AnyGamble

3. 1. 2022
Výherné automaty

Sú výherné automaty naozaj náhodné?

Výherné automaty patria medzi najpopulárnejšie hazardné hry na svete a vedú sa o nich stovky debát. Asi najdiskutovanejším témou je ich náhodnosť. Ako je to teda naozaj sa spojením hracích automatov a náhody? Zaujíma vás, aké sú šance na bonusovú hru, či dva výherné spiny po sebe?

Ale ako teda kasíno môže vedieť, že práve v túto noc padne veľký jackpot? Dôvod je jednoduchý. Ak hrá v kasíne veľa hráčov, znamená to, že je viac príležitostí pre výhry, ale aj prehry.

Hráči sa na otázku náhodnosti hracích automatov neustále pýtajú a potom sa ešte snaží vyvrátiť odpovede a trvajú si na svojom. Poďme sa pozrieť na niekoľko najzaujímavejších tvrdení a myšlienok.

Náhodnosť versus série

"Ak sú výherné automaty náhodné, ako môžete vysvetliť série? Niekedy budem vyhrávať, niekedy zase prehrávať. Možno stratím 20 hier po sebe, možno prehrám len 3, než príde výhra alebo zmením výherný automat. Myslím si, že automat vie, že budem vyhrávať a chce si to vziať späť. "

Série sú normálnou súčasťou pravdepodobnosti hry. Zoberme si výherný automat s troma valcami a frekvenciou 12 percent. Budete vyhrávať v priemere raz za 8,333 spinov. U vašej prvej hry máte 80% šancu, že ju prehráte. Dve hry za sebou prehráte v 77% a v 68 percentách prípadov prídu tri prehry po sebe.

Myslíte si, že 20 hier po sebe prehráte len veľmi zriedka? Áno, pravdepodobnosť je síce malá, ale napriek tomu je tu šanca, presne 7,8 percenta, že prehráte všetky hry v tejto session. Môžeme teda s kľudom tvrdiť, že hráči, ktorí hrajú automat s frekvenciou 12%, natrafí počas svojej hernej session na 20 alebo viac prehier v rade.

Rovnaké je to, aj keď u hry počítate kolesá, medzi bonusovými hrami, čo robí celkom veľa hráčov. U jednej session mi došla hra zadarmo dvakrát po sebe a ďalšie až po 100 hrách. Obe dve série, ako krátka, tak dlhá séria bez výhier, sa objavili v súlade s pravdepodobnosťou a šancami u hry.

Bonusové hry u výherných automatov

Dajme tomu, že pravdepodobnosť hry je nastavená tak, že hra zadarmo dôjde v priemere raz za 30 spinov. Takže u každej hry máte 3,33% šancu na bonusovú hru. Podľa pravdepodobnosti trafíte dve bonusové hry po sebe v 0,111% prípadu- to je asi raz za 900 spinov - túto situáciu teda asi nebudete stretávať pri každej hernej session, ale ak hráte často, určite na ňu narazíte.

A ako to je so šancami, že odohráme 100 hier bez bonusovej hry? U nášho prípadu bude toto číslo presne 96,667%. Dve hry po sebe bez bonusového kola odohráme v 93,444 percentách prípadov, desať kôl v 71,247%, päťdesiat v rade 18,358 a sto v rade v 3,370% prípadov.

Ako vidíte, šance na 100 hier bez bonusového kola sú rovnaké ako šance na bonusovú hru v ďalšom spinu. Nie je teda žiadny dôvod, aby si brala niečo "späť". To, že častejšie natrafíte na sériu prehier, než výhier, je úplne normálne a presne podľa pravdepodobnosťou hry.

Niektoré 3 valcové automaty ale majú frekvenciu vyššiu, alebo naopak nižšia ako 12 percent. Niektoré bonusovej hry sa objaví častejšie, ako raz za 30 hier, iné naopak menej často. Pri každom automate zažijete nejakú tú sériu a všetky sú náhodné.

Prečo nechodí výhry častejšie?

"Ak sú výherné automaty náhodné, prečo nevyhrávam častejšie? Nemali by výherné symboly chodiť častejšie? "

Bohužiaľ nie. "Náhodné výsledky" nie sú to isté ako "rovné výsledky". Hra nie je naprogramovaná tak, aby sa výherné jackpot symboly objavovali rovnako často ako prázdne miesto, alebo bonusový symbol rovnako často ako čerešne.

Stroje sú naprogramované tak, že prázdne miesta sa ukazujú najčastejšie. A malé výhry prichádzajú ďaleko častejšie ako tie vysoké. U 3válcových automatov tak bude ďaleko viac hier bez výhry, než tých výherných. Pri moderných video automatov budú síce výhry chodiť častejšie, ale veľakrát vám nepokryjú ani stávky na jedno kolo.

Programátor jednoducho naprogramuje do automatu hodnotu návratnosti a RNG už zariadi náhodnosť výsledkov, ktoré dohromady splnia priemernú hodnotu.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení