AnyGamble

3/4
Časť
21. 1. 2019

Najväčšie mýty a omyly, ktorými trpia hráči rulety

author Peter S.

Medzi hráčmi rulety kolujú rôzne mýty a omyly. Preto sme sa rozhodli, že o týchto omyloch napíšeme a všetky, pokiaľ možno, osvetlíme.

Mýtov a omylov, s ktorými sa pri hazardných hrách môžete stretnúť je veľa. Preto je článok tak rozsiahly. Na druhú stranu sme sa popísali všetky najväčšie mýty a omyly, s ktorými sa na internete môžete stretnúť. Všetko tu teda máte na jednom mieste.

1) Gulička má pamäť

Tak by mohlo znieť zhrnutie asi najčastejšieho mýtu, okolo ktorého sa točia všetky ruletové systémy. Všeobecne sa dostal do povedomia názov – Základný hráčsky omyl (gambler‘s fallacy). Ale bohužiaľ! Gulička žiadnu pamäť nemá! Výsledky predošlých spinov žiadnym spôsobom neovplyvňujú spiny ďalšie. Pravdepodobnosť každého hodu je vždy úplne rovnaká!

Základný hráčsky omyl - Gambler's Fallacy

Predstavte si, že gulička v rulete padla už 7x na čiernu farbu. Myslíte si, že nasledujúci hod je pravdepodobnejšie, že padne farba červená? Pravdepodobnosť, že padne čierna je stále rovnaká. A hneď si ukážeme prečo. Najskôr sa pozrieme na základy pravdepodobnosti ako také.

Pravdepodobnosť udáva, aká je šanca, že sa stane určitý jav.

Existujú tri spôsoby, ako pravdepodobnosť vyjadriť. Povedzme, že máte päť krabíc a v jednej je 100,000Kč. Akú máte šancu, že vyberiete práve túto krabicu? Môžeme to povedať aj takto: v jednom z piatich prípadov vyberiete práve výhernú krabicu. Zápis môže byť pomocou zlomku, desatinného čísla či percenta.

  • 1/5
  • 0,2
  • 20%

Všetky tieto tri zápisy hovoria úplne to isté, akurát rozdielnym spôsobom. Všimnite si tiež, že tieto čísla môžeme veľmi ľahko konvertovať. K číslu 0,2 sa dostanete jednoducho, keď na kalkulačke vydelíte 1:5. A k 20% potom vynásobením výsledku číslom 100.

Číslo 1 udáva stopercentnú šancu, že sa niečo stane - nejedná sa teda ani tak o šancu, ako povedzme o istotu. Naopak niečo, čo sa s určitosťou nestane, má pravdepodobnostnú hodnotu 0. Teda čím väčšie číslo, tým väčšia šanca, že jav skutočne nastane a naopak.

Teraz sa pozrime na výpočet pravdepodobnosti javu opakovaného – teda, že sa nejaká udalosť bude X-krát opakovať. Pre jednoduchosť použijeme klasický príklad s korunou: hlava alebo orol. Že padne hlava je pravdepodobnosť 1/2 , alebo 0,5 alebo aj 50%. Ale aká je šanca, že padne hlava dvakrát za sebou? Aby sme to zistili, jednoducho vynásobíme pravdepodobnosť obidvoch javov a dostaneme výsledok.

½ * ½ = ¼

Ďalší spôsob ako vyjadriť výsledok je 25% či 0,25.

Takže teraz sa poďme pozrieť, aká je pravdepodobnosť, že padne hlava dokonca desaťkrát za sebou.

½ * ½ * ½ * ½ * ½ * ½ * ½ * ½ * ½ * ½ = 1/1024

Takže naozaj veľmi nízka šanca. A práve tu sa dostávame k hráčskemu omylu! Predstavte si, že ste hodili mincou 9x za sebou a napodiv padla deväťkrát práve hlava. Práve z tohto prípadu veľa hráčov súdi, že aby padla aj po desiaty krát, je pravdepodobnosť tých 1/1024, čo už je naozaj malá šanca.

Pozrime sa na výpočet ale ešte raz, tak veľmi ľahko zistíte chybu v takom uvažovaní.

 

Z obrázku je čitateľné, že absolútne každý hod je pravdepodobnosť úplne rovnaká. Nezáleží, ktorý si vyberieme. Môžete si taktiež všimnúť, že ak porovnávate opakované javy, musíte sa na to pozerať celkovo - pravdepodobnosť takto zloženého javu, sa opäť počíta násobením jednotlivých šancí.

 

Na situáciu desiateho hodu sa môžeme pozrieť aj nasledujúcim spôsobom, ktorý bude ešte preukázateľnejší.

 

Akonáhle jedenkrát hodíte mincou a dostanete výsledok, už nemôžete kalkulovať s 50% pravdepodobnosťou, ale so stopercentnou! Opäť je úplne jedno, ktorý hod si zvolíte, pokiaľ už viete, ako dopadol. V takom prípade teda počítate s istotou, inými slovami násobíte jednotky, takže výsledok bude opäť 1 , teda 100% a je úplne jedno, koľko hodov už máte za sebou.

 

2) Striedajúce sekvencie

Veľa vašich otázok sa týkalo aj úpravy akýchsi sekvencií - napr. trojstenný Martingale. Všetky tieto modifikácie sú ale len psychologickým omámením hráča, nie rulety! To môžeme krásne odvodiť práve z predošlého vysvetlenia a názorných obrázkov.

Vôbec nezáleží na tom, akú sekvenciu výsledku si zvolíte. Je teda úplne jedno, či chcete, aby päťkrát za sebou padla hlava, alebo vymyslíte kombináciu, kde sa bude striedať s orlom. Pre istotu si to radšej názorne ukážeme:

Vami zvolená kombinácia piatich hodov bude vyzerať napr. takto - bude sa striedať hlava s orlom:

  1. hod - hlava - pravdepodobnosť 50%
  2. hod - orol - pravdepodobnosť 50%
  3. hod - hlava - pravdepodobnosť 50%
  4. hod - orol - pravdepodobnosť 50%
  5. hod - hlava - pravdepodobnosť 50%

Každý hod, nech už hlava alebo orol, je pravdepodobnosť vždy len 50%! Minca nemá pamäť ani vedomie! Je teda úplne jedno, akú sekvenciu má pred sebou! Pravdepodobnosť sa teda aj v tomto prípade počíta úplne rovnako, ako už sme si vysvetlili!

Na základe tohto faktu, môžete pochovať úplne každý systém vopred - čo sa jeho dlhodobej ziskovosti týka. Nič z toho, sme si ani nemuseli vysvetľovať. Stačí len sedliacky rozum - uvedomiť si, že každý spin v rulete má rovnakú pravdepodobnosť a že výplatné pomery neodpovedajú skutočným šanciam - pravdepodobnosti!

„Modifikáciou nejakého systému dostanete len ďalší systém, ktorý je dlhodobo opäť totálne k ničomu.“

3) Mýtus o neférovosti elektronickej rulety a online software

Mnoho hráčov má pochybnosti o férovosti jednotlivých ruletových softvérov. Tým sa zdá, že niektoré online alebo offline softwary sú naprogramované tak, aby hráč viac prehrával. Ak však hráte v licencovanom kasíne, na takýto softvér nenarazíte.

Úplne vždy môžeme vyjsť z vysvetlenia základného hráčskeho omylu - každý normálny prevádzkovateľ kasína totiž vie, že žiadny podvod nie je absolútne potrebný. Zisk podniku je totiž dlhodobo zaručený práve nulou.

a) Elektronická ruleta

Žiadny výrobca elektronických ruliet si nedovolí predať neférovú ruletu. Okrem predaja rulety totiž z nej nemá žiadny ďalší zisk. Naopak, v prípade objavenia takto zmanipulovaného softvéru mu hrozí vážny postih. Naviac elektronické rulety sa istým spôsobom testujú.

Úloha takéhoto zariadenia je úplne jednoduchá: elektronickú ruletu je dnes možné umiestniť takmer do každej väčšej krčmy či herne. Veľa hráčov tiež oveľa radšej umiestňuje stávky do počítača, než aby nejakým spôsobom komunikovali s dealerom, u ktorého naviac v tomto prípade ušetríte jeho plat.

b) Online software

Platí prakticky presne to, čo bolo už povedané pri elektronickej rulete. Naviac software online kasín v drvivej väčšine prípadov poskytujú nezávislé firmy, ktoré svoj software iba prenajímajú (podobným spôsobom mimochodom často fungujú aj rulety elektronické, prípadne celé herne). Opäť je v dnešnej dobe nutnosťou mať nejaký certifikát.

Najčastejším a najrenomovanejším poskytovateľom certifikátu fair hry je eCOGRA , ktorá netestuje iba regulárnosť softwaru, ale zaisťuje aj ďalšie práva každého hráča a prípadne je za neho schopná riešiť najrôznejšie problémy, pokiaľ nejaké vzniknú. Hoci náhodnosť RNG (random number generator) je diskutabilný problém, garantujem vám, že výsledky sa v žiadnom prípade neodvíjajú podľa toho, kde máte vsadené žetóny. Teda software je úplne regulárny.

Viem, že tieto posledné dve vety by vám mohli vŕtať hlavou, prípadne vás rovno šokovať. Čo som teda myslel tým, že náhodnosť RNG je diskutabilný problém? Je to pomerne jednoduché. Aj pri živej hre s dealerom, sa výsledok spinu odvíja podľa nejakých premenných - sila hodu, rýchlosť ruletového kola či miesto, odkiaľ bola gulička do rulety vhodená (a ďalšie).

Výsledok spinu je teda determinovaný oveľa skôr, než gulička spadne na nejaké pole. Dôležité tu je si iba uvedomiť, že výsledok spinu sa neodvíja podľa toho, kde máte vsadené. Pri software sa len líšia premenné (sila hodu, ...) - napr. na moment, keď spin spustíte. Snaha všetkých softwarových vývojárov je opak toho, čo sa domnievate. A to naprogramovať RNG čo najnáhodnejší.

4) Na "férové" rulete by to fungovalo

"Najskôr som vyhrával a všetko fungovalo úplne normálne, ale z ničoho nič sa potom software začal chovať úplne šialene a padla rada neuveriteľných 12 červených za sebou!"

Jedná sa pochopiteľne len o parafrázu najčastejších komentárov, s ktorými sa v diskusiách a na fórach môžete stretnúť v najrôznejších variantoch, viacmennej takmer všetky sa podobajú práve tomu nášmu. Všimnite si predovšetkým zvýraznenú časť - všetko fungovalo normálne.

Problém je v tom, že hráč aplikujúci ruletové systémy vníma všetky výhry ako normálne. Pokým sa mu darí, nevidí v tom nič zvláštneho - koniec koncov si myslí, že používa nejaký neporaziteľný systém. Nepoužíva!

Ďalší dôvod je tiež jednoduchý:

Hráč, ktorý hrá online na nejakom software, odohrá mnohonásobne viac spinov, než pri živej hre. Preto sa dlhodobá výhoda kasína prejaví v čase oveľa skôr!

Takže software si výčitky tohto typu v podstate rovno pýta.

Pri živej hre si spochybňovať regulárnosť dovolí len málokto, viacmennej aj tam sa to deje. Pokiaľ to napadlo aj vás, môžem vás ubezpečiť, že je to zase úplná blbosť. Keby ste boli niekedy v kasíne, keď majú ešte zavreté, krásne by ste videli, ako to tam funguje.

Prakticky každý deň sa rulety kontrolujú, vyvažujú či sa vykonávajú iné činnosti, ktoré zaisťujú, že rulety sú čo najregulárnejšie. Majiteľom kasína to stačí! Keby rulety regulárne neboli, kasínu by hrozilo, že hráč môže vypozorovať nejaký neobvyklý jav, a podľa toho potom vsádzať. Aj ostatné hry majú pomerne prísne bezpečnostné podmienky - napr. použité karty sa na konci dňa skartujú a každý deň sa začína s úplne novými balíčkami.

Na tomto mieste mi snáď ostáva už len spomenúť ďalší omyl - a to s detskou ruletou. Respektíve som sa párkrát mohol dočítať (či už v mailu či priamo v diskusií), že hráči požadujú vysvetlenie, prečo im to na detskej rulete všetko "normálne" funguje, ale akonáhle vojdú do kasína, začnú prehrávať - ergo si myslí, že je to podvod. Nie je!

Pokiaľ nestačilo to, čo bolo napísané už doposiaľ, ďalšie vysvetlenie, ktoré na túto ilúziu krásne sedí, sa dočítate v ďalšom bode. Ten mi pripadá taký častý, že som ho chcel spomenúť zvlášť.

5) Cvičná hra verzus Hra o peniaze - Líši sa?

Pokiaľ ste sa vážne dočítali až sem, asi už tušíte, čo k tomu napíšem. NELÍŠI! Poďme si ale zase dôvody týchto mýtov a nezmyslov vysvetliť radšej bližšie.

Drvivá väčšina hráčov myslí, že kasíno zmanipulovaním týchto variant, predovšetkým teraz potom tú cvičnú, chce hráčov nalákať na skutočnú hru. To by ako jedna z mála vecí, ktoré sa fanúšikovia rulety domnievajú, dávala zmysel. Ale opäť nemajú pravdu. Nie je to tak!

Obidva tieto módy fungujú úplne rovnako, nehovoriac o tom, že kvôli takým domnienkam sa všetko opäť testuje a kontroluje! Každopádne myslíte si, že hráč, ktorý prehrá v cvičnej hre alebo dokonca na detskej rulete, sa tým bude niekde chváliť? A áno, aj percento hráčov, ktorí si hru potom skúsi naostro o peniaze, bude o niečo menšie, však keď hráč prehrá v oboch týchto variantoch, určite mu na tom nepríde nič divného a nebude to s pravidla nikde písať.

Pokiaľ sa ale stane opak, bude to pripadať podozrivé drvivej väčšine začiatočníkov, ktorí sa so svojimi problémami a "nespravodlivosťou", ktorú práve zažili, budú mať chuť s niekým podeliť.

Rozdiel medzi cvičnou hrou a hrou o peniaze spočíva predovšetkým v chovaní samotného hráča, ktorý pod tlakom skutočných peňazí jedná inak, než keď o nič nejde.

6) Software necháva zo začiatku vyhrať alebo šťastie začiatočníka

Ďalší veľmi obľúbený mýtus, jeho pôvod sa dá pomerne dobre, aspoň z časti, nasadiť na predchádzajúci bod.

Hráč, ktorý prehrá hneď, sa z pravidla ničomu nediví, ale tí, ktorí zo začiatku vyhrávajú, sú chytení! Ruleta im príde ako tá najlepšia hra, na ktorej nemôžu prehrať. Dostali pocit, že budú boháči. Jedná sa o tzv. fenomén - šťastie začiatočníka. S týmto fenoménom sa môžete oveľa častejšie stretnúť práve pri živej hre.

Dôvod je jednoduchý: živá hra má inú atmosféru a naviac sa odohráva v dlhších časových intervaloch, takže hráč vyhráva "dlhšie", preto si na tento pocit zvykne oveľa ľahšie. Keď potom prehrá, myslí si, že urobil niečo zle a že prehru spôsobila jeho chyba. Preto sa do kasína vracia a dúfa, že sa šťastie obráti. Ono je pomerne ťažké zbaviť sa tak zábavného koníčka.

7) Víťazi skromní a trpezlivý

Ďalší pekný príklad chybného uvažovania, s ktorým sa v diskusiách môžete stretnúť. Príspevky tohto typu spravidla tvrdia niečo v tom zmysle, že stačí vyhrať hoci len pár dolárov za deň a kľudne používať klasický Martingale, prípadne ktorýkoľvek iný systém. Vtip je v tom, to nejak nehrotiť a postupovať pomaly a "obozretne".

Dôvod je jednoduchý: dlhodobé hľadisko sa totiž neprejavuje ani tak v čase ako v množstve spinov, ktoré odohráte. Takže aj keď odohráte len pár spinov za deň a uspokojíte sa napríklad len s piatimi dolármi, je to úplne jedno. Skôr či neskôr vás výhoda podniku tak či tak doženie.

Zaujímavá otázka v tejto súvislosti by bola - kedy vlastne "vstúpim" do dlhodobého hľadiska? Aj keď by som túto otázku normálne nepovažoval za nejakú extra zvláštnu, v tomto prípade sa celkom hodí.

Odpoveď nie je ľahká, je to totiž ako keby ste sa pýtali, od koľkých bodov už hovoríme o dlhej priamke. Avšak skúsime si to ukázať radšej na jednom grafe, ktorý patrí systému Wait Martingale.

 

wait-martingale

Ten brutálny zostup, ktorý je na grafe zvýraznený, mohol nastať úplne kedykoľvek. Tiež sa kľudne môže stať, že prídu dva takéto razantné prepady krátko za sebou. Dôležitý je práve priemer, na ktorý môže dôjsť až v rade miliónov spinov.

 

Ak budete porovnávať len pomer farieb, bude s pravidla stačiť oveľa menšia vzorka, aby ste dospeli k číslu, ktoré sa bude veľmi podobať 50/50. Teraz už by teda nemal byť problém pochopiť, že z každej stávky, ktorú vsadíte, má kasíno nejaké percento - v priemere Napr. pri klasickej rulete to bude cca 2,7%. To v praxi znamená, že z každého vsadeného doláru dostanete naspäť iba asi 97 centov!

O čo sa všetky ruletové systémy snažia?

Pre ľahšie pochopenie k vysvetleniu opäť použijeme grafy, kde je možné všetko krásne vidieť.

Na prvom grafe môžeme vidieť vývoj hry na americkej rulete (2 nuly -> HE 5,26%), kedy hráč používa konštantnú stávku - flat bet. Vďaka výhode kasína bude hráč postupne prehrávať, až v dlhodobom hľadisku prehrá všetko, s čím do hry prišiel.

Na druhom grafe je znázornená ďalšia metóda hrania - stávkovanie s progresom. Pri takýchto systémoch je kasínom nastavený maximálny limit stávky. Práve týmto spôsobom sa kasíno vyhýba ideálnemu bodu, kedy by mal hráč 100% šancu na výhru. Opäť tu ale operujeme s pojmami ako dlhodobé hľadisko a nekonečno, kde je práve tá 100% istota, že hráč nakoniec vyhrá.

Na grafe môžeme tiež vidieť, že hráč maximálny limit dosiahne v 11. kole, keď pretne limit 6,000usd. Rozdiel medzi maximálnym stropom stávok a ideálnym bodom je teda definovaný ako výhoda kasína pri stávkach s progresom.

Ono pri stávkovaní na farbu či rovné stávky je úplne zbytočné brať nulu ako niečo špeciálneho - zeleného, stačí si iba uvedomiť, že vsádzam 18 čísiel, ale proti mne ich stojí 19! Je úplne jedno, či je jedno zelené, ďalšie ružové, . Toto je fakt, vďaka ktorému ruleta toľko fascinuje! Ľudia skratka uvažujú tak, že nula nepadá príliš často, takže je malá pravdepodobnosť, že ma porazí v spine práve nula. To, že proti ale stojí 19 čísiel, teda o jedno číslo viac, než na koľko ich vsádzam, už im často nedochádza.

Na záver

Týmto článkom som vás nechcel odradiť od hrania rulety či iných hazardných hier, musíte len hrať so správnym prístupom. Pokúšať šťastenu môže byť veľká zábava, ale za zábavu sa platí. Kasína sú fair business, preto je nezmysel ich haniť, keď už prehráte.

Ruleta a iné hazardné hry majú byť predovšetkým zábava, nie zdroj obživy! Výhra, sa môže dostaviť a hráč si tak môže prísť na pekné peniaze, ale dlhodobo má kasíno nad hráčom neprelomiteľnú výhodu.

Bonusy
power-casino-147x103
Exclusive
Power Casino
25 roztočení zadarmo bez vkladu
Kód sa nevyžaduje
tsars147x103
Exclusive
Tsars Casino
150 % až 300 €
Kód sa nevyžaduje
rich-palms-147x103
Rich Palms Casino
250 % až 2 500 USD
Kód sa nevyžaduje
24VIP
$25 Bez vkladu
Kód sa nevyžaduje
Pripomienky (0)
Pridať komentár

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásení