AnyGamble

2/4
Časť
31. 3. 2017

Blackjack - počítanie kariet

author Peter S.

Za prvé, tento článok by mal odpovedať na niektoré základné otázky, ktoré sú veľmi často kladené, a to hlavne zo strany začínajúcich hráčov, ktorí chcú počítať karty v blackjacku. Nie je to však článok, ktorý vám odpovie na všetky otázky naraz. Berte to skôr ako počiatočný bod k tomu, ako začať s počítaním kariet v blackjacku. Nebudeme vám odporúčať jednu stratégiu na úkor druhej, skôr vám ponúkneme rady, ktoré fungovali nám.

Čo je vôbec počítanie kariet?

Najskôr začneme s tým, čo je na počítaní dôležitého. Počítanie kariet je prostriedok, ktorý nám umožní sledovať vzťahy medzi vysokými kartami (tie sú dobré pre hráča) a kartami s nízkymi hodnotami (tie sú dobré pre dealera). A ak vás teda zaujíma, čo hráči, ktorí počítajú karty robia, my vám dáme jednoduchú odpoveď. Analýzu štatistickej pravdepodobnosti.

A prečo sú nízke karty tak výhodné pre dealera? No pretože u dealera sú veľmi striktné pravidlá, kedy musí a kedy už nesmie ťahať. Ak má menej než 17, musí vždy ťahať. Preto sú preňho karty s hodnotou do 5 najdôležitejšie z balíčku. Nikdy s nimi totiž zo 16 nepretiahne. Počítanie kariet nám umožňuje zistiť, či ostáva skôr  viac vysokých kariet, a my tak môžeme zvýšiť stávky, pretože máme výhodu nad kasínom.

Ako je táto výhoda veľká? Pri niektorých individuálnych rukách sa môže výhoda pohybovať aj okolo 3 až 4 percent, ale z dlhodobého hľadiska je výhoda asi okolo 1 percenta, a to podľa druhu hry a jej pravidiel. Počítanie kariet nám ale nedáva výhodu pri každej hre.

Život proste nie je film a my nie sme Rainman. V priemere vyhráme asi 44 percent všetkých odohraných hand. Ak pôjdu vysoké karty, má dealer rovnako dobré šance na kvalitnú kombináciu ako hráči. Avšak, dealer nemôže splitovať ani doublovať a blackjack je mu vyplácaný len ako rovná stávka – to predstavuje našu základnú výhodu. V prípadoch kedy máme 20, ideme často proti dealerovej 20 alebo blackjacku. Ale aj v týchto situáciách máme nad kasínom z dlhodobého hľadiska asi 1 percentnú výhodu.

Dlhodobé hľadisko je definované ako doba od vašej prvej stávky asi do 400 až 500 hodín hrania. V tomto časovom úseku stihneme asi 50000 hier, čo už je slušná pozícia pre vytvorenie štatistiky.

Môžeme si uviesť príklad: Ak hodíme desaťkrát mincou, nie je nič neobvyklého, keď padne rub aj sedemkrát. Avšak ak by sme hodili touto mincou 500000, je ďaleko pravdepodobnejšie, že rub padne veľmi blízko 50 percentám prípadov, dajme tomu že číslo bude asi okolo 0,4977. Tak je to aj pri blackjacku – čím viac rúk odohráte, tým viac sa budete blížiť matematickým očakávaniam.

Krok prvý: Základná stratégia pre blackjack

V prvom rade sa najskôr musíme naučiť Základnú stratégiu. V dnešnej počítačovej dobe to nie je už nič zložitého. Nielenže existuje mnoho stránok, kde sa túto stratégiu naučíte, ale nájdete tu aj veľmi veľa e-kníh o tejto problematike.

Základnú stratégiu musíte mať perfektne naučenú. Každý krok hry musíte robiť automaticky a bez premýšľania. A ako to dosiahnuť?

Najskôr si starostlivo prečítajte a naštudujte materiály so Základnou stratégiou. Potom si môžete vziať karty, sadnúť si s knihou o stratégii ku stolu a začať počítať karty. A to až do tej doby, pokiaľ nebudete potrebovať ku hre návod.

Ako môže vyzerať taká optimálna stratégia na blackjack, si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke. Prvý riadok predstavuje kartu, ktorú ukazuje dealer. Prvý stĺpec potom predstavuje vaše prvé dve karty.

  2 3 4 5 6 7 8 9 10 A
8 H H H D D H H H H H
9 D D D D D H H H H H
10 D D D D D D D D H H
11 D D D D D D D D D D
12 H H S S S H H H H H
13 S S S S S H H H H H
14 S S S S S H H H H H
15 S S S S S H H H H H
16 S S S S S H H H H/R H/R
17 S S S S S S S S S S
A,2 H H D D D H H H H H
A,3 H H D D D H H H H H
A,4 H H D D D H H H H H
A,5 H H D D D H H H H H
A,6 D D D D D H H H H H
A,7 S Ds Ds Ds Ds S S H H S
A,8 S S S S Ds S S S S S
2,2 H/P P P P P P H H H H
3,3 H/P H/P P P P P H/P H H H
4,4 H H H/P D/P D/P H H H H H
5,5 D D D D D D D D H H
6,6 P P P P P H/P H H H H
7,7 P P P P P P H/P H S/R H
8,8 P P P P P P P P P P
9,9 P P P P P S P P S S
10,10 S S S S S S S S S S
A,A P P P P P P P P P P

Legenda

H Hrať
S Stať
D Pokiaľ možno double, inak hrať
Ds Pokiaľ možno double, inak stať
P Split
H/P Ak bolo zdoublované po splite, vziať kartu.
D/P Ak bolo zdoublované po splite, znovu double
H/R Surrender, pokiaľ možno. inak hrať
S/R Surrender, pokiaľ možno. inak stať

Teraz začnite trénovať ešte usilovnejšie. Neberte tento krok na ľahkú váhu. Ak nebudete perfektne zvládať Základné stratégiu, nikdy s počítaním kariet neuspejete.

Ak sa vám tabuľka zdá príliš komplikovaná, pripravili sme pre vás menšie ťahák.

Vaše karty Čo hrať
5 až 8 Vždy hrať
9 Double 3 až 6, inak hrať
10 Double 2 až 9, inak hrať
11 Double 2 až 10, inak hrať
12 Štát 4 až 6, inak hrať
13 až 16 Štát 2 až 6, inak hrať
17 a vyššie Vždy stáť
A,2 Double vs 5 a 6, inak hrať
A,3 Double vs. 5 a 6, inak hrať
A,4 Double vs. 4 až 6, inak hrať
A,5 Double vs. 4 až 6, inak hrať
A,6 Double vs. 3 až 6, inak hrať
A,7 Double vs. 3 až 6, štát vs. 2,7,8 a hrať vs. 9,10, A
A,8-A,9 Vždy stáť
2,2 Split 2 až 7, inak hrať
3,3 Split 2 až 7, inak hrať
4,4 Split 5 a 6, inak hrať
5,5 Nikdy nerozdeľovať, hrať ako 10
6,6 Split 2 až 6, inak hrať
7,7 Split 2 až 7 inak hrať
8,8 Vždy split
9,9 Split 2 až 9 okrem 7, inak stať
10,10 Nikdy nerozdeľovať
A,A Vždy split

Teraz začnite trénovať ešte usilovnejšie. Neberte tento krok na ľahkú váhu. Ak nebudete perfektne zvládať Základnú stratégiu, nikdy s počítaním kariet neuspejete.

Musíme poctivo cvičiť a trénovať, pokiaľ nebude Základná stratégia pevne zakotvená vo vašom podvedomí. Ale ani potom nehrajte bezhlavo, ale nad hrou premýšľajte. Základnú stratégiu sa dá zvládnuť naučiť v priemere za 20 hodín hry.

Krok dva: Naučme sa počítať karty

Teraz môžeme pokojne začať počítať. Existuje niekoľko systémov, ako sa dajú počítať karty v blackjacku, ktoré sa delia do dvoch kategórií: symetrické a nesymetrické. Nesymetrické systémy, ako napríklad KO systém (Knock Out) sú navrhnuté tak, aby eliminovali pravú hodnotu kariet (viac v kroku 3). Všeobecne povedané, jednoduchšie systémy sú menej efektívne.

Pre náš príklad teda použijeme systém High-Low, pretože používa veľmi ľahké počty a jedná sa tiež o jeden z najpoužívanejších systémov na počítanie kariet v blackjacku. Túto metódu odporúčame ako veľmi vhodnú pre začiatky a z hľadiska efektívnosti patrí medzi priemerné systémy. Potom pochopíte a zažijete si komplikovanejšie systémy ďaleko lepšie a ľahšie. Najskôr však vypilujte High-Low systém na maximum.

High-Low system:

 • Karty s hodnotou od 2 do 6: +1 bod
 • Esa a destíkové karty: -1 bod
 • 7,8, 9: 0 bodů

Nezabúdajte, že všetky karty z týchto skupín majú rovnakú hodnotu. Teda karty 2, 3, 4, 5 a 6 sú jedna skupina a 10, J, Q, K a A sú druhá. Karty 7, 8 a 9 sú neutrálne a preto ich do nášho systému nijak nezapočítavame.

Ako vieme, nízke karty sú dobré pre dealera, tak prečo teda majú hodnotu +1? Pretože akonáhle taká karta príde, ich počet v balíčku sa zníži a naša výhoda rastie.

Najskôr začneme s jedným balíčkom kariet, budeme otáčať jednu kartu za druhou a počítať. Dajme tomu, že nám prišli karty 8, K, 3, 3, 6, 2, 7, A. Tak môžeme teda počítať: 0,-1, 0, +1, +2, +3, +3, +2. Na konci balíčku by sme mali skončiť na hodnote 0. Ale zo začiatku neskončíme.

Hodnota kariet po pároch

Ako iste viete, karty sú v skutočnej hre rozdávané hráčom po dvoch. Cieľom teda bude naučiť sa počítať hodnoty jednotlivých hands. A to pokiaľ možno čo najrýchlejšie a samozrejme tiež najpresnejšie tak, aby od a do vášho skóre započítajú ruku ako celok. Je to v podstate jednoduché. Akonáhle túto techniku ovládnete a uvidíte na stole dámu a chlapca, ihneď budete počítať -2 (podľa Hi-Low).

počítanie kariet

Práve teraz musíme začať opäť usilovne cvičiť a trénovať rýchlosť počtov. Nakoniec by sme mali jeden balíček spočítať do 25 sekúnd a zdôrazňujeme, že úplne presne. To vám zaručí, že žiadny dealer na svete nebude rozdávať karty rýchlejšie, než vy počítate.

Skúste si otočiť jednu kartu z balíčku lícom dole, spočítajte všetky karty v balíčku a skúste odhadnúť hodnotu tejto otočenej karty. Nakoniec si teda povedzme: „táto karta by mala byť 10 alebo eso“ a nakoniec si ju otočte a zistite, či ste počítali správne.

Ako ďalší krok skúste otočiť dve karty lícom dole. Túto situáciu väčšinou vídame v tzv. „pitch games", čo je väčšinou hand-held single alebo double deck blackjack. Ak dealer pretiahne, obracia prvé dve hráčove karty. Toto je veľmi dobrá cesta, ako sa naučiť nevýhodné kartové kombinácie ako sú napríklad Q, 5.

V samotnej hre sa ale môžete stretnúť s mnohými individuálnymi štýlmi počítania kariet. Vo face-up shoe niektorí hráči čakajú, až sa každému hráčovi rozdajú dve karty a až potom začnú počítať, pretože každú hand berú ako jeden samostatný celok, keď často končí ihneď po rozdaní, ako napríklad 10-6. Alebo dve po sebe idúce ruky ako napríklad 10, K – 3, 5.

Ostatní hráči zase trvajú na ľahšej verzii počítania kariet a počítajú každú kartu zvlášť. Vyskúšajte si obe metódy a vyberte si tú, ktorá vám bude viac vyhovovať. Pri pitch game je to ale trochu iné. Najskôr spočítajte vaše karty a dealerovu show-up kartu, až potom všetky karty ktoré boli liznuté, splitované alebo doublované. Pripočítajte tiež karty, vďaka ktorým bolo pretiahnuté.

Následne spočítajte dealerovu skrytú kartu a jeho ďalšie ťahané karty. Ako dealer odhaľuje svoje skryté karty, musíte byť veľmi rýchly a spočítať si ich hodnotu. Avšak toto by nemalo byť pre skúsenejšieho počítača nič zložitého. Nacvičte si počítanie na vašej obľúbenej hre, ale ostatné varianty si vyskúšajte tiež – je totiž celkom možné, že vaša hra nebude hrateľná kvôli plnému stolu, zlé pravidlá, atď.

Zmienka o pravidlách je veľmi dôležitá! Nikdy nehrajte pri zlých podmienkach. Ak je jediná hra, ktorú vám vaše kasíno ponúka six deck, hra s dvomi odobranými balíčkami, ušetrite radšej vynaložené peniaze a choďte inde. Určite nájdete ďaleko lepšie podmienky. Ale môžete sa stretnúť aj s ďaleko horšími hrami ako je napríklad double deck hra s odobraným balíčkom a štvrť.

Ako pravidlá menia výhodu kasína

Práve jednotlivé pravidlá sú kľúčovým prvkom pri výpočte výhody kasína. Každá zmena má totiž výrazný vplyv na dlhodobú rentabilitu stolov. V zásade môžete teda rozlíšiť zmeny pravidiel, ktoré zvýhodňujú hráča a tie, ktoré zvýhodňujú kasíno.

Zmeny pravidiel zvvýhodňující hráčov Zmena výhody kasína
Double po splite -0,14 %
Resplit es -0,07
Skoršie vzdanie proti všetkému -0,7 %
Skoršie vzdanie proti 10 -0,3 %
Neskoré vzdanie -0,08 %
Jeden balíček -0,5 %
Dva balíčky -0,2 %
Štyri balíčky -0,05 %

 

Zmena pravidiel, ktoré škodí hráči Zmena výhody kasína
Dealer hrá na A-6 +0,2 %
Double len na 11 +0,46 %
Double len na 10,11 +0,09 %
Double iba na 9,10,11 +0,09 %
Páry nemožno resplitovat +0,04 %
Nedá sa vložiť poistnú stávku +0,4 %

Môžete ale nájsť aj six deck verziu, v ktorej sa rozdávajú tri handy v heads-upe, hoci klasicky dostanete päť alebo šesť. Všetky tieto varianty sú ale pre vás ako hráča nevýhodné, takže ich neodporúčame.

Takto počítať karty by sme mali zvládnuť v priemere za 20 hodín poctivého tréningu.

Krok 3: Prechod na skutočné počty

Toto počítanie za chodu ale časom musíme nahradiť skutočnými počtami. A to preto, aby sme boli efektívni v stávkovaní a herných rozhodnutiach na maximum. K tomu musíme od zbežného počítania odpočítať počet balíčkov, ktoré sú doposiaľ neotočené.

Napríklad, v double deck blackjacku odohráme prvú hru. Letmé počty nám dajú hodnotu +4, ale vzhľadom k tomu, že nám stále ostávajú bez pár kariet dva balíčky, musíme deliť +4 dvoma. Skutočná hodnota je teda +2.

Příklady:

Počet zostávajúcich baliacich Priebežný počet Pravý počet
4 8 2
2 10 5
5 5 1
3 12 4
6 18 3

V hre s viacerými balíčkami musíme dávať veľký pozor na to, koľko ich ešte stále ostáva. V tomto prípade musíte počet balíčkov presne odhadnúť. Ak máme teda odhodené 2 balíčky, ostávajú len 4 (pri variante six deck).

Tu vám poradíme jeden trik. Skúste odhadnúť počet ostávajúcich kariet na konci každej hry. To vám dáva lepšie šance do tej nasledujúcej a nemusíte sa tak sústrediť na ďalšiu vec a môžete si pokojne počítať hodnotu kariet na stole. Ešte ľahšie sa vám potom bude počítať v kolách, ktoré vyhráva dealer.

Pri single deck hre kedy je rozdaná štvrtina balíčku, nám ešte tri štvrtiny ostávajú. Lenže také počty by normálnym ľuďom trvali príliš dlho. Namiesto toho si +4 najskôr vynásobíme 4, čo sa rovná 16 a až potom podelíme 3 a vyjde nám výsledok 5,33. Ak budete počítať so zlomkami, využívajte túto jednoduchú metódu. Veľmi vám hru uľahčí.

Jedna vec o single decku: pri tejto variante hry vždy používajte skutočné počítanie, nie len letmé počty, nech už pozitívne či negatívne, vždy keď ostáva menej než celý balíček. Ak by sme totiž zleniveli a používali namiesto skutočných počtov len zbežné počítanie pri single decku, a vzali do úvahy odchýlky v Základnej stratégii, strácali by sme našu výhodu.

Teraz začneme s rozdávaním hand. Rozdajte si jednu sebe a jednu dealerovi. Robte to tak pomaly, ako potrebujete pre čo najpresnejšie počty. Hoci to v kasíne asi nikdy neuvidíte, rozdajte si najmenej šesť alebo osem kariet. Akonáhle odohráte poslednú hand, ostávajúci balíček vám pomôže skontrolovať vaše počítanie.

Keď budete rozdávať, hrajte všetky handy podľa Základnej stratégie, a teda správne. Používajte skutočné počty, výherné ruky a kontrolujte ostávajúce balíčky. Pri single deck variante by ste mali celý balíček spočítať asi za dve minúty.

Aby ste dosiahli dostatočnej rýchlosti počítania, vymeňte stôl s knihou za kvalitný herný software, ako je napríklad Casino Verite od Norm Wattenberg. Programy ako je tento, automaticky sledujú každú hru, ťah a kartu a veľmi vám pomôžu v zlepšovaní vašej hry. Bude to ale asi najdlhší tréning, zaberie vám to v priemere asi 60 hodín hry.

Krok 4: Rozsah stávok

Ak vychádzame z priemeru, má casino v blackjack nad hráčom výhodu približne 0,4%. (Za predpokladu, že dealer stojí na A-6, hrá sa s 6 balíčky, je možné split akýkoľvek pár a double na akékoľvek dve karty). V prípade, že využívate štandardnú metódu Hi-Low, výhoda kasína klesá približne o 0,5% s každým jedným kladným bodom pravého počtu. Pri určovaní výšky stávky sa potom vychádza práve z výhody hráča alebo kasína.

Stávky pritom nie sú práve vysoké. Card Counter totiž väčšinou vsádza len menšie sumy, aby im bankroll vydržal a vyhrali v dlhom období, kedy sa začína prejavovať matematická pravdepodobnosť nad smerodajnou odchýlkou. Konkrétne sa vsádza pomerná časť k bankrolu podľa vyššie výhody hráča. Aj keď to znie zložito, dá sa zhrnúť do jednoduchej tabuľky.

Tento systém podľa vyššie hráčove výhody sa tiež nazýva Kellyho kritérium. Mnoho ľudí si však pletie Kellyho a jednoducho vsádza pri 1% výhode 1% z bankrollu. U blackjacku je však nutné vziať do úvahy aj doublování stávok a splitování hands, čo má samozrejme za následok zvýšenie rozptylu pre jednotlivé hry. Optimálne stávka by teda byť 76% z výhody hráča, ako je možné vidieť v tabuľke.

Pravý počet Výhoda hráča % optimálna stávka
-1 a menej -1 a menej 0 %
0 -0,5 % 0 %
1 0 % 0 %
2 0,5 % x 0,76 0,38 %
3 1 % x 0,76 0,76 %
4 1,5 % x 0,76 1,14 %
5 2 % x 0,76 1,52 %
6 2,5 % x 0,76 1,9 %
7 3 % x 0,76 2,28 %

V prvom rade, je si treba povedať, že nie je príliš praktické vkladať príliš malé stávky, ako napríklad jedna koruna pod. Ako sme už písali na začiatku nášho seriálu, je dôležité pri hraní vyzerať ako gambler a nie ako card counter. Hoci počítanie kariet nie je ilegálne, kasína je u svojich stolov netolerujú, pretože vďaka týmto technikám štatisticky zabíjate kasíno. Je to trochu pokrytecké, pretože kasíno robí to isté pri všetkých hazardných hier, ale čo už.

Optimálne je zvoliť ako základnú stávku žetóny oveľa 5 mincí. Hráč potom vyzerá viac ako regulárny gambler a navyše potom tiež lepšie vychádza pri výpočte stávok pre jednotlivých hands.
výpočet stávok

Pre single deck s klasickými pravidlami, kde sa mieša balík po rozdaní cca 34 kariet, vám stačí na jeho porazenie rozsah asi od 1 do 4 kladného pravého počtu. Táto kombinácia nie je však príliš obvyklá. Väčšinou si teda v závislosti na výške vášho bankrollu musíte pripraviť tabuľku pre vyšší pravý počet. Na ukážku sme pre vás pripravili tabuľku s rozsahom 1 - 6, pričom bankroll je tu 3 000 mincí.

Pravý počet Hráčovho stávka Optimálna stávka
0 a menej 5 € 0 €
1 5 € 0 €
2 10 € 11,2 €
3 20 € 22,8 €
4 40 € 34,2 €
5 50 € 45,6 €
6 60 € 57 €

Takýto rozsah stávok vám dovolí kombinovať a meniť výšku stávky podľa vašich výpočtov. Vďaka tomu budete vyzerať viac uveriteľne a minimalizujete riziko, že vás kasíno odhalí. Na koniec dnešného dielu by sme tiež radi uviedli, že akonáhle pravý počet klesne a dlhodobo sa drží v záporných číslach, je lepšie odísť od stola. Vždy je však lepšie odísť po prehranej hre, pretože žiadny gambler neodchádza, keď vyhráva.

Odborné počítanie: numerické hodnoty kariet

Karty sa počítajú oveľa presnejším a premyslenejším spôsobom v porovnaní s jednoduchým počítaním a nasledujúcim spôsobom:

 • A= -3
 • 10= -2,5
 • 9= -0,5
 • 8= 0
 • 7= +1,5
 • 6= +2
 • 5= +3,5
 • 4= +2,5
 • 3,2= +2

Kombinácia prvých siedmich kariet v poradí eso, kráľ, 4, eso, 9, 8, dáma dáva súčet (-3, -2,5, +2,5, -3, -0,5, 0, -2,5)=-9. Kombinácie 3, 4 , 5, 6, 7, 8, 10 dáva súčet +9.

Odborné počítanie tu ale nekončí a umožňuje vám ďalej presne stanoviť šance v každom okamihu hry. Ak chcete určiť výpočtom svoje postavenie, vydelíte celkový súčet (v poslednom príklade +9) počtom ostávajúcich kariet v balíku (tu 52-7=45), čo dáva 9/45=1/5. To je veľmi pekný základný zlomok, zriedka býva tak jednoduchý. Pre zjednodušenie výpočtu spamäti vynásobte výsledok *100, potom dostanete 900/45=20. Výsledok nazveme odborný súčet. Pri dvojzväzkovej hre je odborný súčet vyššie uvedeného príkladu 900/97= cca9 a pri štvorzväzkovej hre 900/21= cca 4,5.

Čím vyšší je odborný súčet, tým vyššia je stávka do ďalšej hry, ako uvádza nasledujúca tabuľka:

Súčet     Stávka
1 balíček 2 balíčky 4 balíčky  
 Až do +3  Až do +4  Až do +5  Minimálna
 +4 až 7  +5 až 8  +6 až 9  Dvojnásobná
 +8 až 11  +9 až 12  +10 až 13  Trojnásobná
 +12 až 15  +13 až 16  +14 až 17  Štvornásobná
 +16 až 19  +17 až 20  +18 až 21  Päťnásobná
Atd.      

Plán stávok vychádzajúci z odbornej metódy aplikovaný na základnú stratégiu hry blackjack tvorí systém poskytujúci stály a významný zisk v hre. Nemusí priniesť výhru pri každom posedení, ale určite bude prínosom pri dlhšom používaní. Každý, kto chce prísť až tak ďaleko, musí samozrejme predpokladať prejdenie celého postupu. Znamená to veľmi významne prepracovávať základnú stratégiu. Ešte raz upozorňujem, že zvládnutie výpočtu vyžaduje veľmi podrobné štúdium!

Bonusy
0xBet casino
30 ROZTOČENÍ ZADARMO BEZ VKLADU
Kód sa nevyžaduje
Boomerang casino
100 % až 500 €
Kód sa nevyžaduje
FgFox casino
100 % až 100 €
Kód sa nevyžaduje
FgFox casino
100 % až 1 000 €
Kód sa nevyžaduje
Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení