AnyGamble

16. 9. 2021
Ostatné hry

Populárne verzie pokeru

Ak sa vás v dnešnej dobe niekto spýta, či hráte poker, s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať na mysli Texas Hold'em. Práve ten totiž v posledných rokoch získal svoj leví diel slávy, predovšetkým vďaka filmom a Svetovej sérii v pokri. Texas Hold'em však zďaleka nie je jediná verzia pokeru, s ktorou sa môžete v kasínach stretnúť alebo kdekoľvek inde stretnúť.

Verte alebo nie, ale v súčasnosti oficiálne existuje asi 70 variantov na populárnej hru poker. Oficiálne myslíme teda takú verziu, s ktorou sa môžete stretnúť v niektorom kasíne. Tento list sa tiež každoročne rozširuje, pretože ak niekto príde s novou hrou, z 80% je to derivát pokeru.

S väčšinou z týchto 70 si však zahráte len vo veľkých kasínach, a to ešte úplnou náhodou. Nie je tak príliš potrebné, aby ich poznal človek všetky. Na druhú stranu, aspoň o tých základných, by mal správny mať hráč povedomie.

Základné rozdelenie pokeru

V zásade možno pokrové hry rozčleniť do 3 veľkých skupín:

  • Draw Poker
  • Stud Poker
  • Community Card Poker

Vo všetkých ide však o to isté. Vytvoriť najsilnejší kombináciu kariet, a to počnúc high kartou až po royal flush.

Draw poker

Jedná sa pôvodnú verziu pokeru, v ktorej hráč dostane 5 alebo 7 kariet a z týchto kariet sa potom snaží vytvoriť 5kartovou kombináciu. Hra začína vkladom ante stávky a blindov. Potom sú rozdané karty a začína prvé kolo stávok. Následne môžu hráči vymeniť určitý počet kariet (podľa variantu pokrami) a začína ďalšie kolo stávok. Akonáhle majú všetci vsadené, karty sa otočí a hráč s najsilnejšou kombináciou vyhráva.

Najhranejším draw pokrom je Five Card Draw poker. Jedná sa taktiež zároveň o najjednoduchší verzii. Celkom populárne sú aj verzie Jack or Better, ktorú si môžete zahrať online ako video poker.

Stud poker

Stud je sada variantov pokeru, v ktorých hráčov dostane časť kariet face-down a časť face-up. Face up vidia všetci hráči pri stole. Ide o takzvanú nepoziční hru, čo znamená, že dealer je daný a v priebehu hry sa nemení. Aspoň teda na oficiálnych turnajoch a v kasíne. Ešte do 80. rokov bol Stud poker najpopulárnejší verzií pokru. Neskôr ho však v obľúbenosti predbehli verzie so spoločnou kartou, čiže Community Card Poker.

Najčastejšie sa stretnete so Seven Card Stud pokrom. Ten začína tak, že každý hráčov dostane 3 karty. Jednu viditeľnú a dve face down. Následne sú vkladané prvé stávky, po ktorých sa hráčom rozdá 4. karta (face-up). Hra potom pokračuje ďalším kolom stávok, 5. kartou (up), stávkami, 6. (up) kartou, stávkami a konečne 7. kartou (down) a posledným kolom stávok. Cieľom je, ako vždy, vytvoriť najsilnejšiu 5kartovou pokerovú kombináciu.

Ďalšie obľúbené varianty na stud poker sú napríklad Razz, čo je prakticky Seven Card Stud, len s tým rozdielom, že tvoríte naopak najmenej silnú kombináciu. V online kasínach je potom často ponúkaný Carribean Stud poker, kde má hráč všetky karty odkryté a hráči vsádza proti dealerovi, a nie proti sebe.

Community Card Poker

Verzia pokeru so spoločnými kartami je posledná veľká skupina hier, ktoré oficiálne existujú. Najznámejší verzií z tejto rodiny je potom Texas Hold'em Poker, ktorý je už viac ako 20 rokov najhranejším pokrom na svete, a to ako v kamenných, tak v aj online kasínach. Preslávili ho predovšetkým veľké pokerové turnaje ako World Poker Tour alebo World Series of Poker. Ak sa vás teda niekto opýta, či idete hrať poker, s najväčšou pravdepodobnosťou tým myslí Texas Hold'em.

Na rozdiel od Seven Stud, Texas Hold'em je už pozičné hra. Funkcia dealera kariet sa tu mení, respektíve posúva po hráčoch v smere hodinových ručičiek. Hra začína tým, že dealer a hráč po jeho ľavici vloží malý a veľký blind. Potom sa rozdajú všetkých dve karty (down) a nasleduje prvé kolo stávok. Akonáhle majú všetci vsadené, dealer spáli vrchnú kartu a vloží 3 spoločné karty (odtiaľ community card) na stôl.

Podobne ako u Seven Stud potom nasleduje sekvencia stávka - karta na stôl dokiaľ nie je stole 5 kariet. Potom začína posledné kolo stávok a hráč, ktorému sa podarí zložiť zo svojich dvoch kariet na ruke a vybraných 3 na stole najsilnejšie kombináciu, vyhráva.

Ďalšou veľmi obľúbenou formou Community Card pokeru je Omaha Hold'em. Jedná sa veľmi podobnú hru ako Texas, len s tým rozdielom, že hráči dostávajú na ruku 4 karty namiesto dvoch. Z týchto 4 kariet si vyberú 2 a pomocou ďalších 3 kariet na stole tvorí kombinácia.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení