktoré majú veľmi nízku pravdepodobnosť na úspech).

Avšak, tieto stávky sú len všetko alebo nič. Neponúkajú nám totiž niekoľko možností výhry. Akonáhle však vyhráte, tieto výhry potom predčia predchádzajúce prehry a hráč sa dostáva do plusu.

2 a 12 stávka na Kockách alebo single spot stávka na rulete sú klasickým príkladom longshotov. Máte tu len dve možnosti, buď vyhráte, alebo prehráte. Iné výsledky tieto stávky neumožňujú.

Stávka 2 a 12 na Kockách má skutočný matematický pomer 35:1. Ak uspejete, dostanete vyplatenú výhru v pomere 30:1. Tento veľký rozdiel medzi šancami na výhru a výplatným pomerom dáva kasínu veľmi slušnú výhodu. Hodnota house edge je pri tejto stávke 13,9 %. Preto ju kockoví experti ihneď odsúdili.

Stávky pre príležitostných hráčov

Ak porovnáme stávky 2 a 12 s ďalšou longshot stávkou, Straith up (stávka na jedno číslo na rulete), zistíme, že teraz máme ďaleko lepšie šance. Tie sú pri americkej verzii rulety 1:37, v prípade európskej či francúzskej rulety 1:36. V oboch verziách je výhra vyplácaná v pomere 35:1. Ako sami vidíme, rozdiely sú tu ďaleko menšie než pri Kockách. Ale aj  tu sú značné. To im dáva house edge vo výške 5,26 % a 2,7 %. House edge na rulete je pre všetky stávky rovnaká.

Aj napriek tomu vsádza veľa hráčov longshoty ako sú tieto veľmi často. Zvádzajú pritom nerovný boj proti kurzom a výhode kasína. Pýtate sa prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Zákony pravdepodobnosti totiž zatieňujú vysoké výplatné hodnoty. Každý však vidí túto situáciu inak. Pre profesionálov sú to zbytočne stratené peniaze. Pre príležitostných hráčov je to vidina zaujímavej výhry za 1 dolár, ktorá však prichádza len veľmi zriedka.

Ak by sme previedli sériu niekoľkých longshot stávok s vysokou výplatnou hodnotou za sebou, veľmi veľa ľudí by prekvapil zákon pravdepodobnosti. Také výhry môžu byť totiž neuveriteľne vysoké.

Šance na Kockách

Predstavte si, že do kasína príde fanúšik Kociek a vezme si so sebou $30. Bude vsádzať stávky len po $1 na 2. Má v pláne prejsť cez hranicu $30 a potom už nevsádzať.

Aké sú teda jeho šance?

 • Je pravdepodobné, že v 42,9 % prípadoch príde o celých $30, a to 30 prehrami za sebou.
 • Na druhú stranu, vo viac než polovici prípadoch (57,1 %) vyhrá aspoň nejakú hru.
 • Najpravdepodobnejšie skončí v pluse $1 s jedným víťazstvom, a to na 36,8 percenta.
 • Nasleduje situácia, kedy skončí s dvomi víťazstvami v pluse $2 (15,2 percenta) a v 4,1 percentách situácií skončí s tromi víťazstvami a $63 zisku.
 • Ak by ste chceli vyhrať 4krát a odniesť si $94 dolárov ako zisk, museli by ste mať naozaj veľké šťastie. Šance na túto výhru sa pohybujú tesne pod 1 percentom.

Hráči nechajú z 30 hier kasínu $4,17.

Šance na rulete

Pozrime sa na podobný príklad, ale tentokrát na americkej rulete. Dajme tomu, že do kasína príde hráč a prinesie si $35. Bude vsádzať len single spot stávky za $1. Nezáleží na tom, či je to stále rovnaké miesto, alebo vždy iné.

Aké sú teda jeho šance?

 • Na 39,9 percenta skončí na nule a prehrá všetky hry. To je veľmi výrazne menej než polovica.
 • V ostávajúcich 60,7 percentách vyhrá aspoň raz. Toto číslo zahŕňa 37,2 percenta situácií, kedy skončí s jednou výhrou a vyhrá teda $1. 
 • Na 17,1 percenta skončí s dvoma výhrami a získa $37.
 •  V 5,1 percentách prípadov skončí s tromi výhrami a $73 a na 1,1 percenta vyhrá štyrikrát s $109 vo vrecku.
 • Ostáva teda ešte 0,212 percenta, že skončíte s výhrou medzi $145 a $1225.

Hráči nechajú z 35 hier kasínu $1,84.

Zaujímajú vás šance pri použití straight-up longshot. Podmienky budú rovnaké ako pri predchádzajúcom príklade. Teda $35 a stávky na jedno číslo po $1.

 • O celých $35 bez jedinej výhry prídete v 38,3 percentách prípadov (v porovnaní s 39,3 percentami).
 • Pravdepodobnosť akéhokoľvek čistého zisku je 61,7 percenta (v porovnaní s 60,7 percentami).
 • Jedna výhra a čistý zisk $1 nastane v 37,3 percentách prípadov (v porovnaní s 37,2 percentami).
 • Šance na dve výhry a zisk $37 sú 17,6 percenta (v porovnaní s 17,2 percentami).
 • Tri výhry a zisk $73 prichádzajú v 5,4 percentách (v porovnaní s 5,1 percentami).
 • Štyri výhry a čiastku $109 si odnesie v 1,2 percentách prípadoch (v porovnaní  s 1,1 percenta).
 • Ostávajúcich 0,238 percent (v porovnaní s 0,212 percentami) je na situácie, kedy si hráč odnesie výhru medzi $145 a $1225.

Behom 35 hier dá hráč kasínu vďaka house edge $0,95.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení