AnyGamble

23. 9. 2021
Stratégia

Psychológia hazardu

Pre ľudí, ktorí milujú hazardné hry je veľmi dôležité, aby boli v hraní svojej obľúbenej hry čo najlepší. A tomu tiež podriaďujú všetko. Poďme sa teda spoločne pozrieť na psychológiu hazardu. Kedy sa s hazardom stretávame po prvý krát? A sprevádza nás aj v obyčajnom živote?

Samozrejme, predstava vysokých komínikov chipov alebo neustále sa rozrastajúceho konta v online kasíne nás pozitívne naladí, a to hlavne vďaka tomu, že sa nám po celom tele rozleje magický endorfín.

Ale ako to všetko začína? Aká je psychológia samotného hráča a hry?

Psychológia túhy k hraniu

Zatiaľ čo samotný proces hry je náročný, vyžaduje určité sústredenie a prípravu, túha po hre je ale zafixovaná v každom z nás.

Všetko čo robíme v živote, sme sa naučili vďaka hazardu.

Pamätáte si ešte na svoje detské roky? Myslím si, že aj vám rodičia hovorili, nech sa tej rúry alebo hrnca nedotýkate, pretože je horúci a vy sa zraníte. Akonáhle sme sa ale spálili, vedeli sme, že to nabudúce nemáme robiť.

Ako dospievajúci sme tak trochu hazardovali pri dobývaní opačných pohlaví, v športových tímoch alebo školskom predstavení.

Ak nám akákoľvek táto vec priniesla úspech, chceli sme v nej pokračovať stále ďalej a ďalej.

Psychológia podmieneného reflexu

Keď je za niečo poskytnutá odmena a táto situácia sa opakuje, vytvoria sa medzi týmito dvoma vecami súvislosti a puto. Myslíme si, že tieto dve veci patria neodmysliteľne k sebe. A to funguje v celej živočíšnej ríši. Nazýva sa to podmieneným reflexom.

Dobrým príkladom je I.P.Pavlov a jeho pokus so psami. Vždy, keď ich išiel kŕmiť, zazvonil na zvonec. Psi si tak zafixovali, že akonáhle zazvoní zvon, dostanú nažrať. Po čase sa u psov vytvoril podmienený reflex na zvuk zvonu. Stačilo len zazvoniť a psi začali slintať, keďže im žiadne jedlo nikto nedal.

A hazard funguje na úplne rovnakom princípe.

Ak máme šťastie a vyhrávame, myslíme si, že to tak bude pri každej hre. Hráme teda stále ďalej a ďalej až nakoniec prídeme o všetko.

Psychológia pravidelného hrania

Psychológia pravidelného hrania, a to aj napriek sérii prehier, vychádza z prerušenia podmieneného reflexu. Ak sú pravidelné odmeny vystriedané sériami bez výhry, hráč si zafixuje, že mu hazard vlastne žiadne výhry neprinesie.

Ak ale hráč dostáva odmenu nepravidelne, bude sa pri hre zdržiavať ďaleko dlhšie, než pri sérii výhier nasledovanej sériou prehier, pretože nikdy nevie, kedy ona spomínaná výhra príde.

Toto je v podstate psychológia hazardu. Keď hráte napríklad sloty, nikdy neviete, kedy príde veľká výhra a preto je pre veľa ľudí ťažké prestať.

Klam hazardného hráča

Hráčom klam, v angličtine Gamblers Fallaciovej, je pomerne dobre známy pojem medzi psychológiu i vzdelanejšími hráči. Jedná sa tu o vieru, že ak sa niečo v minulosti stalo častokrát, pravdepodobnosť, že sa to stane v budúcnosti menšie a naopak. Mozog sa týmto spôsobom snaží nájsť rovnováhu medzi číslami alebo udalosťami, aj keď medzi sebou nemajú žiadnu súvislosť.

Klam hazardného hráča je tiež niekedy nazývaný ako klam v Monte Carle (The Monte Carlo Fallaciovej), podľa mesta kde bol tento jav zrejme prvýkrát spozorovaný. 18. septembra 1913 jedno kasíno v tomto monackom kniežatstve zarobilo cez noc milióny, keď na rulete 26x v rade padla čierna a ľudia po celú dobu tejto série aj po jej skončení masívne vsádzali na červenú.

Hot Hand

Hot Hand je veľmi podobný klamu hazardného hráča. Opäť sa dochádza k predpokladu, že je možné predikovať výsledok na základe nesúvisiacich radov. Ako sú napríklad výstupy generátora náhodných čísel. Tentoraz sa však mozog nesnaží nájsť akýsi protipól, ale naopak verí, že ak človek zažije rad úspešných udalostí, táto séria bude naďalej pokračovať.

Tento pojem, hoci je dnes veľmi často spájaný s hazardnými hrami, pôvodne vznikol v basketbale, kedy v angličtine - be on a hot hand, znamená, že hráč má šťastnú sériu a každý jeho ďalší hod má vyššiu než priemernú šancu. Kým v basketbale je tento predpoklad ešte celkom racionálne, jeho analógie na hazardné hry je absurdné.

Near Miss

Posledný omyl spojený s pravdepodobnosťou u hazardných hier, je klam blízke výhry. Tento omyl je založený na presvedčení, že ak ste tesne prehrali, napríklad že na automate chýba do výhernej línie len jeden znak alebo keď na rulete padne číslo v tesnom susedstve vašej stávky, sú vaše šance na výhru v ďalšom kole vyššia. Môžete si to všimnúť napríklad pri výherných automatov, ktoré ponúka bonus za 3 scatter symboly. Akonáhle už sú dva zastavené na valcoch, v animácii točiaceho sa vojne sa tesne pred zastavením mihne posledný scatter. Veľmi často je napríklad tiež viditeľný okraj symbolu hneď za ohybom valcov. V niektorých štátoch sveta sú však tieto taktiky zákonom zakázané.

Ilúzia kontroly

Tento pojem bol v súvislosti s hazardom prvýkrát definovaná psychologičkou Ellen Langerovú. Jedná sa podvedomý omyl hráčov, ktorí veria, že majú vyššiu kontrolu nad hrou, než v skutočnosti majú. Na úvod treba povedať, že sa tento klam v oblasti hazardu vzťahuje len na hry ako je ruleta alebo automaty. U kartových hier ako blackjack alebo poker, je sú herné skúsenosť a zručnosti naopak kľúčové a dajú sa získať učením.

Doktorka Langerová vykonala na túto tému hneď niekoľko experimentov, vďaka ktorým dospela k prekvapivým záverom. Hoci účastníci testov nemali nad hrou riadenou RNG (generátorom náhodných čísel) riadnu kontrolu, väčšina z nich v priebehu testovania dospela k záveru, že pozitívne výsledky sú zapríčinené ich vlastné schopností.

Konkrétny príklad z kasín ako sa hráči snažia ovplyvňovať hru, si môžeme uviesť na kockách, kedy je dokázané, že hráči hádže kocky silnejšie, ak chcú, aby padlo vyššie číslo.

Selektívne pamäť

Ďalší problém s kognitívnymi funkciami je tentoraz spojený so selektívnou pamäťou. Selektívna pamäť je veľmi zvláštny fenomén, vďaka ktorému ľudský mozog uprednostňuje spomienky, ktoré posilňujú naše presvedčenie, nádeje alebo očakávania. Čo môže veľmi problematické najmä u hazardných hier, pretože si pamätáme predovšetkým výhry miesto prehier.

Človek samozrejme nezabúda všetky prehry, ale skôr získa skreslený pohľad na ich pomer k výhram. Čo môže vo výsledku viesť k tomu, že hráči pokračujú v stávkach aj za bod, kedy už by hrať nemali. Mnoho hráčov sú tak vo veľkom šoku, keď zistí, koľko v skutočnosti za posledný rok prehrali.

Viera a presvedčenie

Posledná časť o tom aký majú vplyv poznávacie funkcie mozgu na hranie hazardných, bude analýza viery v rôzne osobné atribúty. Jedným z týchto znakov môže napríklad názor na to, ako funguje šťastie. Niekto verí, že šťastie môže prísť a odísť. Niektorí hráči tak veria rôzne predmety, osoby alebo činnosti im môžu toto šťastie zaistiť. Môže ísť o šťastnú mincu alebo číslo, ženu pri stole alebo napríklad ľudia môžu veriť, že im šancu na výhru zdvihne, keď idú do kasína určitú cestou.

Hráči hazardných hier všeobecne patrí veľmi poverčivé osoby, a tak existuje celý rad aktivít, ktoré by sa mali alebo nemali robiť. Medzi najznámejšie patrí zrejme fúkania na kocky pred hodom, krížiť prsty, hovoriť nahlas výherné číslo alebo ťukanie drevo.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení