Gamblerstvo môže mať nesporne viaceré neblahé účinky na ľudské zdravie, realita je však taká, že len pomerne malé percento hráčov sa dostane do naozajstnej závislosti, ktorá má už negatívne dopady na zdravie. Málokto si navyše uvedomuje, že napriek negatívnym stránkam dnes tvorí hazardný priemysel podstatnú časť ekonomiky viacerých štátov a má pozitívny vplyv na zamestnanosť, vývoj zábavného priemyslu, rozvoj turizmu a nemalou časťou plní štátny rozpočet mnohých krajín.
Tisícročná história hazardu
Výhry v hazardných hrách nepochybne lákali ľudí už v staroveku, zmienky o hazarde sú napríklad aj v Biblii. Ani v Európe a Číne nebol hazard neznámy a mnoho dnešných hier má korene v dávnej minulosti, napríklad populárna hra Keno pochádza práve z Číny. V posledných desiatkach rokov došlo k prudkému rozmachu všetkých typov hazardných hier, od stieracích losov cez stávkovanie, kasínové hry, lotériu a mnoho iných. Nesporne najobľúbenejším sa však v dnešnej dobe stal online hazard, ktorý sa neustále vyvíja, najmä vďaka rozvoju technológií a internetu. Jeho najväčšou výhodou je práve dostupnosť, hrať môžete prakticky kedykoľvek a kdekoľvek a s pomocou moderných bankových systémov a online prevodov peňazí je hranie jednoduché a pohodlné.
Vplyv na ekonomiku
Na svete existuje viacero príkladov, ako môžu hazardné hry pozitívne vplývať na ekonomiku krajiny. Najlepším príkladom je asi USA, s preslávenými centrami hazardu ako Las Vegas alebo Reno. Hazardné hry tu majú ročný obrat neuveriteľných 213 miliárd dolárov ročne, čím významne podporujú ekonomiku krajiny, pretože vďaka daniam ide do štátneho rozpočtu až 33 miliárd dolárov. Nezanedbateľný je aj vplyv na zamestnanosť, v USA zamestnáva hazardný priemysel viac ako 1,7 milióna ľudí, čo je naozaj obrovské číslo. Obdobný príklad môžeme nájsť napríklad v Austrálii, kde vo viacerých regiónoch prináša hazard do rozpočtu až 13% financií.
Podpora turizmu a rozvoja
Hazardné hry majú okrem plnenia štátneho rozpočtu a vplyvu na zamestnanosť samozrejme aj vedľajšie, nepriame efekty. Vďaka vyzbieraným daniam je možný rozvoj regiónu, čo sa týka najmä výstavby lepšej infraštruktúry, nemocníc, škôl, ale veľké množstvo peňazí sa v zahraničných krajinách venuje na financovanie pomoci pre závislých a na charitatívne účely. Významná je taktiež podpora cestovného ruchu, pretože ľudia jednoducho radi riskujú a dobrý štát vie túto skutočnosť využiť a prilákať do krajiny turistov. V súvislostí s nárastom turizmu rastú aj príjmy v ubytovacích zariadeniach alebo reštauráciách. Celkovo sa dá teda hovoriť o významnom efekte na ekonomiku štátu.
Aká je situácia v Európe?
V európskych krajinách odvetviu hracieho priemyslu jednoznačne dominuje online hazard. Ten zaznamenáva v posledných rokoch stabilný nárast o 15% ročne, čo je úctyhodné číslo, dokazujúce obľúbenosť tejto formy zábavy. Napriek tomu, že v Európe má každá krajina inú legislatívu týkajúcu sa hazardu a hazardných hier, dá sa s istotou povedať, že vplyv na ekonomiku viacerých krajín je tu rovnako významný, ako v spomínanom USA. Ide napríklad o krajiny ako Nemecko, Anglicko alebo Francúzsko, v ktorých tvorí hazard významnú súčasť ekonomiky krajiny.
Budúcnosť hazardu
Dnes je už jasné, že hazard tu bol, je a v budúcnosti aj nevyhnutne bude. Ide totiž o lukratívny biznis, ktorý už svojou veľkosťou núti štát vytvárať právne normy, aby bol hazard organizovaný, bez ilegálnej aktivity a aby čo najmenej ohrozoval hráča samotného. Preto je zrejmé, že aj v budúcnosti bude nutné vytvárať politiku, ktorá bude racionálne a logicky usmerňovať vývoj hazardu. Len takýmto spôsobom bude možné zabezpečiť vhodné podmienky pre inovácie hazardných hier, vylepšenie ekonomickej situácie štátu, nárastu zamestnanosti a turizmu.
Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení