AnyGamble

29. 11. 2021
Testovanie ruletových systémov

Testovanie ruletových systémov - Martingale

Systém Martingale je bezpochyby najznámejším a najpoužívanejším systémom. Je to jediný systém, ktorý je dlhodobo vyhrávajúci a ide do plusu. Napriek tomu i proti nemu kasína našli obranu. Ako si systém vedie v extrémnych udalostiach tak na to sa pozrieme v tomto článku.

Bezpochyby najznámejším a najzákladnejším ruletným systémom je systém Martingale. Je založený na pomerne jednoduchom princípe: vsadíme na farbu jeden žetón a keď prehráme, zdvojnásobíme stávku, a to tak dlho, pokým nevyhráme. Môžeme tak napríklad päťkrát za sebou prehrať, ale akonáhle sa trafíme, dostaneme  späť všetky prehrané žetóny plus jeden žetón navyše ako výhru. Jednoduché a veľmi účinné.

Čo na to štatistika?

Je jasné, že tento systém funguje v princípe vždy. Pravdepodobnosť výhry je v každom spine 18/37 = 48,65%. Je isté, že skôr alebo neskôr sa proste musíme trafiť a vyhrať, otázkou zostane,  ako dlho séria prehier potrvá. Hlavným problémom tohto systému je teda požiadavka na kapitál, pretože pri dlhšej sérií prehier dochádza k veľmi výrazným prepadom

No nič, pozrime sa, ako vyzerá priebeh tohto systému v prostredí neobmedzeného kapitálu

Tak toto je pomerne typický priebeh. Systém ide neustále do plusu, radosť nám kazia iba „vlasy“, ktoré visia v rôznej miere z grafu dole a predstavujú nám lokálne prepady. Tieto prepady môžu byť i veľmi hlboké, radovo kľudne státisíce až milióny žetónov. Občas sa stáva (viz. druhý obrázok), že prepady nie sú i po dlhšiu dobu nejako dramatické a prichádzajú až po dlhšej dobe, takže systém si na ne už stihol „zarobiť“ a vlastne sa ani nedostaneme do mínusu. Je tu teda veľmi ľahká možnosť získať veľa peňazí prakticky z ničoho, je to ale veľmi zavádzajúce, stať sa to môže a nemusí, že áno...

Skúsime nejaké základné vylepšenie systému, aby sme sa vyhli tým veľkým prepadom, stanovíme si napr. limit maximálneho počtu prehier, na ktorom sériu ukončíme a začneme vsádzať znovu od začiatku. Dáme napr. obmedzenie na 5 a na 10 prehier. Ako bude vyzerať priebeh?

Tak ako je vidieť, obmedzením sa Martingale stáva klesajúcim. S vyšším limitom je graf „zubatejší“ a objavuje sa tiež viac pozitívnych rastových oblastí, v zásade to ale ide do mínusu. I keď je treba priznať, že sa objavujú dlhšie série, keď k výrazným výkyvom nedochádza a systém ide do plusu po celú dobu sledovania. Takýchto prípadov ale nie je zase toľko, aby to prebilo riziko straty peňazí. Nevadí, vyskúšame zavedenie základného sériového progresu - po každej neúspešnej sérií zvýšime základný vklad o 1 žetón, a to tak dlho, pokým sa nedostaneme celkovo do plusu. Opäť budeme aplikovať obmedzenie 5 a 10 prehier maximálne:

Zaujímavé. V prípade obmedzenia na 5 prehier sa nám progres ešte príliš neprejaví, takže trend je podobne klesajúci ako vo variante bez progresu. U obmedzenia na 10 prehier už to začína pekne lietať. Chvíľu to ide do plusu, a chvíľu do mínusu, niekedy to pobehuje okolo nuly, takže systém sa stáva veľmi nestabilný. Z veľmi dlhodobého hľadiska to ide do mínusu, ale občasné stávkovanie môže byť ziskové (ale tiež nemusí...), takže ťažko povedať, čo od toho očakávať.

Vyskúšame ešte jednu vec, a to je tzv. Martingale wait, teda zvláštny typ hry, kedy sa čaká, až sa objaví séria opačnej farby (padne napr. 5-krát za sebou) a až potom zahájime samotné vsádzanie. Vychádza sa zo subjektívneho pocitu, že guľôčka si nepamätá kam padla v predchádzajúcich spinoch a nebude mať tendenciu vytvárať príliš dlhé série, resp. ak nejakú sériu vytvorí, my si ju pekne skrátime a obmedzíme tak riziko straty peňazí. Zaujímavo vyzerá napr. aplikácia tohto štýlu hrania na predchádzajúcu hru s obmedzením na 10 prehier a lineárnym sériovým progresom. Pokiaľ pridáme wait faktor 5 (čakáme pokým padne 5krát za sebou čierna, a potom začneme vsádzať na červenú), systém vyzerá takto:

Vo väčšine prípadov ide graf takmer bez rizika do plusu, ako na prvom obrázku, iba zhruba raz za 100.000 spinov príde séria, ktorú systém nezvládne a prepadne sa (ako na druhom obrázku). Táto hra je už veľmi bezpečná a prináša i v dlhodobom pohľade takmer istý zisk. Problém je v tom, že väčšinu času človek presedí pri rulete iba pretáčaním prázdnych spinov a čakaním na konkrétnu sériu, takže výsledný zisk je veľmi malý vzhľadom k dobe strávenej pri hre (300 žetónov za 25.000 spinov, teda zhruba rok pohodového hrania hodinku denne...). U kratších wait sérií mizne význam wait efektu (keď padne 20x za sebou čierna, tak mi moc nepomôže, že počkám 2 spiny, ale pri 8 spinoch už je to poznať...), pri dlhších sériach zase systém vo svojom vývoji „schodovatí“ a dôjde k tomu, že sa odohrajú  napr. 3-4 stávky za celú dobu 25.000 spinov... Samostatne by táto varianta asi nebola reálne hrateľná, ale išlo by ju napr. zakomponovať do nejakého komplexného systému, ktorý by využíval väčšie množstvo herných systémov a medzitým sledoval aj iné systémy.

Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení