AnyGamble

1. 3. 2021
Stratégia

Pravdepodobnosť, frekvencia a šťastie

Šťastie, v dobrom či zlom slova zmysle, vzniká pri kasíno hrách zásadne z rozdielu medzi pravdepodobnosťou alebo očakávanou výhrou, prehrou alebo remízou a frekvenciou, kedy tieto výsledky skutočne prichádzajú. To preto, že výhry sú dopredu určené na základe pravdepodobnosti, zatiaľ čo zmeny bankrollu behom hry závisia na frekvencií.

Keď máte šťastie, znamená to, že frekvencia je vyššia než teoretická pravdepodobnosť. Naopak to platí, keď máte smolu. Ako veľká je to smola alebo šťastie potom závisí na veľkosti rozdielu.

Pravdepodobnosť a frekvencia

Klasický príklad, ktorý sa uvádza pri všetkých hazardných hrách je hádzanie mincou. Vynechajme situáciu, kedy sa minca zatúla alebo zostane na hrane. Ak si vsadíte na hlavu alebo orla, vždy budeme mať 50 percentnú šancu na výhru.

Dajme tomu, že sme hádzali dvakrát a v oboch prípadoch sme si vsadili na hlavu. Pri každom hode máme 50 percentnú šancu na výhru, keďže máme dva hody. Môžeme to vyjadriť tiež ako 0,5 x 2. To znamená, že vyhráme jeden z dvoch hodov. Je to rovnaké ako stávka na farby, či párnu/nepárnu. Môžeme to ale tiež brať ako frekvenciu a prípadný zisk.

Ale aktuálna frekvencia pri hre sa od nášho prípadu môže celkom líšiť.

  • Môžete mať nulovú úspešnosť, prehráte obidve kolá. V tomto prípade ste 2 jednotky v mínuse. Máte teda smolu.
  • Proti tomu môžete vyhrať 100 % hier. Teda dve z dvoch. Túto session skončíte s 2 jednotkami v pluse. Máte šťastie.

Ak sa rozhodnete ale odohrať štyri hry, vaše očakávanie získané na základe pravdepodobnosti bude vyzerať nasledovne: 0,5 x 4. Vyhráte teda 2 hry zo 4. Ale môžu samozrejme nastať a iné situácie. Skutočná frekvencia sa môže pohybovať od 0 do 4 výhier.

  • Vaša úspešnosť je nulová – o 50 percent menej než teoretická hodnota.
  • Vyhráte jednu zo štyroch hier – o 25 percent menej než teoretická hodnota.
  • Vyhráte dve zo štyroch hier – rovno v teoretickej hodnote.
  • Vyhráte tri zo štyroch hier – o 25 percent viac než teoretická hodnota.
  • Vyhráte štyri zo štyroch hier – o 50 percent viac než teoretická hodnota.

Šťastie alebo smola

Ako sami vidíte, výsledky môžu byť rôzne. Máte smolu a nevyhráte ani raz, alebo máte menšiu smolu a raz vyhráte. Neutrálne šťastie vám prinesie dve výhry, trocha šťastia tri výhry a veľa šťastia vám zaistí výhry štyri.

Kasíno hry sa ale od hodu mincou raz podstatnou vecou líšia. A tou je výhoda kasína alebo aj  house edge. Pri niektorých hrách je výhoda stanovená rozdielom medzi kurzy jednotlivých stávok a skutočným výplatným pomerom.

Dajme si jednoduchý príklad:

Americká ruleta má 38 čísel: 18 červených, 18 čiernych a 2 zelené nuly. Vo väčšine kasín je stávka na farbu vyplácaná ako rovná, teda v pomere 1:1, ale pravdepodobnosť je pritom len 18 z 38 – teda 47,7 percenta na výhru a 20 z 38 – teda 52,6 percenta na prehru.

Frekvenciu výhier v session ale nevieme nijak odhadnúť, ani predpovedať. Ale šance spojené s rôznou frekvenciu nám dávajú teoretickú pravdepodobnosť. Pre štyri hody mincou platí, že každý z nich má pravdepodobnosť 50 percent. A aké sú šance pre všetky štyri hody s ohľadom na frekvenciu, vidíte v tejto tabuľke.

Táto tabuľka nám ukazuje všetky možné výsledky. Ako dobré, tak aj zlé. Ako sami vidíte, najmenšie sú šance na veľké šťastie alebo naopak smolu. A tiež tu vidíte, podľa čoho sa rozhodujú skúsení hráči a prečo odchádzajú z hry so zárobkom alebo naopak minimalizujú straty.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení